🛡️ Posilni svoju imunitu! Vyber si doplnky na imunitu TU.

Top stravovacie trendy na rok 2021: čo ste ešte neskúsili?

  • Výživa

Rok 2020 priniesol mnohým ľuďom na celom svete ťažkosti, zmeny a naše každodenné návyky a správanie sa dramaticky zmenili. Zmenili sa aj naše priority, keď sa veľa ľudí znovu zameralo na svoje zdravie a pohodu, vrátane toho, čo jedia. V dôsledku toho sa zmenila kultúra stravovania a zdravia. A rok 2021 bude presne o týchto zmenách. Mnoho odborníkov sa zhoduje, že vôbec nebudú malé.

Top stravovacie trendy na rok 2021: čo ste ešte neskúsili?

Toto sú najočakávanejšie trendy v oblasti  výživy na rok 2021:


1. Zdravé domáce jedlo


Jednou z najpozitívnejších zmien v období Covid-19 je určite fakt, že sa zvýšil počet ľudí, ktorí si pripravujú stravu doma. Veľká väčšina z nás sa musela zriecť obľúbených obedov či večerí v reštauráciách. A to nie len v tých zvučných, ale mnoho krát i obyčajných, kde si bežne dávali pracovný obed. A aj keď tento trend pôvodne vznikol z nevyhnutnosti, s najväčšou pravdepodobnosťou bude aj ďalej pokračovať, nakoľko mnoho ľudí si uvedomilo, že jedlo pripravené doma je jednoducho kvalitné a mnohí z nás si dokonca prípravu jedál užívajú.

Naviac príprava jedla v čase, kedy sú všetci členovia rodiny doma a môžu sa do činnosti zapojiť je o to lepšia a utužuje vzájomné vzťahy.  Okrem iného ľudia za posledný rok omnoho viac dbajú o svoje zdravie, s čím logicky súvisí aj zlepšenie stravy ich a ich najbližších. Vzostup popularity teda môžeme čakať aj pri všetkých zdravých receptoch

2. Kvalita potravín a potravinové reťazce


V posledných rokoch spotrebitelia omnoho viac dbajú na transparentnosť potravín, ktoré konzumujú a nápojov, ktoré pijú. Chcú vedieť odkiaľ suroviny pochádzajú, ako boli pestované, či a nakoľko sú produkty spracované ako aj presné zloženia produktov.  Niet divu, že ľudia teda siahajú po potravinách od výrobcov, pri ktorých vedia, že sa môžu spoľahnúť na kvalitu, konzistentnosť a bezpečnosť potravín, ktoré presne sedia ich osobným stravovacím preferenciám.

Nakoniec, ľudia konečne nachádzajú nové potraviny a nové alternatívy surovín, ktoré bežne konzumovali a kupovali. Častokrát pri tom prichádzajú na to, že nové alternatívy sú možno nie len tak dobré, ako produkt, ktorý kupovali predtým, ale dokonca ešte lepšie. Možno tak očakávať zmeny v nákupnom správaní. 

Weider Gourmet Oat Flour.png

Weider Gourmet Oat Flour, 1900 g

3. Dôraz na potraviny podporujúce imunitu


Pandémia Covid-19 rozhodne urobila posun aj v informovanosti ľudí o dopade stravy na ich zdravie a imunitu. „Zvolenie si zdravej stravy je jednou zo skvelých ciest ako podporiť svoj imunitný systém,“ uvádza špecialistka na stravu a výživová poradkyňa Jenna Anding, profesorka vied. V správnej strave nájdeš prirodzene množstvo zdraviu prospešných látok.

Bielkoviny, ktoré nájdeme v chudom mäse, hydine, vajciach, fazuli, hrášku či morských plodoch napomáhajú podporiť náš imunitný systém. Rovnako Vitamín A, ktorý sa nachádza v mrkve, brokolici, špenáte, sladkých zemiakoch, červenej paprike či marhuliach.

Na imunitu sú samozrejme skvelé aj dobre známe zdroje Vitamínu C ako čučoriedky, jahody, citrusové plody či rajčiny. Kvalitným pomocníkom je aj Vitamín E, ktorý v bežnej strave vieme prijať zo slnečnicových semienok, mandlí, arašidového masla či avokáda. Vitamín E je zároveň cenným antioxidantom. Zinok nájdeš v hydine, morských plodoch a chudom mäse, mlieku, celozrnných plodinách, semienkach a orechoch. Pre naše zdravie je nemenej významný ako vyššie spomínané vitamíny.

Medzi ďalšie vitamíny vhodné pre imunitu sú Vitamín B6, B12, selén a železo. Ani jeden z týchto spomínaných „zázrakov“ ťa neuchráni pred nákazou Covid-19, no môže výrazne napomôcť tvojmu imunitnému systému v boji s ňou a tak zmierniť následky akéhokoľvek (nielen Covid-19) ochorenia. Dôležitým je určite aj Beta glukán, ktorý nájdeš bežne v ovsenej múke, hlive, alebo efektívne koncentrovaný vo výživových doplnkoch. (napríklad Aone Active Shield)

Aone active shield fit plus.png
Aone Active Shield, 500 ml

4. Mentálne zdravie 


V posledných mesiacoch je rozhodne častou diskutovanou témou aj mentálne zdravie. Zatiaľ čo jedlo samo o sebe nedokáže vyliečiť depresiu, úzkostné stavy či stres, prijímanie čo najmenej spracovaných potravín a ich pestrosť dokáže napomôcť v podpore mentálneho zdravia.

Strava bohatá na antioxidanty (napr. B vitamíny), minerály (zinok, horčík), vlákninu a zdravé tuky (omega-3) a ostatné bioaktívne zložky akými sú napríklad probiotické kultúry je spájaná s lepším mentálnym zdravím, aj keď ešte tu budú potrebné ďalšie štúdie.  Niet divu, že sa preto čoraz viac stretávame aj s nápojmi, ktoré sa snažia práve tieto zložky v sebe obsiahnuť. 

Funkčné nápoje, ktoré obsahujú látky bojujúce so stresom, ako adaptogény (CBD) sú momentálne na vzostupe a predpovedá sa ich popularita aj na ďalšie mesiace. 
A aj keď tieto doplnky dokážu jemne zmierniť stres, vyvážená a pestrá strava je jedinou cestou ako si zabezpečiť ten najlepší možný výsledok. Správna strava by tak rozhodne mala byť článkom v puzzle tvojho mentálneho zdravia. 

5. Luxusná domáca káva


Údaje ukazujú, že viac ako tretina pracujúcich ľudí aktuálne pracuje z domu. To znamená, že svoju štandardnú šálku kávy si nevychutnávajú v kanceláriách, ale práve v pohodlí svojho domova. Mnohí možno v začiatkoch neboli z tohto faktu nadšení, keďže nedisponovali kvalitným strojom na prípravu kávy.

To sa ale postupne mení a ľudia sa čoraz viac snažia pripraviť si svoju obľúbenú kávu vo forme ako ju milujú aj vo svojej vlastnej kuchyni. Aj v tomto smere platí, že ľudia si prácu z domu chcú čo najviac spríjemniť a preto volia naozaj kvalitnejšie druhy kávy, siahajú po rôznych alternatívach mlieka a podobne.

Keď chceš spojiť kávu s kvalitným izolátom - Weider Whey Coffee

Weider whey coffee fit plus.png

6. Mini listová zelenina 


Mini listová zelenina nie je až takou novinkou ako by ssa mohlo zdať, aj keď v našich končinách ešte nie je až tak veľmi rozšírená. Tieto malé výhonky sú akési menšie náprotivky ich starším kolegom. Možno ste v minulosti už tieto mini zeleniny videli v luxusnej reštaurácii či v kvalitných bio potravinách. Sú nielen farebné a roztomilé, ale aj nabité výživnými látkami.

Štúdia z roku 2012 zistila, že tieto drobné zeleniny majú až o 40-krát viac živín ako ich veľké ekvivalenty. Sú skvelým prídavkom nielen do šalátov, ale aj na smoothies, ozdobenie rizota, polievky, omelety a pod. Ak ti nechutia zelené mikro lístky, skús alternatívu vo forme zelených vitamínov.

weider green vitamin complex fit plus.png
Weider Green Vitamin Complex, 90 kapsúl

7. Potraviny, ktoré bojujú proti zmenám klímy


Potravinársky priemysel značne prispieva k zmene klimatických podmienok a predstavuje až štvrtinu globálnych emisií skleníkových plynov. To, aké potraviny si vyberáme tak dokáže istým spôsobom tieto zmeny ovplyvňovať. Ľudia čoraz viac začínajú siahať po potravinách s menšou uhlíkovou stopou (nedovezené, resp. dovezené z malej diaľky, pestované doma, bio spôsobom a pod.). 

V USA už dokonca vznikajú spolupráce s potravinárskymi firmami a reštauráciami, aby si tak ich zákazníci mohli vychutnávať svoje jedlo bez pocitu viny za nepriaznivé dopady ich jedla na životné prostredie. 

8. Lokálnosť 


Pandemické zatváranie prevádzok a celkové pozastavenie života prinieslo mnohým ľuďom nové ocenenie miestnej komunity. Najmä pokiaľ ide o miestnych dodávateľov potravín, farmárskych surovín, či menších producentov kávy. Tento trend už pozorujeme niekoľko rokov a nasledujúce mesiace bude mať určite len stúpajúcu tendenciu. 

9. Produkty s príbehom 


Už dávno nežijeme dobu, kedy ľudí zaujíma iba to, čo si kúpia, teda produkt samotný. Okrem pôvodu produktu a jeho zloženia ich zaujíma aj značka ako taká. Jej pozadie, pôvod, aké má názory na určité veci a čo si myslí o jej spotrebiteľoch. Mnoho ľudí sa túži zoznámiť s vnútropodnikovými informáciami a duchom spoločnosti.

V kurze je rodinné podnikanie, humánne podnikanie, jednoducho príbehy ľudí, ktoré robia samotný výsledný produkt zaujímavým. Zverejnite motívy svojho podnikania, odhaľte vznik nového receptu a ľudí, ktorí vám s tým pomáhali. Ľuďom na tom záleží. Už dávno nepredáva iba pekný obal, ale skôr dopad, ktorý bude mať nákup práve takéhoto produktu.

weider gold whey fit plus.png
Weider Gold Whey  je jedným z najobľúbenejších Weider produktov spotrebiteľov už desiatky rokov

10. Flexitariánstvo 


Presvedčiť „mäsožravca“, aby sa stal vegánom je tak trochu boj s veternými mlynmi, no stretnutie sa týchto dvoch nápadov niekde v strede nemusí byť až tak náročné. Namiesto snahy presvedčiť všežravcov na vylúčenie mäsa a živočíšnych produktov, je lepšie zamerať sa skôr na zníženie ich príjmu.

Podľa nedávnych prieskumov sa ukázalo, že až 60% generácie mileniálov má záujem prijať takzvanú flexitariánsku stravu. To znamená, že v rámci svojho jedálnička vymenia každý týždeň niekoľko mäsových jedál za rastlinné, prípadne môžu znížiť podiel živočíšnych produktov v receptoch a pridať viac rastlinných alternatív.

Spoločnosti tak určite majú v pláne pokračovať v produkcii i propagácii rastlinných produktov, rovnako ako vyrábať potraviny s vyšším obsahom rastlinných zložiek a nižším obsahom zložiek živočíšneho pôvodu, aby tak zákazníkom pomohli nájsť zlatú strednú cestu v stravovaní sa.

Chlapi, nemusíte sa báť, že prídete o svoju mužnosť, keď vynecháte viac krát zo stravy mäso. Síce sa v minulosti tradovalo, že poriadni chlapi sú tí, ktorí jedia mäso a veľa, no na podporu mužnosti predsa efektívne pôsobia aj rastliny. Za spomenutie určite stojí tribulus, ashwaganda, maca ...


weider tribulus fit plus.png
Weider Premium Tribulus, 90 kapsúl

Naše ďalšie webstránky

Ako výhradný zástupca LifeFitness máme najširšiu ponuku zariadení pre komerčné fitness centrá

Navštíviť

Od roku 1992 prinášame novinky zo sveta fitness, bodybuildingu a zdravého životného štýlu

Navštíviť

Revolučný skupinový tréning prepájajúci hudbu, svetlá a senzory do interaktívnych a motivačných zážitkov.

Navštíviť

Súhlas so spracovaním cookies

Aby sme mohli zlepšovať naše webové stránky, musíme ukladať súbory cookie o našich návštevníkoch.
Zakázat všetky
Povoliť všetky