Začínaš s jogou? Týchto 10 tipov by ti nemalo ujsť

Premýšľal/a si už niekedy nad tým, že vyskúšaš jogu? Alebo sa ti to dokonca podarilo dotiahnuť až na prvých niekoľko tréningov? Pri joge je veľmi dôležité dbať na niekoľko podstatných vecí, ktoré ti ju môžu veľmi spríjemniť, no ak ich podceníš výsledok môže byť opačný. Chceš z jogy získať maximum a užiť si ju naplno? Tak si poď s nami pozrieť týchto 10 užitočných tipov.

Pri joge niekedy nestačí jeden či dva tréningy na úvod. Spravidla to trvá tri a viac hodín, kým si človek osvojí pohyb a ako tak sa v ňom cíti komfortne. A až po týchto hodinách je možné zhodnotiť, či je to aktivita pre teba alebo nie. Väčšine ľuďom sa však stane, že si ju po cca tretej až štvrtej správne vedenej hodine doslova zamilujú.

Ako na jogu, keď si začiatočník?

1. Akceptuj, že si začiatočník

Je to rovnaké pri všetkých nových činnostiach. Keď sa učíš hrať na klavíri, šoférovať, variť či piecť, princíp je vždy rovnaký, a teda ani pri jogových začiatkoch by si nemal/a hneď očakávať zázraky. Akceptovať, že si začiatočník, je základom pre správny tréning, bez frustrácie, prehnaných očakávaní či zbytočných zranení. Skôr než bude tvoje telo hrať jogové symfónie, musíš poriadne „ponalaďovať struny“.

2. Choď na to pomaly

Existuje množstvo druhov jogy, založené na udržaní a budovaní kondície a sily, avšak na začiatok nemusia byť tou najsprávnejšou voľbou. Dôležité je najprv si osvojiť dané pozície ako také. Prvé týždne buď trpezlivý/á a vyberaj si pozvoľnejšie hodiny, ktoré sú pomalšie a budeš mať počas nich čas poriadne si osvojiť jednotlivé asány.

Pokiaľ máš možnosť je skvelé dať si aj niekoľko individuálnych hodín s profesionálnym trénerom, ktorý ti upraví postoj v každej póze a poradí na čo presne dbať a čomu sa vyvarovať. 

  

3. Dýchaj

Asi to znie vtipne, ale áno, aj dýchať sa dá zabudnúť a žiaľ, mnohí z nás to aj robia. Ak sa ocitneš v náročnej pozícii, kde máš problém s rovnováhou, nie je nič lepšie ako to poriadne predýchať. Plus pri rovnovážnych pozíciách sa skvele hodí zamerať zrak na jeden statický bod.

Keď dýchame hlbokým a pokojným dychom, dávame totiž mozgu signál, že všetko je v poriadku a niet dôvod na obavy. Vďaka tomuto signálu telo znižuje level stresu a zvyšuje zmysel pre blahodarný pocit. Ak máš problém s dýchaním, stav na osobného trénera jogy či kvalitný videotréning, kde ťa lektor na dych pravidelne upozorňuje. 

4. Zadováž si kvalitnú podložku 

Kvalitná podložka zo správneho materiálu, správnej dĺžky pre tvoju výšku a hrúbky pre tvoju váhu je alfou a omegou výbornej jogovej hodiny. Pohyby, ktoré počas jogy robíš sa totiž nezaobídu s obyčajnou podložkou, ktorá ti možno stačila na pár brušákov. Potrebuješ podložku, ktorá bude stabilná, dobre drží na zemi a nebudú sa ti na nej šmýkať ani ruky ani nohy.

Výbornou a obľúbenou voľbou pre pohodlný pocit počas cvičenia je napríklad korková podložka. Dôležité je tiež pred cvičením si nekrémovať ani inak nemastiť končatiny. O svoju podložku sa tiež nezabudni starať a pravidelne ju čistiť vhodnými prostriedkami. Je predsa v priamom kontakte s tvojou pokožkou a často i tvárou.

   

5. Vypusti očakávania

Medzi jogínmi je vypustenie očakávaní niečím, o čom hovoria neustále. Keď sa totiž zameriavaš iba na výsledok, často sa môže stať, že zabudneš vnímať situáciu samotnú. Strácaš schopnosť užívať si prítomný okamih a konečný výsledok je vlastne o ničom. Výsledok jogy nie je niečo, nad čím by sme mali mať kontrolu. Postupným uvoľňovaním tela, naťahovaním svalov a čistením mysle sa dopracuješ tam, kde chceš byť. Nadbytočné myšlienky treba vypustiť. 

6. Zabudni na obrázky, zameraj sa na seba

Je ľahké získať predstavu, že pri joge sa budeš musieť vtesnať do nejakej neprirodzenej pozície alebo stoj čo stoj byť schopná stáť iba na hlave aspoň 10 sekúnd. Obzvlášť, keď dnes máme prístup k sociálnym sieťam, kde človek vidí hocičo. Každý k joge prichádza z iného dôvodu a v inom mentálnom i fyzickom stave, preto pri joge nie je možné aplikovať princíp „jedna veľkosť sedí všetkým“. Zabudni na obrázky a predpojatosť voči joge. Tvoja hodina jogy je len o tebe a jej prax si nastavíš ty, podľa svojich potrieb, nikto ťa do ničoho nenúti. 

7. Prepojenie tela a mysle

Joga má mnoho zaujímavých benefitov, ktoré ti môžu silno pomôcť aj v každodennom živote. Pomáha rozvíjať vedomie tela a mysle. Ak počas hodiny jogy dvíhaš plecia k ušiam nahor, robíš to pravdepodobne aj počas dňa. Ak zadržiavaš dych alebo zatínaš zuby, pravdepodobne to tiež robíš aj v každodennom živote.

Všetky tieto drobné činnosti vysielajú stresujúce signály do mozgu, teda zvyšujú stresový level v organizme. Nauč sa s týmito prejavmi pracovať na podložke počas jogy a ľahko sa tak od zlozvykov odbremeníš aj v živote. Výsledok? Telo bez bolesti, menej stresu, únavy, lepšia nálada...to už stojí za vyskúšanie, čo povieš?

  

8. Sústreď sa na rozloženie tela

Nezáleží na tom, či ťa práve v pozícii držia nohy alebo ruky či stred tela. Je veľmi dôležité sa počas cvičenia sústrediť na rozloženie váhy tela. Rovnako ako základy domu, aj tvoja celá stavba (tela) sa spolieha základ, správne rozloženie. Pri pozíciách poriadne rozťahuj prsty na rukách a nohách, flexuj chodidlo vtedy, keď treba alebo naopak prepni špičku, počúvaj svoje telo, aby si mu vytvoril/a pevný základ. Významne ti to pomôže pri rovnovážnych pozíciách ako aj pre správne zapojenie svalových partií.

9. Buduj pevný core – stred tela

Silný stred tela ti nielen pomáha cítiť sa silnejšie a štíhlejšie, ale taktiež uľahčí cvičenie jogy. Ako stred tela (hlboký stabilizačný systém) je jadro zapojené prakticky do každého pohybu. Čím silnejší core máš, tým je menšia pravdepodobnosť zranenia. Budovaním jeho sily priamo úmerne porastie aj tvoja schopnosť vydržať v pozíciách bez trasenia sa a neželaného napätia. 

10. Zober si ju so sebou

Joga rozhodne nie je len niečím, čo vykonávaš na podložke. Jogová prax je životný proces, uvedomenie si seba samého, práca s dychom, sebavedomie, sila, odstránenie zbytočných očakávaní, zlepšené sústredenie sa či duchaprítomnosť...všetky tieto aspekty si buduješ a zosilňuješ každým jogovým tréningom a je skvelé, keď sa ich postupne učíš efektívne pretaviť aj do každodenného života.

K životnému štýlu v znamení jogy patrí bez pochýb aj správna zdravá výživa a kvalitný spánok. 

OMRKNÚŤ ZDRAVÉ POTRAVINY