Ako stráviť Vianoce zdravo, ale užiť si ich na maximum?

December je v plnom prúde a všetci už v našich kalendároch škrtajú dni, ktoré zostávajú do najkrajších sviatkov roka. Vianoce sú už skutočne za dverami a s nimi sa neoddeliteľne spájajú rôzne skvelé jedlá, vyberané maškrty – všetko v závislosti od tradičných zvyklostí každého zvlášť. Či už ich zvykneš oslavovať tak alebo tak, poriadnej zásobe (možno nie úplne zdravých) jedál a najmä koláčikov a zákuskov rôzneho druhu sa asi nikto úplne nevyhne. Ako sa však dajú Vianoce prežiť stále v hraniciach zdravého životného štýlu a ako cez ne zbytočne nepribrať neželané tukové vankúšiky?

Ako cez Vianoce nepribrať?

Otázka, s ktorou každý rok zápasí istotne veľmi veľa ľudí. Často sa môžeš stretnúť s tým, že človek jednoducho nad celým sebazaprením mávne rukou. Práve vtedy to nežiaduce priberanie skutočne hrozí a je úplne jedno, aké máš genetické predpoklady.

Aj počas Vianoc sa však dá stravovať (a celkovo správať) rozumne a nemusíš sa pritom bičovať zbytočne striktnými diétami a odopieraním si toho, čo si všetci vždy tak užívajú. A to je dobré jedlo!

Poďme si spolu prejsť tri základné body toho, ako svoj opasok počas Vianoc zbytočne nepovoľovať a zostať v kondícii:

1. Neprejedaj sa

Všetko s mierou – to je pravdepodobne úplný základ toho, ako zostať aj cez Vianoce fit. Práve oslavy vianočných sviatkov totiž bývajú obdobím, kedy si ľudia najviac roztiahnu svoje žalúdky – to má za následok neskôr čoraz častejší pocit hladu, aj keď reálne ľudské telo už v danej fáze viac potravy nepotrebuje.

Dodržovanie rozumných porcií môže takémuto rozťahovaniu žalúdku úspešne zamedziť a to znamená, že sa logicky vyhneš aj stavu prejedenia. Pretože striedma porcia zemiakového šalátu je skutočne menším zlom, než tri poriadne.

Pocit ťažkého brucha prekonáš a odpadové látky z tela ľahšie odplavíš s týmito overenými pomocníkmi:

2. Nezabúdaj na pohyb

Či už sa ti prejedaniu podarilo zabrániť alebo nie, tento bod sa oplatí dodržať i tak. Pokiaľ cez Vianoce nezabudneš na dostatočné množstvo pohybu, vieš tak svojmu telu pomôcť v spálení tých nejakých nadbytočných kalórií. Napríklad z toho spomínaného prejedenia sa vieš dostať napríklad príjemnou prechádzkou, ktorá ti s trávením môže iba pomôcť.

Samozrejme zimné obdobie ponúka (v prípade dostatočnej snežnej nádielky) aj celú škálu aktivít, ktorými sa budeš nielen hýbať, ale skrýva sa v nich aj dúšok zábavy. Máme na mysli samozrejme činnosti ako sánkovanie, lyžovanie, stavanie snehuliakov alebo aj obyčajné odhŕňanie snehu pred vlastným príbytkom. Možností je niekoľko, stačí ich iba dobre využiť. Klasické cvičenie alebo beh určite pripomínať nemusíme.

3. Obmedzuj sladké

Obmedziť sladké by malo patriť medzi základné piliere toho ako neprekročiť optimálny denný kalorický príjem. V rámci toho, že určite neodporúčame zbytočne sa týrať, stále sa aj pri jedení koláčikov, zákuskov, oplátok a podobne dá dodržať zdravá miera. Pokiaľ si teda nebudeš nakladať na tanier jeden koláčik za druhým, nemusíš sa obávať žiadneho extrémneho nadbytku tuku. Za to ale ochutnať a užiť si to sladké po troške? Prečo nie!

Vianoce sú najkrajšími sviatkami roka oprávnene. K tomu, aby ste si ich užili poriadne, dobré jedlo nedomysliteľne patrí. Netreba sa preto zbytočne týrať, stačí však k tomu (ako pri všetkom ostatnom) pristupovať zodpovedne. Vo vyššie spomenutých bodoch sa tvoj kalorický príjem nemusí dočkať žiadneho zásadného výkyvu a ty môžeš Vianoce stráviť stále veľmi fit. Držíme palce!

Keď ti v záplave medovníkov a lineckých koláčikov srdce zapiští po niečom zdravšom, maj po ruke tieto dobroty: