Ako si vybrať ten správny proteín? Toto sú naše odporúčania

Pokiaľ aj ty patríš medzi fyzicky aktívnych ľudí, proteín by mal určite patriť do tvojho základného arzenálu doplnkov, najmä ak tvoje každodenné aktivity zahŕňajú veľa športu, či pohybu v rôznej forme.

Ľudia proteínové prášky používajú z rôznych dôvodov, napríklad na budovanie svalov, zlepšenie celkového výkonu, udržanie metabolizmu a chudnutie alebo jednoducho pre zvýšenie príjmu bielkovín pre celkové zdravie a pohodu.

S tak rozmanitým množstvom rôznych druhov proteínov na trhu však môže byť pre teba ťažké vybrať si ten správny priamo pre teba. Ako teda vieš, ktorý z nich je práve pre teba ten najlepší? Pozrieme sa v tomto článku preto na tie najbežnejšie druhy proteínov aj s ich výhodami, pričom ti zároveň odporučíme nejaké kvalitné aj z nášho e-shopu!

Čo je to vlastne ten proteín?

V skratke, proteín je druh výživového doplnku získavaný z rôznych zdrojov bielkovín, ako sú napríklad rastliny (ryža, sója), vajcia a mliečne výrobky (kazeín a srvátka) a neskôr sa spracováva práve do stavu populárneho prášku.

Bielkoviny sú kľúčovým makronutrientom a stavebným kameňom kostí, chrupaviek, svalov a kože. Naše telo ho trávi dlhšie, ako napríklad sacharidy, a tak z neho aj dlhšie vieme čerpať potrebnú energiu. Stále je to však iba DOPLNOK, teda úplným základom progresu z hľadiska stravy je najmä plnohodnotné jedlo. Až potom odporúčame ten denný príjem bielkovín nadstavovať prípravkami.

Kvalitné prirodzené zdroje bielkovín sú napríklad orechy, semienka, mäso, morské plody, fazule a sójové výrobky (tofu).

Najpoužívanejšie proteíny

Jednoznačne najpoužívanejší a najpopulárnejší druh proteínu je srvátkový. Pochádza z mlieka, telo ho absorbuje pomerne rýchlo a je taktiež bohatý na najvyššiu kvalitu aminokyselín (BCAA), ktoré sú pre naše telo nevyhnutné. Je ideálnou voľbou pred a po tréningu.

Dva hlavné typy srvátkového proteínu sú takzvaný izolát a koncentrát, pričom každý z nich má svoje jedinečné vlastnosti. Rozdiely medzi nimi spočívajú najmä v obsahu bielkovín a v metódach spracovania. Izolát je takpovediac čistejšia a ľahšie stráviteľná forma, pričom koncentrát je spracovaný menej, a tým pádom si zachováva viac svojich prírodných zložiek.

Ak chceš zlepšiť svoju svalovú hmotu a celkovo metabolizmus, určite vyskúšaj napríklad náš overený izolát Named Sport Hydrolysed Advanced Whey Protein a v prípade koncentrátu môžeš určite skúsiť Real Pharm Real Whey 100 Protein.

 

Ešte ďalšou známou alternatívou proteínov je tzv. kazeín, ktorý sa využíva najmä pred spaním, pre jeho dlhú dobu vstrebávania. V takomto prípade máme pre teba v ponuke napríklad VPLAB Casein & Whey.

 

Vegánske alternatívy

Pokiaľ sa aj ty radíš medzi vegánov, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu si chceš svoj denný príjem bielkovín doplniť mimo živočíšnych zdrojov, práve vegánske proteíny pre teba môžu byť cesta.

Najbežnejšími možnosťami v tomto smere sú hrachový, ryžový, ovsený, konopný a sójový proteín. Tie zvykneš nájsť nielen v podobe jedného rastlinného proteínu, ale taktiež pokojne aj ako zmes rôznych proteínov v jednom. Hrachový proteín má najvyšší obsah bielkovín, ľahko sa trávi a je skvelým zdrojom draslíka a železa. Podporuje zdravie kostí a svalov, srdca a normálne zrážanie krvi. Ryžový proteín má zase najlepšiu chuť a ľahko sa vstrebáva.

Ak si vyberáš práve takúto cestu, máme pre teba pripravené rôzne vegánske proteíny. Ten najlepší z našej ponuky je napríklad Weider Vegan Protein, ktorý je plný lahodnej chuti a navyše má aj dokonalé zloženie. Poprípade je skvelou alternatívou práve spomínanej zmesky rastlinných proteínov aj polkilový VPLAB Vegan Protein.

 

Záverečné zhrnutie

Vysokokvalitné proteínové prášky s minimálnym množstvom cukru a bez škodlivých prísad sú na užívanie určite bezpečné. Všetky naše produkty spĺňajú kvalitatívne hodnoty po všetkých stránkach a ich výsledky sú spravidla veľmi účinné.

Dobrou vecou na proteínových práškoch je, že sú univerzálne a dajú sa miešať s tekutinami alebo pridávať do jedál, či už je to ranné smoothie, ovsené vločky, puding a tak ďalej. Čokoľvek funguje pre teba a chutí práve tebe - možnosti sú nekonečné. Nehľadiac na to, či sa snažíš schudnúť, budovať svaly alebo jednoducho udržiavať si svoje celkové zdravie - proteínový prášok môže byť tvojim efektívnym pomocníkom.

Pokiaľ si chceš sám/sama vybrať ten najlepší proteín priamo pre teba, pokojne si ho vyber z celej našej rozsiahlej ponuky proteínových práškov, ktorú nájdeš na TOMTO ODKAZE.