Vitamíny a minerály pri aktívnom športovaní: Dôležitosť, vplyv a zaujímavosti

Obrázok článku

Keď si aj ty aktívny športovec/športovkyňa, máme tu dnes článok priamo pre teba. Pri aktívnom športovaní je totiž tá správna výživa nevyhnutným faktorom pre optimálny výkon, regeneráciu tvojho tela a takisto aj tvoje celkové zdravie. Vitamíny a minerály sú jedným z kľúčových prvkov výživy, ktoré hrajú aj veľmi podstatnú úlohu v mnohých biochemických procesoch tvojho organizmu.

Dnes sme sa teda rozhodli pre teba zhrnúť to najdôležitejšie, čo by si mal/-a o vitamínoch a mineráloch pri aktívnom športovaní vedieť!

Každý športovec má v rámci toho dopĺňania vitamínov a minerálov svoje individuálne potreby. Aj keď je ich najlepším zdrojom pestrá a vyvážená strava, niekedy môžu byť potrebné doplnky výživy. Rôzne potraviny, ako mäso, ryby, mliečne výrobky, orechy, semená a zelenina, obsahujú rôzne minerály.

Avšak v prípade toho, že si aj ty naozaj aktívnym športovcom, odporúčame nielen dbať na kvalitnú a vyváženú stravu, ale aj dopĺňať tieto živiny prostredníctvom spomínaných doplnkov, ktoré ti dnes chceme o čosi viac priblížiť.

Dôležitosť vitamínov

1. Energetický metabolizmus: Vitamíny B-komplexu (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) sú nevyhnutné pre energetický metabolizmus. Pomáhajú organizmu premieňať sacharidy, tuky a bielkoviny na energiu, čo je dôležité najmä pre športovcov, ktorí potrebujú dostatok energie počas tréningov a súťaží.

2. Svalová regenerácia: Vitamíny C a E sú silné antioxidanty, ktoré chránia svalové tkanivo pred jeho poškodením. Prispievajú tiež k rýchlejšej regenerácii svalov a ku zníženiu svalového napätia po náročnejšom tréningu.

3. Podpora imunitného systému: Vitamíny C a D majú kľúčovú úlohu pri posilňovaní imunitného systému. Pravidelná fyzická aktivita môže imunitný systém tvoj v istom smere oslabiť, a preto je naozaj dôležité zabezpečiť dostatočný prísun týchto vitamínov.

4. Zdravie kostí: Vitamín D (ale aj minerál zinok) je kľúčový pre zdravie kostí a kĺbov. Športovci, ktorí vykonávajú opakované zaťaženie na kosti, musia dbať na jeho dostatočný prísun, pričom vieš ho získať aj napríklad zo slnka. Ideálne počas jarných mesiacov, kedy ešte tvoja pokožka nie je veľmi opálená.

 

Dôležitosť minerálov

1. Elektrolytová rovnováha: Minerály ako sodík, draslík, vápnik, horčík a fosfor sú kritické pre udržanie elektrolytovej rovnováhy v tvojom organizme. Elektrolyty sú dôležité pre nervovú a svalovú funkciu a ich strata prostredníctvom potenia sa počas tréningu a súťaže je nevyhnutná. Treba teda určite myslieť na ich svedomité dopĺňanie.

2. Svalová funkcia: Horčík, vápnik a draslík sú dôležité pre správne kontrakcie svalov a sú tiež aj kľúčové pre dosiahnutie maximálneho výkonu a vytrvalosti.

3. Obnova a regenerácia: Minerály, ako napríklad zinok a meď, sú dôležité pre obnovu a rast svalového tkaniva (a kostí) po náročnom tréningu, ale aj zraneniach.

4. Podpora imunitného systému: Zinok, meď a železo majú kľúčovú úlohu pri posilňovaní imunitného systému a celkovom zvyšovaní odolnosti organizmu voči infekciám.

Vplyvy nedostatku vitamínov a minerálov na športovcov

Nedostatok vitamínov môže mať negatívny vplyv na výkon, regeneráciu a celkové zdravie športovcov, pričom zase nedostatok minerálov zahŕňa negatívne dôsledky, ako napríklad únava, znížená svalová výdrž, náchylnosť na infekcie a pomalá regenerácia po zraneniach.

Nedostatok horčíka môže spôsobiť svalovú kŕčovitosť a únava, nedostatok vápnika zase môže viesť k zlomeninám a oslabeným kostiam, a nedostatok železa zároveň môže spôsobiť anémiu a znížený výkon.

Ako vitamíny a minerály poctivo dopĺňať?

Rôzne druhy vitamínov sú rozpustné a vstrebateľné v tele za iných okolností. Napríklad skupina vitamínov ADEK je rozpustná v tukoch a vitamíny B a C zasa vo vode. 

Vo všeobecnosti ti však môžeme odporučiť dopĺňať vitamíny buď pri jedle alebo po ňom. Tým, že vitamíny si telo nie je schopné vytvoriť samé, môžeme ti odporučiť napríklad niečo zo širokého výberu multivitamínov v našom eshope. V ponuke máme napríklad rôzne druhy kapsúl alebo aj chutných gumových cukríkov bez cukru od kvalitnej značky Weider.

V prípade minerálov ti naopak odporúčame kapsule magnézia od značky VPLab, ktoré sú momentálne najkomplexnejšou formulou na trhu. Tieto kapsule v sebe obsahujú 402 mg čistého elementárneho horčíka na dennú dávku!

Okrem toho však v našej ponuke samozrejme nájdeš aj široký výber všetkých dôležitých minerálov jednotlivo. Vieš si ho celý pozrieť na TOMTO ODKAZE.

REFERENCIE:

https://www.protein.sk/co-su-to-vitaminy-a-mineraly-21-clanok

https://www.drmax.sk/vitaminy-a-mineraly

https://www.gsklub.sk/magazin/vitamin-d-ake-su-ucinky-slnecneho-vitaminu-a-preco-je-pre-nase-telo-dolezity/#:~:text=Najviac%20vitam%C3%ADnu%20D%20z%C3%ADskavame%20v,D%2C%20ktor%C3%BD%20potrebuje%20za%20de%C5%88

https://www.fitplus.sk/vitaminy-a-mineraly