November – mesiac mužského zdravia

November je mesiacom mužského zdravia. Možno si sa už stretol aj s pojmom „Movember“, toto slovo je spojením anglického moustache (fúzy) a mesiaca november. Je to mesiac, ktorý je vo svete známy ako mesiac boja proti rakovine prostaty a tiež je to mesiac, kedy sa jednotlivci ale aj veľké organizácie zaoberajú o niečo viac prevenciou a propagáciou mužského zdravia. O mužoch často hovoríme ako o hypochondroch, ktorých zloží každý soplík, práve v novembri je však ten čas, kedy by sme mužské zdravotné problémy nemali podceňovať, práve naopak, mali by sme viac hovoriť o tom, čo je pre mužské zdravie podstatné ale aj o tom, aká dôležitá je prevencia!


Prevencia pre zdravie

Vedeli ste že na preventívne prehliadky k urológovi chodí len niečo okolo 10% mužov? Toto číslo je hrozivo malé a pritom tak dôležité, keďže veľké množstvo typicky mužských nádorových ochorení akými sú rakovina prostaty a semenníkov sú dobre liečiteľné – ak sa však zachytia v skorých štádiách. Movember má za cieľ zvýšiť povedomie o tom, na aké preventívne prehliadky má kto z nás nárok ale aj vysvetliť to, aké sú dôležité. Urologické preventívky sú mužskou výsadou, ktorú väčšina mužov nevyužíva a vystavujú sa tak riziku ťažkej choroby alebo dokonca tomu, že svoju rodinu či priateľov opustia skôr ako by mali. Rakovina nie je soplík a aj keď to nie je príjemná téma, treba o nej hovoriť obzvlášť počas „vášho“ mesiaca milí muži. Áno, pri návšteve urológa môže ísť o nie zrovna najpríjemnejšie vyšetrenie, spýtajte sa však sami seba či horších 10 minút u doktora alebo mesiace v nemocnici? Ak ešte stále neviete, na aké preventívne prehliadky by ste mali chodiť a ako často na ne máte nárok, prinášame vám stručný prehľad preventívnych prehliadok pre mužov:

  • Preventívna prehliadka u všeobecného lekára každé 2 roky (darcovia krvi 1x ročne)
  • Preventívna prehliadka u zubára, 1x ročne
  • Preventívna prehliadka u urológa každé 3 roky po 50tke (v prípade, že sa u vás v rodine vyskytla rakovina prostaty, máte nárok na urologickú prevenciu už od 40tky)
  • Preventívna prehliadka u gastroenterológa 1x za 10 rokov po 50tke

 

Mladšie ročníky možno len kývnu plecami, že ich sa takéto ťažkosti ešte netýkajú, pripomínajme však nielen sebe ale aj našim otcom, dedkom či všetkým mužom, na ktorých zdraví nám záleží aké je dôležité aby sa oň starali!

Zdravo žiť

Keď sa trochu vzdialime od pochmúrnej témy akou je rakovina, zistíme, že prevencie nám nepomôžu ak nebude zdravo žiť. A čo to znamená? Možno ťa napadne množstvo zeleniny a ovocia, to však nie je všetko. Kombináciou zvykov pre zdravie, ktorú by si mali osvojiť nielen muži ale aj ženy sa dokážeme vyhnúť mnohým ochoreniam a žiť v silnom tele so zdravou mysľou. Ako na to? Kľúčovými bodmi zdravej životosprávy sú:

  • Pestrá a vyvážená strava
  • Aktívny životný štýl
  • Dostatok spánku
  • Eliminácia fajčenia a alkoholu
  • Redukcia stresu

Ako na to?

O pestrej a vyváženej strave sa hovorí často, čo to však je? Náš jedálniček by mal byť zložený z komplexných sacharidov, kvalitných bielkovín a tukov, z ktorých väčšina by mala byť rastlinného pôvodu ako sú napríklad oriešky, semienka či avokádo. Super je aspoň 1x týždenne siahnuť po rybách a väčšinu živočíšnych bielkovín získavať z chudého mäsa, vajíčok a mliečnych výrobkov. Zo sacharidov by mali prevažovať celozrnné obilniny či už ide o pečivo, ryžu alebo cestoviny. Pestrá strava by mala obsahovať veľa zeleniny, ovocia a čistej vody. Naopak alkoholické či sladené nápoje a rafinované cukry v podobe keksíkov a sladkostí by sme mali obmedziť na minimum. Optimálne zložená potrava by mala obsahovať dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov, nie každému sa však podarí obsiahnuť všetko potrebné v strave a práve vtedy si môžeš pomôcť kvalitnými výživovými doplnkami. Či už chceš dopĺňať vitamín C, B, D, zinok, železo či horčík, na našom eshope nájdeš len prípravky v najvyššej kvalite!


Pre aktívnych

Každý pohyb je lepší ako žiaden a preto ak obľubuješ radšej dlhé prechádzky každý deň, uprednostníš chôdzu pred autom či schody pred výťahom je to určite super, ak je však niekto skôr fanúšikom veľmi aktívneho životného štýlu a čas strávený vo fitku či na tréningu je pre neho zábavou, určite ocení aj doplnky výživy, ktoré mu pomôžu doplniť bielkoviny, ale zvýšiť výkon. Optimálnou voľbou sú proteíny a kreatín, ktorých ponuka je na webe fitplus.sk skutočne široká! S aktivitou však často prichádzajú aj zranenia, najmä vo vyššom veku. Ďalšou pomôckou, ktorú určite ocenia muži športovci s boľavými kĺbmi je najmä kolagén na kĺby či kombinované výživové doplnky.


Zdravie je veľmi krehká záležitosť keďže kým nám nechýba, málokto ho skutočne ocení. Kým nás nič netrápi a nebolí nemyslíme na to, ako sa viac starať o svoje zdravie a preto milí muži, myslite na seba počas novembra o trochu viac, hýbte sa, zdravo jedzte, oddychujte a netrápte sa zbytočnosťami, ktoré vás stresujú. A hlavne nezabudnite – ak ste ešte tento rok neboli na preventívnej prehliadke, november je ten správny čas!