Športujete? Naordinujte si zdravý jedálniček!

 

Zdravý životní štýl začína byť čím ďalej viac populárny, čo už iste zaregistroval každý, kto chce so sebou niečo spraviť. Nezáleží, či sa športu venujete iba rekreačne, alebo ste vášnivým športovcom už od útleho detstva, ale v každom prípade by ste mali svojmu režimu prispôsobiť aj jedálniček.

NÁZORY NA ZDRAVÝ jedálniček sa rôznia

Pod pojmom zdravý jedálniček si každý z nás predstaví niečo iné. Pre niekoho sú zdravé iba bezmäsitá jedlá, niekto je vyznávačom makrobiotiky či surovej stravy a niektorí ľudia si zasa potrpia na vyradenie lepku či sacharidov zo stravy. Pokiaľ patríte medzi niektorú z vyššie spomenutých skupín, rozhodne si môžete zatlieskať aspoň za to, že sa zaujímate o to čo si vkladáte do úst a vaše telo vám nie je ľahostajné. V každom prípade by ste si však mali uvedomiť, že zdravá strava nerovná sa diéta či odriekanie, ako si niektorí ľudia myslia. Zdravé jedlo je totiž predovšetkým o jeho pestrosti, vyváženosti a pravidelnosti.

 

Skúste dbať na troj pomer živín

Pokiaľ z nejakého dôvodu vynechávate zo stravy niektorú zo základných makro živín, svoj organizmus príliš nepotešíte. Pre človeka je totiž úplne fyziologické aby prijímal všetky živiny v dostatočnej miere, najlepšie v ideálnom troj pomere cca 50-60% sacharidov, 25 -30% tukov a 12-15% bielkovín z celkového denného prímu energie. Pokiaľ budeme svoje telo o niektorú z týchto živín ochudobňovať, môžeme sa po čase cítiť unavený, podráždený alebo celkovo slabý.

UPRAVTE SI STRAVU podľa potreby

Tento fakt by si mali uvedomiť predovšetkým športovci, pre ktorých je vyvážený pomer živín veľmi potrebný. Krátkodobo je možné aplikovať napríklad režim obmedzenia tukov, či sacharidov, ale nezabúdajte, že takéto obmedzenia jedálničku nie je možné robiť do nekonečna. Kulturisti či vzpierači potrebujú okrem komplexných sacharidov a zdravých tukov s obsahom nenasýtených mastných kyselín aj dostatok kvalitných proteínov,  vďaka ktorým svalová hmota porastie jedna radosť. Pokiaľ si uvedomíme fakt, že zdravý športový jedálniček je základom pre akýkoľvek fyzický výkon, máme vyhraté. Vždy je dobré nezabiehať do extrémov, či už ste nadšený odborník na výživu, alebo vám strava nič nehovorí. Verte že striedmosť a vyváženosť sú cestou k nie iba vysnenej postave.