Prečo svaly vážia viac ako tuk? Fakty o tvojom zdraví, ktoré potrebuješ vedieť

Stará známa veta, ktorú si už určite počul...Svaly vážia viac, ako tuk. A zatiaľ čo si mnohí myslia, že je to záhadná matematika, nie je. Vtipná otázka, ktorú si už minimálne raz dostal je: Čo váži viac? Kilogram peria alebo kilogram tehál? Toto je naozaj otázka, ktorá ťa chce nachytať. S tou o svaloch je to ale o niečom inom.

Vo všeobecnosti pri otázke či svaly vážia viac ako tuk, sa skôr pozeráme na objem svalov a tuku, než na jeho hmotnosť ako takú. To znamená, že keď na váhu položíš takú istú hmotnosť tuku ako svalov, tuk zaberie väčší priestor, než svalová hmota.

Preto je aj pri procese chudnutia či naberania veľmi dôležité, aby si nesledoval len samotnú váhu, ale zároveň aj meral centimetre jednotlivých častí tvojho tela. Jednoducho veľkosť, ktorú nosíš alebo číslo, ktoré ti váha ukazuje nie je indikátorom tvojho zdravia aj keď za tvrdením, že svaly vážia viac ako tuk je pravda.

Tu sú fakty, ktoré potrebuješ vedieť:

Vážia svaly viac, ako tuk?

Krátka odpoveď je: ÁNO. Ako sme už povedali vyššie, rovnaký objem svalov váži viac, ako ten istý objem tuku. Avšak v tejto jednoduchej matematike je omnoho viac premenných. Hlavnou je to, ako tvoje telo reaguje na to isté množstvo svalov a rovnaké množstvo tuku.

Hlavnou vecou, ktorú si potrebuješ zapamätať je, že benefity väčšieho množstva svalovej hmoty „na úkor“ tuku ti prináša množstvo benefitov. To samozrejme platí pri zachovaní normálneho množstva tuku, ktoré je pre zdravý organizmus nevyhnutné. Množstvo tuku, ktoré sa označuje za normálne je pri tom o niečo vyššie u žien, než u mužov.

Množstvo tuku súvisí s našim hormonálnym systémom a preto hlavne u žien, keď sa dostanú pod zdravé percento tuku v tele môžu nastať rôzne problémy, akými sú strata menštruácie či iné hormonálne ťažkosti. Rovnako to však je v prípade, že tuk je za zdravou hranicou.

Ako svalová hmota ovplyvňuje tvoje zdravie?

Svaly sú z dlhodobého hľadiska kľúčovým „hráčom“ v udržiavaní tvojho tela v pohode, zdraví a šťastí. Svalová hmota napríklad ovplyvňuje ako sa tvoje telo vyrovnáva s hladinou cukru v krvi. V roku 2017 bola uskutočnená štúdia, ktorá ukázala priamy vzťah medzi množstvom svalovej hmoty a rozvojom diabetu typu II. Štúdia preukázala, že vyššie percento svalov v tele znižuje riziko ochorenia na diabetes II. typu.

Rovnako tiež táto štúdia ukázala, že čím viac svalovej hmoty máš, tým lepšie tvoje telo metabolizuje cukor. Ako bonusové zistenie sa štúdiou ukázalo, že zlepšenie procesu regulácie hladiny cukru v krvi prichádza okamžite po tréningu a trvá až 72 hodín. To znamená, že ak si dnes zacvičíš, tvoje telo sa bude s prijatým cukrom ľahšie vysporiadavať ešte nasledujúce tri dni. To už stojí za to, čo povieš?

Udržiavaj svoje svaly v dobrej kondícii:

Svaly ako indikátor mladosti?

S pribúdajúcimi rokmi tiež určite oceníš viac svalov, než tuku. Pri tom svaly sú v dnešnej spoločnosti prehliadaným ukazovateľom pri sledovaní zdravého starnutia. Približne v 40 – 45 roku života strácame asi 1-2 % svalovej hmoty. Tento pokles svalov súvisiaci s vekom je známy ako sarkopénia a je to jeden z najväčších dôvodov, prečo mnoho starších dospelých už nie je schopných robiť niektoré pohybové aktivity tak ľahko, ako predtým.

Preto je v každom veku okrem pohybu obzvlášť dôležité dbať aj na správnu výživu, ktorá ti poskytne dostatok stavebných látok na budovanie a udržiavanie svalovej hmoty. 

Dopraj si výživu plnú proteínov:

Svalová hmota vs. želaná hmotnosť

Ešte lepšou správou je, že svaly ti môžu pomôcť udržať si zdravú hmotnosť a to zvýšením bazálneho metabolizmu. Teda čím viac svalov máš, tým viac kalórií spáliš aj v pokojovom režime, keďže svaly na svoje fungovanie, na rozdiel od tuku, potrebujú energiu.

Vďaka tomuto faktu môžeš teda ľahšie pochovať mýty o chudnutí po 30ke či 40ke. No a posledný no nemenej dôležitý fakt je hustota svalovej hmoty, ktorá je vyššia ako pri tuku. Vďaka tomu, že kilogram svalu zaberie menej objemu ako kilogram tuku si často možno človek ani len nevšimne, ak priberie 3 kilá svalov, čo sa pri tuku povedať nedá. S naberaním tuku ihneď cítiš, ako sú ti nohavice tesnejšie alebo ti tuk preteká tam, kde by nemal.

Keď chceš zhodiť tuk a byť v kondícii:

Ako tuk ovplyvňuje tvoje zdravie?

Aj keď je tuk často démonizovaný, na prežitie a správne fungovanie nejaký telesný tuk všetci potrebujeme. Tukové tkanivo hrá niekoľko dôležitých úloh, od regulácie telesnej teploty a produkcie hormónov až po podporu zdravia mozgu a izoláciu orgánov. Podľa odborníkov je minimálne percento tuku u žien 12% a u mužov 5%.

Priemerné percento tuku je pritom u bežnej populácie mužov v rozmedzí 15-18 % a u žien medzi 22 – 25 %. Štandardne pritom percento tuku v tele stúpa vekom a tak má napríklad muž vážiaci 80 kíl vo veku 20 rokov asi 15 kg tuku, pričom muž s rovnakou hmotnosťou má vo veku okolo 70 rokov zvyčajne až o 10 kg tuku viac na úkor svalovej hmoty.

Keď toto číslo prekročíš, vtedy sa tuk začína stávať potenciálnou hrozbou. Ľudia si často myslia, že tuk je len akýmsi skladom nevyužitej energie, ktorú človek prijal. V skutočnosti je však oveľa viac...Tuk je doslova hybnou silou zápalových markerov, ktoré spúšťajú mnohé ochorenia v našom tele.

Tuk teda môže hrať rolu pri vzniku ochorení akými sú cukrovka typu 2, artritída, zápalové ochorenia čriev či obezita. Ako iste vieš, vysoké percento telesného tuku je tiež spájané s ochoreniami srdcovo-cievneho systému.

Nezabúdaj preto pri všetkých svojich každodenných aktivitách od stravy až po pohyb...čím viac svalov máš, tým lepšie tvoje telo bude fungovať. Prijímaj zdravé množstvo tukov a pritom sa staraj o svoju svalovú hmotu...to je základ pre tvoje pevné zdravie.

V nasledujúcich článkoch si povieme ako správne zmerať percento tuku v tele a ako naberať svaly zdravou formou a zároveň stratiť tuk.