8 zmien, ktoré pocítiš, keď vydržíš len 30 minút denne

 

Zostať vo forme môže byť ťažké, ale je to niečo, o čo by sa mal každý snažiť, aby zostal vo forme.

Nie je však potrebné chodiť každý deň do posilňovne, či behať denne 5 kilometrov. Na zlepšenie vášho zdravia a udržania vitality postačia denné prechádzky. Oboznámime sa s početnými výhodami pravidelnej dennej chôdze.

Okrem zlepšenia  duševného a kardiovaskulárneho zdravia a pomáhania aj pri strate hmotnosti. Pravidelné prechádzky sú skvelým spôsobom, ako dostať čerstvý vzduch do pľúc a zároveň získať potrebný vitamín D z priameho slnečného žiarenia. Dokonca, na zlepšenie nálady, postačí aj pohyb okolo vášho domova, kde je trochu zelene a dobrého vzduchu, s prístupom slnečného žiarenia.

8 prínosov denných prechádzok

Tu je osem prínosov pravidelných prechádzok, cca 30 minút denne, t.j. čas, ktorý vás neoberie o veľkú časť dňa. Týchto 30 minút denne vám pomôže so zlepšovaním stavu vášho fyzického a duševného zdravia. 

Aké sú prínosy každodennej chôdze?

chodza pomaha dusevnemu zdraviu

1. Pravidelná chôdza zlepšuje duševné zdravie

Jednou z hlavných výhod chôdze je, že môže zlepšiť vašu náladu. Chôdza môže pomôcť zlepšiť príznaky depresie aj úzkosti.

 chudnutie pomocou chodze

2. Chôdza účinne pomáha pri chudnutí

Výskumníci z Harvardskej lekárskej školy zistili, že pravidelná chôdza môže znížiť účinky 32 génov podporujúcich obezitu v ľudskom tele.

 chodzou proti rakovine

3. Chôdza znižuje riziko niektorých typov rakoviny

Štúdie Americkej spoločnosti pre klinickú onkológiu ukázali, že už chôdza tri hodiny týždenne môže znížiť riziko úmrtia na rakovinu prsníka alebo čriev až na polovicu.

 chodzou podporit imunitu

4. Chôdza pomáha posilniť váš imunitný systém

Ukázalo sa, že chôdza najmenej 30 minút denne zvyšuje hladinu buniek v imunitnom systéme v štúdii vykonanej na Appalachian State University v Severnej Karolíne.

chodzou predist cukrovke

 

5. Chôdza môže byť účinná pri prevencii cukrovky

Americká diabetická asociácia hovorí, že "aeróbne cvičenie pomáha vášmu telu lepšie využívať inzulín", a to zahŕňa každodennú prechádzku po jedle v trvaní aspoň 30 minút.

 chodza chut na sladke

6. Chôdza znižuje chuť na sladké a prejedanie sa počas stresových situácií 

Štúdie z University of Exeter zistili, že chôdza po dobu len 15 minút môže pomôcť obmedziť túžbu po sladkých potravinách. Bolo tiež zistené, že znižuje chuť na sladké počas stresovej situácie.

 

vela chodze zdrave srdce

7. Obrovské výhody pre kardiovaskulárny systém

Jedným z výhod chôdze je podpora funkčnosti a zdravia srdcového svalu a obehového systému. Štúdia  Harvardskej lekárskej univerzity zistila, že chôdza zhruba 20 minút denne môže znížiť riziko ochorenia srdca až o 30%. Ďalšia talianska štúdia preukázala, že aeróbna aktivita u pacientov po 1. aj 2. infarkte, zlepšila zdravotné ukazovatele u všetkých pacientov.

 

zdrvie vo vysokom veku chodza

8. Pomáha s mobilitou v pokročilom veku

Štúdia Americkej lekárskej asociácie dokázala, že jednou z najväčších výhod chôdze je to, že podporuje lepšie fyzické zdravie u ľudí vo veku 70 až 89 rokov. Tí, ktorí pravidelne cvičili vo svojich mladších rokoch, dramaticky znížili šance na akékoľvek telesné postihnutie.

 

 

Verdikt: Kráčajte, prechádzajte sa, vstrebávajte čerstvý vzduch a slnečné lúče, budete zdravší a vitálnejší!

Foto: Pexels
Zdroj: Providr(Colin Leggett)

Bol tento článok zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom