5 spôsobov ako si vylepšiť náladu počas lockdownu

Povedzme si pravdu: zostať pozitívne naladený môže byť ťažké aj v tých najlepších časoch - a teraz, keď sme uprostred pandémie, sa môže zdať, že udržať si veselý (alebo úprimne povedané, dokonca len pokojný) postoj je takmer nemožné. Dokonca aj ako vcelku pozitívne naladený človek môže v dobe plnej neistoty stratiť entuziazmus. Dnes ti ale dáme super tipy ako sa tomuto scenáru vyhnúť a zostať v pohode.

Nový prieskum spoločnosti Meredith (materskej spoločnosti Health) ukazuje, že veľa žien v minulom roku bojovalo so svojím duševným zdravím. Podľa štúdie 39 % žien tvrdí, že ich duševné zdravie sa počas pandémie zhoršilo.

Čo nám môže pomôcť zlepšiť náladu v takomto období?

Doktor O'Neill, ktorý je docentom psychiatrie v nemocnici Mount Sinai v New Yorku, vysvetlil, že jedným z dôvodov, prečo je pre ľudí ťažké udržať si pocit pokoja počas tejto pandémie, je to, že mnohých z nás núti skutočne konať v správaní, ktoré je typické pre depresiu. "Mnohé pravidlá napodobňujú príznaky depresie," hovorí doktor O'Neill.

Zamysli sa nad tým: Ľudia sú poučení, aby sa izolovali od svojich blízkych a trávili väčšinu času vnútri, s veľmi malým kontaktom s vonkajším svetom. (Aby bolo jasné, pobyt v interiéri nespôsobuje depresiu, ale mnohé z nariadení o sociálnom odstupe, ktoré dodržiavame, aby sme zachovali bezpečnosť ostatných, môžu veľmi pripomínať príznaky depresie. Dôležité tiež je, že tí, ktorí sa v súčasnosti boria s depresiou, alebo iní, ktorí sa s ňou v minulosti borili, sa teraz môžu cítiť mimoriadne náročne).

Napriek tomu mi Dr. O'Neill dal niekoľko tipov, ako si práve teraz aspoň trochu zlepšiť náladu.

Tu je niekoľko (veľmi jednoduchých) postupov, ktoré môžeš robiť každý deň, aby si si udržal stabilnú náladu v čase, keď je situácia rozhodne nestabilná.

1. Spýtaj sa, čo ťa robilo šťastným pred tým, než sa toto celé začalo a rob to častejšie

Začína byť naozaj náročné spomenúť si na časy pred začiatkom tohto šialenstva, ale môže byť užitočné spomenúť si na svoju bežnú rutinu pred pandémiou a spýtať sa, čo ti robilo radosť. To bude, samozrejme, u každého vyzerať inak: Môže to zahŕňať trávenie času s členmi rodiny, dobré cvičenie alebo spojenie s tvojou spiritualitou.

Keď zistíš, čo ti pred tým všetkým robilo radosť, naplánuj si, že to budeš robiť častejšie. "Znie to jednoducho, [ale] je to druh liečby," hovorí doktor O'Neill. Ja si pridávam 15 minút navyše k behu vonku alebo k času strávenému na eliptickom trenažéri, ak vonku prší. Ak ti chýba kontakt s blízkymi, využi moderné technológie a dajte si spolu aspoň poriadne dlhý video hovor pri šálke čaju. Premýšľaj o všetkom, čo ťa teší a snaž sa to robiť čo najviac.

Pandémia prinútila mnohých z nás prehodnotiť, čo nás skutočne robí šťastnými, ako aj to, čo je pre nás najdôležitejšie. Podľa tej istej štúdie Meredith, ktorú sme už spomínali, je päť hodnôt, ktoré si ženy uvedomili, že sú pre ne najdôležitejšie:

  • mať blízke rodinné vzťahy
  • viesť zdravý, aktívny životný štýl
  • byť spoľahlivá a dôveryhodná pre priateľov a rodinu
  • naďalej sa učiť a rásť
  • správať sa ku každému človeku na svete rovnako a spravodlivo

Nevzdávaj sa svojho obľúbeného pohybu ani cez zimu či lockdown:

2. Pripomeň si, za čo všetko môžeš byť vďačný

Zlé správy sú teraz všade, a ak tráviš nejaký čas na internete, pravdepodobne sa stretneš s množstvom desivých správ. Môžeš sa však zámerne pokúsiť vyvážiť misku váh pozitívnych a negatívnych správ vo svojom živote.

Doktorka O'Neillová na to odporúča aplikáciu s názvom Three Good Things. Aplikácia ti pripomenie, aby si si každý deň zaznamenal tri veci, za ktoré si vďačný (taký malý denník vďačnosti, priamo v tvojom telefóne)

Nie je hanba zachovať jednoduchosť, dodáva doktorka O'Neillová a vysvetľuje, že nemusíš každý deň vymýšľať tri veľké víťazstvá - stačí tri časti dňa, ktoré sa ti vydarili (moja: mama práve pečie ovsený koláč - jeden z mojich najobľúbenejších). Ak ti táto technologická verzia nevyhovuje, skús si ich zapísať do zápisníka alebo sa len zastav a v duchu si spočítaj tri veci, za ktoré si vďačný.

3. Dopraj si niečo pre seba – ideálne hneď ráno

Uviaznutie v karanténe či lockdowne môže spôsobiť, že si vypestuješ šialený pocit rutiny. Vstávať a robiť deň čo deň presne to isté môže byť vyčerpávajúce a otravné, najmä ráno, keď sa opäť prebúdzaš do tejto bizarnej reality.

Dobrým spôsobom, ako tomu čeliť, je dopriať si pri rannej rutine niečo rozmaznávajúce. Doktor O'Neill odporúča vyskúšať niečo, čo by si si bežne nedoprial, napríklad nový recept na raňajky alebo smotanu do kávy, alebo horúci kúpeľ, namiesto bežného 10-minútového opláchnutia sa, aby si deň začal pozitívne naladený. Môžeš sa tiež rozhodnúť pre vedomejšie prebudenie tým, že začneš deň rannou meditáciou.

Myšlienka na voňavé palacinky zlepší deň aj najväčším skeptikom 

4. Využi všetku nahromadenú energiu vo svoj tvorivý prospech

Áno vieme, už tu bolo dosť ľudí, ktorí ti hovorili, aby si začal skladať puzzle alebo niečo podobné... ale robiť niečo tvorivé ti naozaj môže pomôcť prekonať toto problematické obdobie, pretože ťa to rozptýli, najmä ak si vyberieš tvorivé cvičenie, ktoré ťa núti naučiť sa novú zručnosť.

"Tvorivosť vám pomôže sústrediť sa na niečo, čo zaberá všetku vašu pozornosť," hovorí doktor O'Neill. Ak sa chceš naučiť nové cviky, vyskúšať jogu či pliesť, teraz je ten správny čas pustiť sa do toho.

Napriek tomu si z akejkoľvek tvorivej činnosti nerob súťaživý výkon. Doktor O'Neill zdôrazňuje, že hoci skúšanie nových vecí môže byť osviežujúcim rozptýlením, je dôležité, aby si sa nechytil do pasce porovnávania toho, ako tráviš svoj čas lockdownu, s tým, ako ho trávia ostatní. Tvojou prioritou číslo jeden by teraz (a úprimne povedané vždy) malo byť udržanie si zdravia a pohody, nie pretekanie sa v tom, ako predbehnúť zvyšok sveta.

Zdravé telo aj myseľ vďaka jednému cvičeniu? Jóga ťa zharmonizuje

5. Naplánuj si čas na starosti

Na prvý pohľad sa to môže zdať kontraproduktívne, ale ak sa to robí správne, môže ti to skutočne pomôcť robiť si menej starostí. Plánovanie času na starosti je prax založená na dôkazoch, ktorú používajú niektorí pacienti s úzkosťou, hovorí doktor O'Neill.

To však neznamená, že si môžeš počas dňa vyberať náhodné časy na to, aby si sa utápal/a v zlých správach, ktoré sa dozvieš. Namiesto toho sa tento postup zakladá na štruktúre:

Každý deň si vyber 20-minútový časový úsek, v ktorom si budeš môcť robiť starosti. Urob to čo najpodrobnejšie - dokonca si naplánuj, na ktorej stoličke budeš sedieť a čo budeš počas tohto času robiť (napríklad písať si denník). Využi vyhradený čas na starosti na to, aby si si prešiel všetko, čo ťa znervózňuje a snaž sa hľadať riešenie, ako tieto veci odstrániť.

Nezabudni si ale nastaviť časovač, aby si vedel, že máš skončiť, keď sa čas na starosti skončí. Viac sa v danom dni už k týmto nepríjemnostiam nevracaj. Nikomu a ničomu to nepomôže.

Kľúčom k úspechu je robiť si starosti len počas času na starosti - to ti nemusí pomôcť, ak si dovolíš robiť si starosti po zvyšok dňa. Ak sa niečo znepokojujúce vkradne neskôr počas dňa po tom, čo si už mal naplánovaný čas na starosti, pripomeň si, že akýkoľvek nový problém ti môže navodzovať pocit ustarostenosti, ale až počas času na starosti v nasledujúci deň. Existuje šanca, že do času na starosti nasledujúceho dňa naň už zabudneš, alebo sa dokonca vyrieši - čo ti dokonca môže napovedať, aký bol v prvom rade bezvýznamný.