Opasok áno, alebo nie?

 

Je známe, že používanie vzpieračského opasku pri silovom tréningu je kontroverznou témou. Nosenie opasku pri cvičení má svojich zástancov, ale aj odporcov. Problematikou používania opavskou pri cvičení sa tiež zaoberali vedci z Marquette University v USA. Tí analyzovali, výsledky celkom 22 štúdií, z ktorých dvanásť sa zaoberalo práve využitím opasku pri práci a zvyšné vplyvom na tréning v posilňovni. K čomu tieto výsledky dospeli?

 

Jedna štúdia, napríklad preukázala, že pri použití opasku sa 10% zvyšuje aktivita brušných svalov pri mŕtvom ťahu a o 23% nárastá činnost vzpriamovačov chrbtice pri drepoch. Tieto údaje naznačujú, že opasok môže pri cvičení s ním podporiť rozvoj sily stredu tela a nie ho brzdiť, ako sa mnohí domnievajú.

Vzpieračský opasok

Ďalšie štúdie potvrdili, že použitie opasku účinne zvyšuje vnútro brušný tlak, zatiaľ čo iné konštatovali, zníženie tlaku platničky. Touto optikou sa teda opasok javí ako účinný prostriedok ochrany pred poranením chrbta. Ďalšie výskumy ukazujú, že pri drepoch s opaskom v porovnaní s cvičením bez neho, narastá rýchlosť prevedenia cviku o 10%. To vedie k záveru, že vzpieračský opasok má preukázateľne pozitívny vplyv na dynamiku a silu.

 

Odpoveď na otázku, či pri cvičení používať opasok alebo nie tak znie: Áno, ale iba pri ťažkých sériách a pri cvikoch, ktoré zaťažujú chrbticu.

Prečítajte si ako vybrať opasok?

Bol tento článok zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom