Tribulus terrestris a ostatné adaptogény vhodné pre ženy

Je Tribulus terrestris vhodný pre ženy? Tribulus terrestris je bez debaty jedným z najznámejších adaptogénov. Jedná sa o rastliny, ktoré disponujú širokým spektrom zdraviu prospešných vlastností. Medzi ich najväčšie benefity patrí pozitívny vplyv na imunitný systém, posilnenie obranyschopnosti, udržiavanie rovnováhy hormonálneho profilu, podpora regenerácie a zvýšenie energie, nie len pri športe, ale aj v bežné dni. Podporujú hojenie rán, správnu funkciu reprodukčného systému, dokonca sa hovorí o ich protizápalovom efekte. Konkrétne Tribulus terrestris sa využíva hlavne v mužských radoch, pre jeho vplyv na hladinu testosterónu, či zvýšenie libida a sexuálnej výkonnosti. V istých indikáciách je vhodný aj pre ženy, ale keďže testosterón u nežnejšieho pohlavia nehrá takú dôležitú úlohu ako pri mužských užívateľoch je vhodnejšie siahnuť po iných prírodných adaptogénoch. Medzi najznámejšie „ženské“ adaptogény patria Ashwagandha, Maca či Ženšen!

Ashwagandha ako zázračný adaptogén

Toto krkolomné slovo za sebou skrýva zázračnú bylinu pochádzajúcu z Indie. Poznáme ju aj pod názvami ako indický ženšen či zimná čerešňa. V Ajurvédskej medicíne sa pre svoje blahodarné účinky využíva už viac ako 2000 rokov! Ashwagandha rastie v subtropických pásmach Indie, odoláva vysokým, ale aj extrémne nízkym teplotám. Mohli by sme ju opísať ako ker, ktorý rastie do výšky okolo jedného metra, má malé listy, drobné žlté kvietky a plodom sú oranžovo červené bobule chránené zelenými lupienkami. Najviac látok zodpovedných za jej účinky sa nachádza v koreni, ktorý sa pred použitím suší, melie a je tak dostupný vo forme prášku, či tabliet. Ktoré látky sú to, a prečo hovoríme spolu s Ashwagandgou aj o Tribuluse? Čítaj ďalej!

Čo nájdeme v Ashwagandhe a načo ju môžeme použiť?

Podobnosť medzi vlastnosťami populárneho TribulusuAshwagandhy vôbec nie je náhodná. Ak sa bližšie pozrieme čo koreň zimnej čerešne obsahuje, nájdeme veľké množstvo prírodných látok, medzi ktorými dominujú saponíny, ktoré sú aj hlavnou zložkou Tribulusu. Tie sú zodpovedné za pozitívny účinok na srdce a krvný tlak, ďalej v nej nájdeme antioxidanty, ktoré podporujú imunitu, znižujú tvorbu voľných radikálov a zvyšujú tak celkovú vitalitu. V malom množstve sú obsiahnuté aj alkaloidy, ktoré majú stimulačný vplyv na centrálny nervový systém a tým aj na psychiku. To, čím sa však Ashwagandha líši od ostatných adaptogénov je obsah withanolidov, čo sú bioaktívne látky, ktoré majú pozoruhodný vplyv na obranyschopnosť a nervový systém. Podľa zloženia je tak viac menej jasné, na čo všetko môžeme Ashwagandhu použiť. Napomáha duševnej rovnováhe a psychickej pohode, pozitívne vplýva na hladinu hormónov čím pôsobí na zdravie vlasov, nechtov a dokonca dokáže zabezpečiť stabilnejší priebeh menštruačného cyklu, tiež je vhodná ako afrodiziakum a to nie len pre ženy!

Maca Peruánska ako ďalší z populárnych adaptogénov

Ako vyplýva už z názvu, ďalšia z našich super rastlín pochádza z Peru. V tradičnej medicíne sa používa takmer tak dlho ako Ashwagandha a disponuje širokým spektrom telu prospešných vlastností. Koreň rastliny Maca obsahuje veľké množstvo vlákniny, aminokyselín, vitamínov či minerálov. Čo však robí z tejto rastlinky adaptogén a vďaka čomu má toľko prospešných vlastností je vysoký obsah bioaktívnych látok, konkrétne makaridínu, alkaloidov a glukozinolátov. Vďaka svojmu zloženiu zvyšuje libido, zlepšuje sexuálne funkcie, v štúdií z roku 2015 sa dokonca dokázalo, že pozitívne vplývala na pacientov trpiacich  antidepresívami indukovanou sexuálnou dysfunkciou. Taktiež môže zvyšovať počet spermií v 1 ml ejakulátu, čím ovplyvňuje plodnosť. Tiež však zmierňuje príznaky menopauzy a všeobecne zlepšuje náladu a dodáva energiu. Macu Peruánsku užívame vo forme tabliet či prášku a pri dodržaní odporúčaného dávkovania je riziko vedľajších účinkov minimálne.

Ženšen pravý – elixír zdravia

O našom ďalšom adaptogéne sa často hovorí aj ako o koreni života či elixíre zdravia. V Tradičnej čínskej medicíne sa používa už od nepamäti, a myslíme, že nebudeme zavádzať ak povieme, že aj v súčasnosti je jedným z najpoužívanejších adaptogénnych suplementov. Koreń ženšenu je bohatý na aminokyseliny, vitamíny a polysacharidy. Čarovnou zložkou sú v tomto prípade glykozidy nazývane ginsenosidy. Vďaka ním ženšen priaznivo vplýva na sexuálne funkcie, vitalitu, pamäť a učenie, zmierňuje menopauzálne príznaky, podporuje však aj športový výkon, rekonvalescenciu a taktiež, rovnako ako ostatné vyššie uvedené adaptogény pôsobí ako antioxidant. Ženšen má viac druhov, najčastejšie pomenovaných podľa miesta odkiaľ pochádzajú. Najčastejšie sa však stretávame s druhmi rodu ženšen pravý. Užívame ho vo forme kapsúl, ale aj kvapiek či vo forme ženšenového čaju. Jeho príjem je vhodné rozdeliť do dvoch až troch dávok denne, s maximálnou koncentráciou od 200mg do 3g podľa konkrétneho druhu ženšenu.

Výhody ženských adaptogénov

Medzi výhody ženských adaptogénov bezpochyby patria ich magické účinky, prírodný pôvod, ale aj jednoduché a dostupné spôsoby užívania. Na trhu je k dispozícii veľké množstvo druhov či liekových foriem, a tak si každý môže vybrať to, čo mu najviac pasuje. Výhodou oproti zázračnému Tribulusu terrestris je to, že adaptogény, ktoré sme si priblížili neovplyvňujú hladinu testosterónu, čiže sú vhodnejšie pre ženské užívateľky.

Referencie:

B.L.