Kam na turistiku na Strednom Slovensku? Toto sú naše tipy

V druhej časti nášho krátkeho sprievodcu tipmi na príjemnú a nenáročnú turistiku sa dnes pozrieme na región Stredného Slovenska. Naše Slovensko má skutočne množstvo krásnych miest a lokalít, ktoré stojí za to vidieť a môžeme ich zaradiť medzi skutočné vizuálne unikáty. Ak sa teda aj ty chceš vybrať za lovením nových zážitkov a spoznávať našu nádhernú krajinu, čítaj ďalej!

Vybrali sme pre vás opäť tri hlavné miesta, ktoré stojí za to vidieť, ale taktiež opäť aj jeden bonus v podobe miesta, ktoré si môžu užiť aj deti – minimálne cesta naň pre tých najmenších nebude predstavovať problém. Poďme na to!

Tri Roháčske plesá

Dnes sa možno trochu viac zameriame na vodné plochy. Na Slovensku totiž máme kopu krásnych jazier, z ktorých tie horské – plesá, sú našimi skutočnými pokladmi. V prostredí oblasti Roháče sa nachádzajú takzvané Roháčske plesá, medzi ktoré patrí napríklad Ťatliakove alebo Druhé a Tretie Roháčske pleso.

    

Aj ak by ste chceli vidieť počas jednej túry všetky tri spomínané plesá, stále pôjde o stredne náročnú túru. Predpokladaný čas na jej zvládnutie je okolo 6 hodín, pričom vás však čakajú skutočne zaujímavé scenérie.

Ak sa zaraďujete skôr medzi cyklistov, pri Ťatliakovom plese nájdete aj známu Ťatliakovu chatu, ktorá je obľúbeným cieľom pre tých cyklistov, ktorí majú v obľube práve horské trasy. Od tejto chaty zároveň vedie cesta práve k spomínaným plesám.

S týmito dobrotami ťa hlad nezastihne nepripraveného.

Skala samotného čerta!

Čertova skala. Tak sa nazýva táto stredoeurópska rarita, na ktorú sa dostanete z obce Budča. Ide o približne 17-tonový skalný hríb, s ktorým vzniká neustále množstvo na prvý pohľad šialených fotografií. Jej zaujímavosťou je, že doslova vyzerá tak, že každú chvíľu by mala spadnúť a svoje meno dostala vďaka starej povesti.

Podľa nej totiž chcel jeden čert potrestať tamojších obyvateľov tak, že pomocou obrovského kameňa prehradí rieku Hron, aby ľudí v údolí odrezal od vody. Čert sa však s kameňom namáhal tak dlho, až začalo svitať a vďaka slnku tento čert stratil všetky svoje sily. Ozrutný balvan mu spadol a odvtedy sa to miesto nazýva Čertovou skalou.

   

Pri dobrej túre nesmieš zabudnúť na poriadny pitný režim.

Krásy ako z westernu

Premýšľali ste niekedy nad tým, žeby ste radi nazreli do westernového prostredia? Všetci sme milovali staré winnetouovky, avšak možno veľa z vás nevie, že podobné prostredie ako nám filmári ukázali v niekdajšej Juhoslávii, nájdeme práve na Strednom Slovensku. A nejde len tak o obyčajné jazero, ale toto Šútovské vzniklo zaplavením starého kameňolomu.

Išlo o kameňolom menom Rieka, v ktorom teraz nájdeme až 15 metrov hlbokú tyrkysovú vodu. Uchváti táto malebná westernová scenéria aj vás?

S deťmi na rozhľadňu

O Veľkej Rači je známe, že sa tam nachádza Snowparadise. Len kúsok nad ním leží veľmi pekná rozhľadňa Dedovka, ktorá patrí medzi tie najnovšie rozhľadne na Slovensku. A čo je jej dobrým aspektom? Je vhodná aj pre tých najlepších a to nie len vďaka prístupnej trase a krásnemu výhľadu, ale aj pre ihrisko, ktoré je pre deti vybudované priamo pri nej.

  

Dá sa na ňu dostať aj pomocou lanovky, my však samozrejme uprednostňujeme tradičnú a nenáročnú prechádzku, po ktorej sa budete cítiť lepšie aj preto, že pre svoje telo čosi urobíte.

Aj pešo však cesta na Dedovku patrí medzi tie ľahké výlety. Rozhľadňu môžete nájsť kúsok od lanovkovej konečnej stanice, je vysoká 16 metrov a je možné dostať sa na ňu (i do nej) celoročne.

Na ceste sa ti môžu hodiť aj: