Silový tréning s bandážami: v čom ti pomôžu a ako si vybrať tie správne?

Dnes už nie je žiadnym nezvykom vidieť v posilňovni cvičiť či vonku behať ľudí, ktorí majú na kolenách, členkoch alebo zápästiach bandáže rôznych farieb. Dôvodov, prečo by si ich mal nosiť počas cvičenia, je hneď niekoľko. V tomto článku ti vysvetlíme základné pre a proti nosenia bandáží a hlavne ako si vybrať tú správnu pre teba.

Jednoducho povedané, bandáže na kolená poskytujú elasticitu, čím ti pomôžu zdvihnúť väčšiu váhu. Medzi ich ďalšie výhody patrí

  • zvýšená sila
  • stabilita počas zdvíhania váh
  • kompresia a zahrievanie svalov

Pokiaľ ide o produkt, ktorý ti pomôže byť ešte silnejší a zároveň ťa bude chrániť pred možným zranením, bandáže na kolená stoja určite za vyskúšanie.

Keďže bandáže sú vyrobené z elastických materiálov, pri každom pohybe sa natiahnu a stiahnu, čo pomáha pri zdvihu. Na to, aby si dosiahol čo najlepšie výsledky ich treba nosiť čo najtesnejšie. Okrem kompresie navyše bandáž poskytne zahriatie, vďaka čomu pomôžeš predísť zbytočnému zraneniu.

Výhody bandáží na kolená

Bandáže sa rýchlo stali nepostrádateľnými pomocníkmi pri cvičení, či už ide o zlepšenie výkonu alebo vyhnutiu sa zraneniam. Aj preto je dôležité ich používanie. Okrem týchto výhod, vďaka ktorým ich mnoho ľudí používa, ponúkajú aj ďalšie:

Zvýšená sila

Keďže sú bandáže elastické, po ich natiahnutí sa opäť stiahnu. V zásade, keď budeš teda drepovať, tkanina samotných bandáží ti bude akoby trochu dopomáhať späť hore, čo zdvih trochu uľahčí.

Hoci môže byť pre teba s ich použitím jednoduchšie zdvihnúť väčšiu váhu, nie je to sila, vďaka ktorej to dokážeš. Akonáhle si bandáž zložíš, nebudeš vedieť zdvihnúť toľko, ako keď si ich mal na sebe. Z tohto dôvodu sú skvelé ak sa pokúšaš zdvihnúť určitú váhu, no nebudeš mať z toho žiadny silový prospech.

Podpora a teplo

Akonáhle sa začali bandáže bežne používať, ich úžitok nadobudol dôležitosť najmä vo fáze zahrievania. Materiál, z ktorého sú vyrobené, umožňuje udržať teplo v kolene, čím sa svaly zahrievajú rýchlejšie. Okrem toho, teplejšie svaly majú oveľa lepší výkon.

Bandáže majú aj ďalšie výhody, a najmä ponúkajú veľmi dobrú podporu počas cvičenia. Sťahujú kolená, ktoré sú vďaka nim flexibilné, sprevádzajú pohyb a pomáhajú znižovať únavu v kolenách.Vďaka tomu sú bandáže na kolená skvelé na zlepšenie výkonu a na ochranu pred zranením.

Ďalším skvelým kusom cvičebnej pomôcky je vzpieračský opasok. Podobne ako bandáže ti pomôže zostať v bezpečí a zdvihnúť väčšiu váhu.

Stabilita počas zdvihov

Bandáže na kolená sú veľmi obľúbené aj u vzpieračov či iných športov vyžadujúcich silové pohyby, kde je záťaž veľmi ťažká. Keď je koleno v strede pohybu, bandáže sa používajú na zaistenie stability.

Koleno a jeho kĺb sú držané na mieste neoprénom alebo hrubým nylonom, ktorý ma zvyčajne okolo 7 mm, vďaka čomu je potom pohyb stabilnejší. Kompresia tiež hrá kľúčovú úlohu a pomáha vám dokončiť zdvih s lepšou formou a väčšou silou.

Väčšia podpora v cvikoch

Zatiaľ čo najväčším prínosom bandáží je posilnenie, skvele pomôžu aj uvoľniť určitý tlak svalov a šliach a zároveň podporia telo počas zdvihov.

Ak sa vieš správne zdvíhať so záťažou, môžu ti bandáže uľahčiť udržanie formy a postoja počas celého cviku. Je to jedna z ďalších výhod, vďaka ktorej budú tvoje zdvihy efektívnejšie a bezpečnejšie.

  

Nevýhody bandáží na kolená

Kedy nemôžeš nosiť bandáže na kolená:

Bandáže na kolenná sú vyrobené tak, aby ťa chránili pred zranením. Ak ich však budeš nosiť, nemôžeš mať kompresné návleky na kolená, čím však prídeš o niektoré výhody znižovania zranení počas cvičenia.

Zvýšený krvný tlak:

Bandáže na kolená a všetky druhy výstroja, ktoré si oblečieš na telo, môžu zvýšiť krvný tlak. Ak si zdravý, nie je to problém, ale ak máš kardiovaskulárne alebo respiračné problémy, môžu byť tieto pomôcky pre tvoje zdravie škodlivé. Ak si nie si istý svojim zdravotným stavom, pre istotu radšej konzultuj použitie kompresných doplnkov so svojim lekárom.

Ako si vybrať bandáže

Bandáže vyvíjajú na kolenný kĺb tlak, treba sa preto pri výbere uistiť, ktorá kompresia je pre teba tá najlepšia.

Najprv si musíš vybrať správnu veľkosť: príliš veľké kolenné bandáže sa dostatočne neutiahnu, zatiaľ čo príliš malé budú mať tendenciu prerušiť tok krvi.

Kompresia je tiež otázkou dizajnu. Najlepšie navrhnuté kolenné bandáže majú anatomický strih, ktorý je ergonomický a prispôsobí sa šírke stehna aj lýtka.

Dobrá kompresia zaisťuje aj správne zahriatie svalov, aby sa predišlo zraneniu. Bandáže by nemali počas tréningu kĺzať, no zároveň by nemali spôsobovať nepohodlie príliš tesnými gumičkami, ktoré stiahnu stehno a lýtko. Dbaj tak na to, aby tvoje kolenné bandáže neboli príliš voľné, ale ani príliš tesné.

  

Kto bandáže potrebuje?

Existuje množstvo rôznych športovcov, ktorým by nosenie kolenných bandáží prospelo.

Silový šport:

Športovec, ktorý cvičí silový trojboj alebo vzpieranie, najmä pokiaľ ide o pohyb drepu, vystavuje kolená extrémnemu stresu a záťaži.

Svaly používané v týchto zdvihoch sú u športovcov také silné, že žiadny stabilizujúci sval, dokonca ani dobre trénovaný, nemôže zaručiť mikro-pohyby kĺbu počas pohybu.

Kolektívny šport:

Niektorým kolektívnym športom, obzvlášť tým, ktoré sú založené na pohyboch, ktoré pripomínajú drepy, môžu bandáže na kolená prospieť.

Bandáže na kolená vs. kompresné návleky vs. trhačky

Bandáže na kolená, kompresné rukávy a traky ti môžu prospieť rôznymi spôsobmi, no majú veľmi odlišné účely. Je tak veľmi dôležité, aby si rozumel týmto rozdielom a vedel akú podpornú pomôcku používaš.

Bandáže na kolená

Bandáže majú doplniť tvoj tréning a pomôcť zdvihnúť väčšiu váhu. Deje sa tak vďaka využitiu elastických gumičiek, aby sa záťaž pochádzajúca zo závažia znížila.

Kolenné kompresné návleky

V porovnaní s bandážami sú návleky viac o prevencii zranenia. Ich kompresia zahreje vaše svaly a pripraví ich na zdvíhanie ťažkých váh. Spolu s tým udržujú tvoje nohy stabilné počas cvikov ako sú drepy, výpady a pod. Čím väčšia stabilita, tým menšie zranenie.

Kolenná ortéza

Ak robíš akýkoľvek druh športu, pri ktorom sa pravidelne krčíš v kolenách, môžeš využiť bandáž. Ortézu, by si mal nosiť iba po zranení.

Bandáže a kompresné návleky môžu pomôcť predchádzať zraneniu, zatiaľ čo traky sú určené na zotavenie sa zo zranení. Ak nosíš ortézu a nie si zranený, bude ťa to iba brzdiť a tiež to môže narušiť tvoj výkon.

Trhačky

Používanie trhačiek je najčastejším spôsobom zvyšovania sily v mŕtvom ťahu, respektíve príťahoch. Trhačky patria medzi menej používané fitness doplnky. Veľká väčšina bežných športovcov sa s nimi nikdy nestretlo. V posilňovni však majú svoje zaslúžené miesto, keďže umožňujú vyšší komfort a rovnako aj vyšší výkon pri cvičení.

Súvisiace otázky

Sú bandáže pre kolená zlé?

NIE! Bandáže na kolená nie sú zlé. Môžu obmedziť zranenie a zvýšiť bezpečnosť náročných cvikov okrem toho, že sa počas ich nosenia zvýšia silové schopnosti.

Zlepšia bandáže na kolená môj drep?

ÁNO. Bandáže na kolená môžu zlepšiť tvoj výkon v drepe, dokonca až o 5-10%, čo môže urobiť skutočne veľa, ak sa správne používajú.

Sú lepšie bandáže na kolená alebo kolenné kompresné návleky?

Ani jedno nie je lepšie, obe sa navzájom líšia. Bandáže na kolená majú zlepšiť tvoju silu, zatiaľ čo kompresné návleky ťa majú chrániť pred zraneniami.