6 krokov, vďaka ktorým konečne dosiahnete svoje ciele

6 krokov, vďaka ktorým konečne dosiahnete svoje ciele

Prvý mesiac nového roka už máme za sebou, s čím sa môžu vynárať otázky ohľadom plnenia si svojich predsavzatí a cieľov, ku ktorým sme sa nedostali minulý rok. Všetci vieme, že nie je vždy jednoduché splniť si svoje ciele, obzvlášť ak sa jedná o tie veľké. No najviac zlyhaní v živote nepochádza z nedostatočnej snahy, ale z nedostatočného plánovania.

Tu je šesť tipov, ktoré vám pomôžu nasledujúce mesiace držať sa svojich cieľov nech sa deje čokoľvek.

VIZUALIZUJTE-SI-SVOJ-CIEL,-6-krokov,-vdaka-ktorym-konecne-dosiahnete-svoje-ciele

foto credit: iFit Coach on Nordictrack X22i

​1VIZUALIZUJTE SI SVOJ CIEĽ

Nie, pod tým nemáme na mysli len napísanie si ho na papier či tabuľu, aj keď to vôbec nie je zlý začiatok. Cieľ bude vyzerať omnoho významnejšie, keď doň vložíme viacero myšlienok, ktoré v ideálnom prípade nadizajnujeme na takzvanú nástenku vízií. Či si ju vytvoríte v počítači alebo na tabuli doma, to už necháme na vás. Skvele na tento účel slúži napríklad aj Pinterest. Obklopte svoj cieľ na nástenke motivačnými citátmi, obrázkami ako má vyzerať a ako sa budete cítiť, keď ho dosiahnete. Takúto nástenku majte často na očiach a verte, že si ju týmto spôsobom budete čoskoro nosiť i v hlave.

foto credit: iFit.com

2. UROBTE SVOJ CIEĽ ZMYSLUPLNÝM

Premyslite si nie len čo je vašim cieľom, ale aj prečo ste si ho stanovili. Možno sa chcete dostať do formy, aby ste stíhali byť na jednej vlne s vašimi deťmi alebo napríklad jednoducho chcete prijímať viac tekutín, aby ste sa cítili lepšie. Vo všeobecnosti platí, že vynakladáme väčšie úsilie na dosiahnutie cieľov, ktoré sú pre nás hlboko dôležité, takže si dajte chvíľku a zamyslite sa nad tým, čo vlastne chcete dosiahnuť a prečo.

VYTVORTE-SI-PLAN,6-krokov,-vdaka-ktorym-konecne-dosiahnete-svoje-ciele

foto credit: iFit.com

3. VYTVORTE SI PLÁN

Nepochybne, toto je tá najdôležitejšia časť! Cieľ totiž potrebuje byť jasný, špecifický, dosiahnuteľný a mať časový plán. Musí byť schopný popísania do detailov, kedy sa stáva menej abstraktným. Je žiaduce klásť si veľké ciele, avšak nesmieme zabudnúť na to, že musia byť aj dosiahnuteľné. Nebojte sa rozdeliť si veľký cieľ na menšie čiastkové „mini ciele“. Ak chcete napríklad zhodiť 30 kíl za rok, rozdeľte si toto číslo do menšej hodnoty, ktorá vám ukáže, ako by ste na tom mali byť po každom mesiaci. Takže si vezmite do ruky kalendár, ceruzku, mobil... jednoducho čokoľvek, čo vám poslúži ako kalendár a začnite odškrtávať!

VYTVORTE-SI-PLAN-,6-krokov,-vdaka-ktorym-konecne-dosiahnete-svoje-ciele

foto credit: iFit All Stars Coach

4. ZHODNOŤTE SVOJ POSUN

Ak si cieľ mapujeme na časovej osi, je jednoduchšie odsledovať si, či si ho plníme alebo sme naopak od neho stále vzdialení. Aj najmenšie výhry na ceste za cieľom nás dokážu popohnať až na cieľovú čiaru. Ak si všimnete, že vaše kroky nevedú k dosiahnutiu cieľa, zmeňte prístup, prehodnoťte ďalšie kroky a pokračujte v novom sviežom tempe. Za žiadnych okolností sa nevzdávajte. No more Excuses!

ZHODNOTTE-SVOJ-POSUN,6-krokov,-vdaka-ktorym-konecne-dosiahnete-svoje-ciele

foto credit: iFit.com

5. POVEDZTE TO SVETU

Urobte samých seba zodpovednými za svoje ciele pred rodinou a priateľmi. Pridajte sa do záujmových skupín, ktoré zdieľajú podobné ciele ako vy. Či už to budú ľudia na skupinovom tréningu alebo on-line skupina, kde budete zdieľať svoje pokroky a otázky, vedzte, že takáto podpora vás nielen nakopne vpred, ale i pocit zodpovednosti za prezentáciu svojich výsledkov vás nenechá sedieť doma a vynechať čo i len jeden z plánovaných krokov k cieľu.

POVEDZTE-TO-SVETU,6-krokov,-vdaka-ktorym-konecne-dosiahnete-svoje-ciele

foto credit: iFit Coach All Stars

6. ZORGANIZUJTE SA

Akonáhle si cieľ osvojíte, urobte si plán a dajte ho svetu na známosť. Čo ďalšie potrebujete na jeho dosiahnutie? Niekedy je náročné snažiť sa pokoriť veľké ciele bez pomoci druhých. Nemajte obavu opýtať sa, poradiť sa či investovať do osobného personalizovaného tréningu (ako napríklad iFit členstvo). Takáto investícia do seba sa vám neskôr mnohonásobne vráti.

 

Nečakajte, že svoj cieľ dosiahnete len tak a nebojte sa jasne si ho určiť a vytýčiť nahlas len preto, že je to azda klišé. Ak svoju myseľ sústredíte na to, čo naozaj chcete a viete si svoj cieľ predstaviť, potom ho dokážete aj dosiahnuť! 

Prémiové členstvo iFit, ktoré dostanete pri kúpe fitness zariadení značky Nordictrack je vynikajúcim osobným interaktívnym trénerom, ktorého máte vždy so sebou.