VÝZVA: Staňte sa profesionálom na svoj vlastný kvalitný spánok

Predstav si toto: Večer sa pokojne uložíš do postele a do pár minút od zavretia očí už jemne odfukuješ blahom počas spánku. Nuž, ak to neznie príliš ako tvoj scenár, nie si sama/sám. Aby sa dospelý človek cítil vitálne a zaistil si optimálne zdravie potrebuje denne minimálne 7 hodín spánku, no mnohí z nás sa k tomuto číslu neblížia ani len omylom.

VÝZVA: Staň sa profesionálom na svoj vlastný kvalitný spánok

Predstav si toto: Večer sa pokojne uložíš do postele a do pár minút od zavretia očí už jemne odfukuješ blahom počas spánku. Nuž, ak to neznie príliš ako tvoj scenár, nie si sama/sám. Aby sa dospelý človek cítil vitálne a zaistil si optimálne zdravie potrebuje denne minimálne 7 hodín spánku, no mnohí z nás sa k tomuto číslu neblížia ani len omylom.

Začať sa držať solídnejšieho spánkového harmonogramu vie dať zabrať, avšak my sme tu preto, aby sme ti poradili ako na to. Dostaň svoje zdravie a dobré naladenie pod kontrolu vďaka kvalitnému spánku!

Pre skvalitnenie spánku ti pomôžu tieto kroky:

VYZVA Stan sa profesionalom na svoj vlastny kvalitny spanok

1.       Zahraj sa na netopiera

Prostredie, v ktorom sa ideálne zaspáva je chladnejšie, ako to v ktorom fungujeme počas dňa. Rovnaká zmena platí aj pre svetlo. Pre kvalitný spánok je nutné svetelné podmienky čo najviac stmaviť. Takže zatiahni žalúzie, stiahni kúrenie, poriadne vyvetraj a hurá pod paplón. Niektorým ľuďom dokonca pomôže premaľovanie spálne na chladnejší odtieň či éterický olej s uvoľňujúcou vôňou. Vyskúšaj to.

2.       Vyhni sa stimulatntom po 16-tej hodine

Zrejme je na čase vzdať sa obľúbenej šálky kávy, ktorú si tak rada/rád dopraješ neskôr popoludní. Stimulanty ako kofeín, alkohol či nikotín obsahujú chemikálie, ktoré majú priamy dosah na spánok a preto by sme sa im mali 4 – 6 hodín pred spaním úplne vyhnúť. Tiež je žiaduce vyhnúť sa pozeraniu na obrazovky TV a mobilov, nakoľko modré svetlo, ktoré takéto elektronické prístroje vyžarujú nadbytočne rozrušujú a stimulujú myseľ.

Ak si fanúšikom predtréningových púmp, a podobných lákavých produktov, siahni po takých, ktoré neobsahujú psychické stimulanty.

VYZVA Stan sa profesionalom na svoj vlastny kvalitny spanok

 3.      Zrelaxuj a vypni

Relaxačné rituály pár hodín pred spaním pripravia tvoju myseľ a zmysly na spánok. Môžeš vyskúšať napríklad teplý kúpeľ, čítanie knižky či relaxačné joga cvičenia. V súčasnosti už existuje viacero aplikácií, ktoré ti dokonca s týmto procesom pomôžu. Uvoľni sa, predýchaj, medituj, odpočívaj.

4.      Cvič skôr

Pravidelné cvičenie dokáže zlepšiť kvalitu tvojho spánku, nakoľko pomáha telu stráviť dlhší čas vo fáze hlbokého spánku, počas ktorej si telo najefektívnejšie odpočinie. Snaž sa ukončiť svoj tréning najneskôr 3 hodiny pred spaním, aby si sa vyhla/vyhol tomu, že si ľahneš vo fáze, kedy je telo ešte príliš energizované.

VYZVA Stan sa profesionalom na svoj vlastny kvalitny spanok-x

5.       Buď dôsledná/dôsledný

Na to aby si vo svojom aktuálnom stave niečo zmenil/la nebude stačiť jeden deň. Buď preto dôsledný/á, praktizuj tieto tipy každý deň a hlavne vytrvaj. Akonáhle sa staneš profesionálom na svoj vlastný spánok, budeš sa čudovať ako si doteraz mohol/la bez tohto prežiť. Držíme palce!

6.       Podpor spánok prírodnými látkami

Existuje množstvo látok, ktoré spánok urýchľujú a prehlbujú. Najznámejšie z nich sú melatonín, kvapky valeriánu, theanín, tryptofán, či kyselina gama-amino maslová. Všetky tieto môžeš nájsť tu.

Pripravila: Iveta Škrabáková

Foto credit: Freepik