Tribulus terrestris, jeho použitie pri športe a vplyv na libido.

Tribulus terrestris alebo aj Kotvičník zemný. Táto nenápadne vyzerajúca plazivá rastlina so žltým kvetom a pichľavými plodmi rastie na poliach Austrálie, ale aj v Spojených štátoch, Ázii či v južných častiach Európy. Jeho korene, ale aj plody pokryté tŕňmi sa už po stáročia používajú v Ajurvédskej či Tradičnej čínskej medicíne. Pre svoje bájne účinky, ktorými má táto zázračná bylina disponovať, sa používala pri mnohých zdravotných ťažkostiach, ako sú zvýšená hladina cukru či cholesterolu, ako booster imunity, testosterónu či ako všeliek pri erektilnej dysfunkcii a zvyšovaní libida. Táto žltá rastlinka si rýchlo našla cestu aj do zvyšných kútov sveta a dnes je bežne dostupným výživovým doplnkom a suplementom. Fanúšikov si našiel hlavne medzi športovcami, často ho však užívajú aj bežní ľudia obľubujúci prírodné varianty výživových doplnkov.

Čo Tribulus obsahuje?

Z plodov Tribulus terrestris získavame extrakt, ktorý je bohatý na veľké množstvo produktov rastlinného metabolizmu. Z týchto produktov k jeho „zázračným“ účinkom prispievajú hlavne saponíny, ktoré sú štandardne obsiahnuté v množstve 40-60%. Ide o prírodné látky steroidnej povahy, ktorým sa pripisuje veľa telu prospešných vlastností. Medzi známe biologické účinky saponínov patrí ich kardioprotektívny účinok, ale aj ich imunomodulačný a protiúnavový efekt. Okrem saponínov táto rastlina obsahuje aj flavonoidy, známe svojimi antioxidačnými účinkami. Antioxidanty zabraňujú vzniku voľných radikálov v organizme, preto pôsobia protizápalovo a antibakteriálne. Ďalšou čisto prírodnou látkou obsiahnutou v tejto kúzelnej bylinke sú fytosteroly, vďaka ktorým Tribulus dokáže znižovať hladinu škodlivého LDL cholesterolu, či indolové alkaloidy, ktoré síce majú stimulačný účinok na centrálny nervový systém, sú však aj známe vysokou toxicitou, preto si treba dávať pozor pri dávkovaní. Finálny pomer jednotlivých látok obsiahnutých v Tribuluse samozrejme závisí od doby, v ktorej je rastlina zozbieraná, ale dôležitý je aj finálny spôsob úpravy a extrakcie účinných látok.

Aké účinky má Tribulus terrestris?

Extrakt z plodov Tribulus terrestris vo forme suplementov využívajú hlavne športovci pre jeho pozitívne účinky na hormonálny profil, využíva sa však aj pri liečbe erektilnej dysfunkcie. Toto sú dva najznámejšie dôvody užívania Tribulusu, málokto však vie, že medzi jeho účinky patrí aj znižovanie hladiny LDL cholesterolu či znižovanie hladiny cukru v krvi, čím sa stáva prospešným pre diabetikov. Zmierňuje návaly tepla, pozitívne pôsobí na tlak krvi a známe sú aj jeho pozitívne účinky pri zápaloch močových ciest. Mimoriadne zaujímavý je aj jeho vplyv na mykotické infekcie, ukázalo sa, že je účinný proti kmeňom Candida Albicans, ktoré sú rezistentné na štandardnú liečbu, ktorou je flukonazol. Vzhľadom na biologické účinky saponínov obsiahnutých v tejto žltej rastlinke existuje obrovské množstvo ďalších, potenciálne telu prospešných účinkov, ako je protizápalový alebo antibakteriálny účinok. Na tieto ďalšie efekty však zatiaľ nebolo vypracované dostatočné množstvo klinických štúdií, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili tieto účinky.

Tribulus terrestris ako booster testosterónu

Tribulus terrestris je známy tým, že zvyšuje hladiny testosterónu v prípadoch, kde sa jeho hladiny nachádzajú nižšie, ako sú referenčné hodnoty. Tento efekt je výhodný hlavne pre mužov športovcov, používanie adaptogénov akým je Tribulus pri ženách preberieme v ďalšej časti. Pomáha pri po tréningovej regenerácii svalstva a taktiež pozitívne pôsobí na rast svalstva. Zmes rastlinných metabolitov obsiahnutých v rastline Tribulus terrestris okrem iného napomáhajú k udržiavaniu správneho napätia svalstva (svalového tonusu) a taktiež prispieva k udržaniu energie pri cvičení. Hodí sa hlavne k športom ako je fitness, bodybuilding, crossfit a vôbec ku všetkým výbušným typom športov.

Pomáha Tribulus terrestris pri podpore libida?

Ďalším z dôvodov, prečo ľudia siahajú po tejto žltej bylinke môže byť znížený sexuálny apetít, či erektilná dysfunkcia. Tribulus terrestris sa využíva pri podpore potencie, libida, ale aj plodnosti. Má priaznivý účinok aj na tvorbu spermií a zároveň pôsobí aj ako prírodné afrodiziakum. Údajne zlepšuje aj kvalitu erekcie, od jej nástupu, cez pevnosť až po udržanie. Tým pádom predlžuje samotný pohlavný styk, jeho kvalitu, či sexuálnu vitalitu. Okrem bezprostredného vplyvu na samotné pohlavné orgány sa často hovorí aj o jeho efektoch na prostatu, podporuje jej fyziologické fungovanie a udržiava ju v zdravom stave. Zatiaľ čo pozitívny efekt okolo zvyšovania hladiny testosterónu platí skôr pre mužov ako pre ženy, dobrou správou je, že pri užívaní Tribulusu ženami, samozrejme v odporúčanom dávkovaní, táto rastlinka nie len zvyšuje libido, ale aj zintenzívňuje a skvalitňuje samotný sexuálny zážitok pri ženských užívateľkách! V dnešnej hektickej a stresujúcej dobe, kedy si na seba mnoho párov nedokáže nájsť čas, či ich trápia problémy s pokusmi o počatie, môže byť Tribulus terrestris použitý ako účinná pomôcka.

Ako užívať Tribulus terrestris?

Užívanie Tribulusu, hlavne v menej rozvinutých krajinách nepodlieha takmer žiadnym reguláciám, preto napríklad v Ázii prevláda priama konzumácia rastliny bez väčších úprav. Tribulus terrestris je tiež možné užívať vo forme po domácky vyrobeného odvaru či čaju zo sušenej rastliny. Vzhľadom na nežiaduce účinky, ktorým sa môžete vystaviť pri takomto nekontrolovanom dávkovaní však vyššie uvedené spôsoby užívania neodporúčame. Z bežne dostupných foriem sú významné hlavne prášky, kvapky a kapsulová forma. Ak sa rozhodnete pre prášok, užívajte jednu čajovú lyžičku 2x denne, ideálne je pridávať ho do potravín, smoothie alebo šalátov. Ďalšou populárnou možnosťou sú kvapky alebo tinktúry. Rastlina sa lúhuje vo vysoko percentnom alkohole a následne sa vo forme koncentrátu užívajú 2x denne v množstve 20-30 kvapiek. Bezkonkurenčne najpopulárnejšou formou sú tablety, alebo kapsuly, ľahko sa užívajú a môžu obsahovať ľubovoľné (až po veľmi vysoké) koncentrácie v závislosti od konkrétneho výrobcu. V našej ponuke nájdete Tribulus terrestris v kapsulovej forme s rôznou koncentráciou od  500 mg, 600 mg, 800 mg až do 1000 mg, podľa individuálnych požiadaviek každého užívateľa.

Môže Tribulus terrestris užívať každý?

Všeobecne platí, že výživové doplnky s obsahom Tribulusu sú dobre tolerované a pri dodržiavaní odporúčaného dávkovania sú vedľajšie účinky skôr ojedinelé. Kontraindikáciou k užívaniu Tribulusu sú precitlivenosť (menej vážny prejav, napr. vyrážky buď konkrétne na Tribulus, alebo na pomocné látky ako zvykne byť protihrudkujúca zložka), či alergia na pomocné látky. Užívaniu by sa tiež mali vyhnúť pacienti s deficitom vitamínov D, E, K, A, pretože Tribulus môže zhoršiť ich vstrebávanie. Kvôli obsahu alkaloidov je úplnou kontraindikáciou tehotenstvo či dojčenie.

Tribulus terrestris je jedna z najznámejších bylín s mnohými prospešnými účinkami, pozitívne ovplyvňuje hladinu testosterónu, zvyšuje libido a pozitívne pôsobí aj na ostatné orgánové sústavy. Jedná sa o čisto prírodný produkt a jediný rastlinný booster testosterónu, s minimálnym rizikom nežiaducich účinkov. Ponuka doplnkov na trhu je pestrá a každý si môže vybrať podľa toho, čo komu najlepšie vyhovuje!

Referencie:

B.L.