Kam na turistiku na Západnom Slovensku? Zrúcanina kláštora, či 9-metrový vodopád

Prechádzky i turistika patria k tým najnenáročnejším pohybovým aktivitám. Dajú sa praktizovať v podstate hocikde a hocikedy a všetko čo k nim potrebujeme, je odhodlanie dopriať si pre seba aspoň minimálne množstvo zdravého pohybu, ktorý nám v našich sedavých zamestnaniach môže celkom solídne chýbať.

Síce sa už chvíľu zdalo, že leto pomaly končí, ale aj napriek tomu, že v kalendári už máme september, sa počasie správa priateľsky k podniknutiu ešte niekoľkých dobrodružstiev.

Zostáva nám teda ešte pár chvíľ na to, aby sme si užili našu prírodu v peknom počasí, i keď vybehnúť von z domu na nejakú väčšiu či menšiu turistiku sa dá v každom ročnom období. Pripravili sme si pre vás menšiu sériu článkov, v ktorých vám prinesieme tie najlepšie miesta, ktoré sa dajú navštíviť na našom malebnom Slovensku.

Dnes by sme sa spoločne s vami chceli pozrieť na miesta konkrétne na Západnom Slovensku, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Poďme na to!

Hlbočiansky vodopád

Hlbočiansky vodopád síce možno nepatrí medzi tie najväčšie slovenské vodopády, avšak je jediným vodopádom pohoria Malé Karpaty. Nájdeme ho situovaný v Hlbočianskej doline, ktorá sa nachádza neďaleko obce Smolenice v okrese Trnava. Tvorí súčasť zastávok Náučného chodníka Smolenický kras a jeho voda padá z výšky deviatich metrov.

Najbohatší na vodu je samozrejme najmä na jar (a po období dažďov) a môžeme ho považovať za tzv. “občasný” vodopád, keďže ho môžeme nájsť aj celkom bez vody. Voda z neho pokračuje ďalej hlavne pod zemou, a tak vznikla napríklad aj obľúbená jaskyňa Driny, ktorá takisto stojí za vašu návštevu.

Z vodopádu ale nepi! Dopraj si radšej pitný režim s vitamínmi, BCAA či L-karnitínom, ktorý ťa nabudí na nové dobrodružstvá.

Hrad Ostrý Kameň

V Trnavskom kraji, takisto neďaleko Smoleníc, vieme nájsť aj jednu z najkrajších zrúcanín slovenských hradov. Ide o zrúcaninu hradu Ostrý Kameň, ktorý sa nachádza nad obcou Buková. Na zrúcaninu sa vieme dostať rovno dvoma trasami, pričom obe z nich sa zaraďujú do strednej náročnosti. Obe sa však dajú pohodovo zvládnuť do jednej hodiny.

Z pôvodnej pevnosti sa zachovali zvyšky múrov a veža, pričom celá hradná ruina je pevne spätá s jej vápencovým podložím. Hrad sa oplatí navštíviť najmä pre krásny výhľad, ktorý sa vám z neho vie naskytnúť!

Pred výšľapom sa oplatí dopriať si kvalitný zdroj energie.

Rozhľadňa na vrchu Kukla

Pri výhľadoch ešte zostaneme. Za zmienku totiž stojí aj vrch Kukla, ktorý dosahuje 564 metrov nad morom a nachádza sa rovnako v Malých Karpatoch, konkrétne nad obcou Dubová. Tento malebný vrch leží taktiež 6 kilometrov od Modry, pričom je bohato zalesnený a jeho hlavným lákadlom je samozrejme turistická rozhľadňa.

Z tejto maličkej rozhľadne Kukla je krásne vidieť napríklad na Červený kameň a samozrejme aj na okolité lesy. Na cestu na túto rozhľadňu sa odporúča vyčleniť si čas do takých troch hodín, pričom aj samotnú cestu nahor sprevádzajú zaujímavosti, ako napríklad početné skalné útvary.

Parťáci sa potešia, keď na túre vytiahneš tieto dobroty!

Kam s deťmi? Pozrieť kláštor Katarínka!

Ako jednu bonusovú lokáciu sme si vybrali čosi špeciálne. Nejde totiž o turistiku v pravom zmysle slova, tento výlet sa dá brať ako taká menšia prechádzka, keďže reálnej turistiky sa na ňom asi nedočkáme. Možno ale aj práve vďaka tomu je o to prístupnejšia práve deťom, ktoré si ju môžu užiť rovnako ako rodičia.

Ide totiž o pomerne známu zrúcaninu Katarínka, ktorá bola kedysi kláštorom i spoločne s kostolom. Nemusí byť dobrým tipom na výlet len pre priaznivcov kresťanskej viery, ale takisto aj pre fanúšikov histórie alebo samozrejme pre milovníkov pekných výletov a krásneho prostredia.

Katarínka patrí k významným pútnickým miestam, pričom svoje meno získala vďaka legende, podľa ktorej sa sv. Katarína zjavovala pustovníkovi Jánovi Apponyimu.

Pre deti môže byť lákadlom aj možnosť opekačiek, na ktoré sú na Katarínke predpripravené ohniská. Na záchytné parkovisko pod ňou sa dá dostať odbočkou medzi obcami Dechtice a Naháč v Trnavskom kraji.

Na výlety v pohodlnom outfite.