10 efektívnych tipov pre správnu jarnú očistu

Spísali sme pre teba TOP 10 z tých najlepších tipov pre správnu jarnú očistu, ktorú si môžeš (a mal/a by si si) dopriať aj ty. Vďaka očiste tela tvoje trávenie opäť začne poriadne fungovať, zbavíš sa únavy, prečistí sa ti pleť a budeš mať viac energie. Aké sú kľúčové kroky k správnej očiste si povieme v článku.

Možno sa zdá, že zima ešte nepovedala svoje posledné slovo, ale počasie stále viac začína pripomínať plnohodnotnú jar. Toto ročné obdobie síce možno nie je práve ideálnym časom pre väčšinu alergikov, ale zarovno s prebúdzaním prírody sa môžeme po zimnom období prebudiť aj my. Nie ráno v posteli, ale skôr naštartovať svoje telo a myseľ do lepšieho fungovania počas zvyšku roka.

Jarná očista je v tomto ohľade kľúčovým aspektom, ktorému sa rozhodne oplatí venovať svoju pozornosť. My sme teda pre teba zhrnuli nejaké základné body, podľa ktorých sa do plnohodnotnej jarnej očisty môžeš bez nejakých zdĺhavých príprav vrhnúť pokojne ešte dnes! Ako na to?

1. Nastavenie správnej stravy

Nielen jarnú očistu, ale aj tvoj celkový a dlhodobý zdravotný stav vo veľkej miere ovplyvňuje to, z čoho tvoje telo funguje. Stravu sa teda podceňovať neoplatí a mal/-a by si si ju nastaviť tak, aby bola bohatá na všetky potrebné živiny.

Nie je teda zmyslom to, aby si hladoval/-a, ale skôr sa oplatí mieriť na tú najzdravšiu možnú stravu, akú si budeš schopný/schopná dopriať. Tá by mala obsahovať v prvom rade veľa zeleniny, ovocia, strukovín, orechov a kvalitných potravín, ktoré sú zdrojom bielkovín (ryby, vajíčka, morčacie mäso a pod.).

Na škodu určite nebudú ani komplexné sacharidy, z ktorých tvoje telo čerpá potrebnú energiu na pohyb a fungovanie. Výborným zdrojom sú napr. ovsené vločky, celozrnné kváskové pečivo v malom množstve, ryža, amarant, batáty a pod. 

Netreba sa báť ani tukov, ktoré sú tiež dôležitým zdrojom energie pre telo a náš mozog. Kvalitné orechové maslo či MCT olej ti môžu len prospieť. 

2. Čo najviac zelenej

V súvislosti so stravou sa spájajú aj ďalšie body nášho odporúčania. K jej kvalite totiž treba prispievať hneď z viacerých smerov, aby to malo ten najlepší efekt. Jedným z tých všeobecnejších pravidiel je napríklad aj to, že tvoja strava by mala byť ideálne čo najviac farebná.

A primárna farba, na ktorú sa teda pri tomto chceme zamerať, by mala byť zelená. Teda surová zelenina, ako napríklad baby špenát, kapusta, vňate, zeler atď. Pomôcť si v tomto vieš napríklad aj so smoothie, do ktorého môžeš samozrejme doplniť aj rôzne ovocie, čo sú taktiež body k dobru.

3. Bielkoviny

Základom pre plnohodnotné fungovanie organizmu sú aj bielkoviny. Na tie sa neoplatí zabúdať, nech už sú tvoje fitness ciele akékoľvek. Mali by určite tvoriť jednu z dominantných zložiek tvojej stravy, nakoľko okrem ostatných známych benefitov prinášajú aj pomoc v rámci rýchlejšie pracujúceho metabolizmu.

Keby si si zároveň chcel/-a pomôcť aj nejakými doplnkami, ktorými ten príjem proteínov ešte viac zvýšiť, podľa svojej chuti si vieš vybrať ten svoj v NAŠOM E-SHOPE. Ak sa lepšie cítiš bez mliečnych zložiek, tvoje chuťové bunky a svaly určite potešia lahodné proteíny v sekcii VEGAN

4. Nezabúdaj na vitamíny

Je zrejmé, že pokiaľ budeš svoje stravovanie brať vážne, svojmu telo dopraješ skoro všetko, čo potrebuje. Na doplnky výživy sa ale zabúdať neoplatí, pretože nie všetko dokážeme prijať v ideálnom množstve iba zo stravy. Rastlinná výroba ide v súčasnosti žiaľ skôr na kvantitu a preto ovocie a zelenina už neobsahuje toľko vitamínov a živín ako kedysi.

Ak by si teda chcel pokryť potrebnú dávku vitamínov a minerálov iba zo stravy, musel by si jesť zeleninu a ovocie denne doslova na kilá.

Suplementácia vitamínov je teda určite veľmi dôležitou na to, aby tvojmu telu skutočne nič nechýbalo. Pomôcť ti v tom vieme priamo aj my, keďže v našom e-shope nájdeš široký výber vitamínov dokonca aj v chutných formách v gumených cukríkoch! Nájdeš ich TU

5. Čistá voda

Ďalší z našich základných tipov pre jarnú očistu je aj dostatočný pitný režim. Čistou vodou odporúčame začať každé ráno, ako prvú vec, čo príjmeš do tela. Ideálne by si mal/-a vypiť aspoň pol litra, pričom dostatočnú hydratáciu treba dodržiavať aj počas celého dňa. Takýto plnohodnotný pitný režim sa dá zároveň docieliť aj malým “ozvláštnením”. Bylinkové čaje nielen splnia hydratáciu, ale bylinky k celkovej očiste môžu taktiež iba dopomôcť.

6. Čomu sa vyhnúť?

Aby sme ti sem nepísali len o tom, čo treba do tvojho tela prijať, máme tu aj pár tipov, čomu sa radšej vyhnúť. Základom v tomto je samozrejme obmedziť, resp. úplne vylúčiť cukor.

Ďalej by bolo určite vhodné rozlúčiť sa s alkoholom, energetickými nápojmi (s množstvami umelých sladidiel) a prípadne obmedziť aj pitie kávy. To spadá najmä na instantnú a celkovo nekvalitnú kávu, ale aj na presladenú (zase ten cukor) a podobne.

7. Kvalitný spánok

Keď sa bavíme o naštartovaní nášho tela, na náš metabolizmus treba myslieť aj v zmysle oddychu. To znamená, že nech už počas dňa pracuješ v tomto smere na zlepšení v ostatných bodoch, svojmu telu potrebuješ dopriať aj kvalitný spánok.

Ten totiž prispieva nielen k správnemu fungovaniu nášho metabolizmu, ale samozrejme to ovplyvňuje aj našu psychickú pohodu. S kruhmi pod očami a neustále zívajúc sa pravdepodobne nebudeš dlhodobo cítiť dvakrát dobre a ani produktívne. A keď budeš mať dobrý spánkový režim, ani tú kávu nebudeš toľko potrebovať!

Spánok podporíš aj kvalitným melatonínom. Vyber si výhodný balíček.

8. Dostatok pohybu

Aby sa tvoj metabolizmus plnohodnotne naštartoval, tvoje telo by malo byť v pohybe. Pohyb telu prospieva nielen po fyzickej, ale aj duševnej stránke. Vyplavovaním hormónov sa totiž preukázateľne vie človek cítiť lepšie.

V pohybe potrebuješ byť AJ na to, aby si cítil/-a prísun novej energie a pohyb na čerstvom vzduchu je samozrejme taktiež treba. A nemusí to byť hneď nevyhnutne maratónsky beh, ale bohato stačia napríklad aj pravidelné prechádzky. 

Ak sa ti lepšie cvičí v pohodlí domova, určite ťa zaujme niektoré z týchto fitness zariadení. 

9. V zdravom tele, zdravý duch. Alebo naopak?

Už sme tu párkrát načrtli, že s tou jarnou očistou tela sa pomerne úzko spája aj náš duševný stav. Darmo totiž bude tvoje telo v ideálnom stave, pokiaľ sa vo svojom vnútri s vlastnými myšlienkami nebudeš cítiť spokojne. Ten spomínaný spánok, pohyb a dobrá životospráva tomu vie samozrejme pomôcť, ale určite by si nemal/-a zabúdať ani na čas čisto pre teba.

Nemusíme sa baviť o ukážkovej učebnicovej meditácii, ale meditovať, resp. usporiadať si svoje myšlienky, si každý z nás vie po svojom. Stačí si teda nájsť každý deň chvíľku času len pre seba a s tvojím duševným stavom môžeš taktiež napredovať.

10. Žiadne drastické zmeny

Posledným, ale prakticky aj najdôležitejším pravidlom z týchto všetkých, je vyhnúť sa drastickým zmenám. Každá zmena si vyžaduje nejaký čas na to, aby nabrala svoju efektívnosť, teda nemá zmysel snažiť sa to urýchliť. Nárazovou a radikálnou zmenou stravy si pri nesprávnom prístupe môžeš uškodiť (napríklad nedostatkom čohosi potrebného).

Nadmernou fyzickou aktivitou spojenou s nedostatkom oddychu riskuješ zranenie a preťaženosť. Ako ku všetkému, aj k jarnej očiste ideálne treba pristupovať zodpovedne a so zdravou mierou.

Držíme ti palce v tej tvojej!