4 naj tipy ako sa prepracovať k zdravému sebavedomiu

Život je plný krás a zážitkov, ktoré nájdeš doslova na každom kroku, keď sa trochu rozhliadneš a zavnímaš okolie. Stáva sa ti, že si ich odopieraš, práve kvôli tomu, že nemáš dostatok sebavedomia? Letné plavkové párty pri vode, grilovačka s priateľmi plná chutných dobrôt, športové zážitky, spoznávanie nových ľudí, cestovanie či získavanie nových vedomostí?

Život je plný krás a zážitkov, ktoré nájdeš doslova na každom kroku, keď sa trochu rozhliadneš a zavnímaš okolie. Stáva sa ti, že si ich odopieraš, práve kvôli tomu, že nemáš dostatok sebavedomia? Letné plavkové párty pri vode, grilovačka s priateľmi plná chutných dobrôt, športové zážitky, spoznávanie nových ľudí, cestovanie či získavanie nových vedomostí?

To všetko ide ľahšie, keď je tvoje sebavedomie na správnej úrovni. Poď si s nami pozrieť 4 super tipy, ako si aj ty môžeš vybudovať zdravé a trvácne sebavedomie, nech už si kýmkoľvek a kdekoľvek.

1. Keď je štart cieľ

Už dlhšie sa odhodlávaš na nejakú vec, ktorú nie a nie začať? Chceš schudnúť, nabrať, začať makať na svojej imunite alebo iných životných cieľoch? Čakáš na nový deň, týždeň alebo si hovoríš, toto začnem robiť, keď...Nemáme toľko času, aby sme ho mohli strácať. Nečakaj a začni hneď teraz alebo zajtra. Uvidíš, že keď sa hecneš a dosiahneš aspoň prvé úspechy na ceste za svojim snom, budeš si samého seba vážiť omnoho viac a zvýši sa ti zároveň aj sebavedomie.

Energia pre tvoje sny:

2. Starostlivosť o seba na prvom mieste

Vďaka starostlivosti, ktorú si venuješ sa budeš cítiť omnoho lepšie. Môže sa ti zlepšiť nálada, čím sa zlepší tvoje vyžarovanie a budeš vnútorne spokojnejší. Ľudia určite budú viac radi v spoločnosti dobre naladenej osoby, ktorá im dáva energiu. Pocit toho, že si v kruhu blízkych naozaj nevyhnutnou a žiadanou súčasťou ti dodá množstvo sebavedomia a energie.

Ak navyše do starostlivosti o seba zaradíš aj aktivity ako šport, či vzťah k zdravej výžive poďakuje sa ti aj tvoje zdravie a figúra. Endorfíny z pohybových aktivít ťa navyše zaplavia pozitívnymi emóciami na vyskúšania hodnú dobu.

Staraj sa o svoju kondíciu:

Staraj sa o svoju mentálnu pohodu:

3. Vek nerieš, riaď sa pocitom

Nenechaj nikoho, aby ti hovoril, že si na niečo príliš mladý alebo príliš starý. Iba ty najlepšie vieš, ako sa cítiš vo svojej koži. Niektoré veci, potrebujú čas, aby si sa im mohol oddať a najlepšie si ich užiješ v zrelšom veku, no niektoré zas netreba vôbec odkladať a s vekom nemajú nič spoločné.

Chceš skúsiť maratón alebo zabicyklovať svoju prvú stovku? Napísať knihu? Alebo vidieť kúty sveta, po ktorých ti srdce piští? Vydaj sa v ústrety dobrodružstvu. Ten pocit, ktorý z toho získaš ti nič nenahradí.

Poznávaj svet s chuťou vo vrecku:

4. Krása začína v tvojom vnútri

Pohoda, zdravie a krása idú ruka v ruke so správnym sebavedomím. Pokiaľ sa necítiš fit, máš málo energie, nevládzeš sa mentálne venovať aktivitám, ktorým by si chcel, často prichádza pocit sklamania. Nie si schopný naplniť očakávania či už pracovné alebo tie ktoré na teba pozerajú z odrazu zrkadla? Každú drobnú vec, ktorú denne robíš ťa ovplyvňuje viac, ako si myslíš.

Dopraj svojmu telo len to najlepšie, pretože si to zaslúži. Keď si zdravý a spokojný, budeš sa skôr cítiť aj sebavedome. Pre zdravie tela aj mozgu ti budú osožné tieto vitamíny:

Vitamín C – si naše telo nevie vytvoriť samo, preto je viac ako nevyhnutné ho denne dopĺňať. Okrem jeho známeho účinku na imunitu naše telo chráni pred voľnými radikálmi, pôsobí ako silný antioxidant. Vďaka tomuto nám tiež pomáha udržiavať zdravú pleť a pomáha aj syntéze kolagénu, preto tie lepšie verzie kolagénov ho už priamo obsahujú. V prirodzenej forme ho nájdeš hlavne v čučoriedkach, pomarančoch, grepoch, paprike či kiwi.

Vitamín E – má priaznivý vplyv na posilňovanie imunity, nervového systému, pomôže tiež pri zlepšení sústredenia sa a dokonca aj s libidom. Vďaka nemu tiež zabezpečíš svojej pokožke ochranu pred nepriaznivým UV žiarením. V prirodzenej forme sa vyskytuje napríklad v orechoch, avokáde, semienkach, morských plodoch. Ak nie si fanúšikom týchto potravín a nedopraješ si ich pravidelne, určite by si ho mal zaradiť do svojej výživy aspoň vo forme výživového doplnku.

Omega 3 mastné kyseliny – sú pre naše telo kľúčové, no nevie si ho samo vyprodukovať. Preto rovnako ako pri vitamíne C, je nutné ich aktívne dopĺňať. okrem toho že pomáhajú zdraviu srdca, sú palivom pre mozog a pomáhajú bojovať so zápalmi.

Vitamíny skupiny B – B2, B3, B6, B7 tvoria vitamínový komplex, ktorý je nevyhnutnosťou. Spomínaš si na starkú, ktorá ti radila dať si droždie, aby bola tvoja pleť tip top? Tento efekt je dosiahnutý práve vďaka vitamínu B. Jeho účinky oceníš v boji s akné, pigmentovými škvrnami, nejednotným tónom pleti a tiež pomáha pleť udržať optimálne hydratovanú.

Horčík – je známy svojim blahodarným vplyvom na mentálnu pohodu, rovnako tiež pomôže pri uvoľnení svalstva a boji so svalovými kŕčmi pri nedostatku spánku či po náročnom športovom výkone.