Toto sa stane s tvojim telom, keď začneš cvičiť jogu

Nie každý z nás má jasnú predstavu o tom, aké benefity má pre nás joga. Okrem toho, že je dobrá pre naše telo a myseľ, taktiež ma prínos aj pre naše celkové blaho. Prvé výhody jogy sa môžu prejaviť už pri prvej hodine, kedy sa budeš cítiť oddýchnutý a pocítiš ako príjemne tvoje telo počas jogy pracuje.

Joga ti môže ponúknuť neuveriteľné výhody - od väčšej sily a flexibility až po zníženie stresu - a je skvelým liekom na hektický životný štýl, ktorý často preťažuje náš nervový systém. Aj keď sa výhody líšia podľa jednotlivca a štýlu jogy, ktorý cvičíš, existujú určité pozitívne zmeny, ktoré môže každý jogín po určitom čase očakávať.

Aby sme ťa povzbudili k cvičeniu, máme pre teba hneď niekoľko pozitívnych zmien, ktoré nadobudneš pravidelným cvičením jogy.

Po prvej hodine

Po tvojej prvej hodine jogy budeš mať zrejme zmiešané pocity. Môžeš pocítiť svaly, ktoré si si nikdy neuvedomil, že máš. Taktiež sa samozrejme môžeš spotiť, ale to ťa nesmie v žiadnom prípade odradiť od ďalších hodín, vďaka ktorým svoje telo a myseľ ešte viac posilníš. Práve naopak!

Inštruktorka jogy, Claire Fountain, taktiež hovorí o rôznych pocitoch, ktoré môžeš mať po prvej lekcii. „Sú to rozdielne pocity od zdesenia z toho, či jogové cviky bude schopný cvičiaci urobiť, či je dosť flexibilný, cez uvoľnené pocity a pocit pokoja, čo dokáže správne hlboké dýchanie, až po zmocnené pocity, kedy má cvičiaci pocit, že prekonal sám seba. Budeš tiež cítiť uvoľnenie celého tela a aj to, že je ohybnejšie.“

Po týždni

Povedzme, že po týždni budeš mať za sebou dve hodiny jogy. Určite sa ti zapáči, ako si počas nej oddýchne tvoja myseľ, ako sa tvoje telo otvorí a pocítiš aj takzvanú „zenovú atmosféru“, ktorú budeš cítiť pri každom cvičení. Tiež pocítiš, že si ohybnejší v oblastiach, ktoré máš zvyčajne napnuté či napäté.

Po tretej alebo štvrtej hodine už budeš vedieť, ako sa počas jogy správne hýbať a dýchať. Taktiež sa ti zlepší spánok a budeš mať žiarivejšiu pokožku.

Po mesiaci

Po mesiaci, kedy sa venuješ joge niekoľkokrát týždenne, si môžeš všimnúť určité posuny v zaobchádzaní so stresom – hlboké dýchanie v napätých situáciách. Nie si Budha - stále ťa naštvú niektoré vec, ale všimneš si, že všetky stresové situácie zvládaš oveľa lepšie. Taktiež sa môžu začať prejavovať rôzne emócie, ktoré máš v sebe nabalené. Počas jogy tak môže prísť k cvikom či pózam, pri ktorých sa tieto emócie prejavia. Nezľakni sa toho, práve naopak, nechaj emócie vyjsť von, či už sú pozitívne alebo naopak, negatívne.

Akonáhle začneš naberať na sile a myseľ máš čím ďalej čistejšiu, môže sa tvoja túžba po joge zvýšiť. Taktiež sa môže zmeniť chuť na jedlo, čoho sa nezľakni. Joga v tebe prebudí pocit uprednostnenia zdravšieho, či menej kalorického jedla. So všetkým tými zmenami, ktoré tvoje telo podstúpi, je aj táto v poriadku.

Po roku

Pravidelné cvičenie ťa posunie od štruktúrovaných hodín k „joge mimo podložku“. Stáva sa z toho spôsob života. Joga pozitívne ovplyvní to ako dýchaš, ako sústredíš svoju myseľ, ako sa správaš k ostatným.

Vďaka joge sa tiež fyzicky zvýši sila tvojej strednej a hornej časti tela. Tvoje telo bude pôsobiť štíhlejšie, budeš mať výbornú rovnováhu a spať budeš lepšie, ako kedykoľvek predtým.

Po dvoch rokoch

Ak sa ti podarí po dobu dvoch rokov pravidelne cvičiť jogu, zaručene sa budeš cítiť a aj vyzerať oveľa lepšie. Tiež si určite všimneš, že náročnejšie pózy, ktorým si sa vyhýbal alebo ti nešli, teraz zvládaš úplne bez problémov.

Po päťdesiatich rokoch

Po celoživotnom cvičení jogy budeš mať zaručene silnejšie telo ako väčšina ľudí v tvojom veku, taktiež budeš mať úžasnú pohyblivosť kĺbov a v neposlednom rade bude silnejší aj tvoj metabolizmus.

Uvažuješ nad tým ako začať? Úžasné benefity jogy máš na dosah, stačí ti len pár základných pomôcok, ktoré nájdeš v štartovacom balíku SVELTUS YOGA. Výborným pomocníkom pre zvládnutie nových pozícii pre tvoje telo bude určite aj JOGA BLOK, ktorý oceníš v situáciách, kedy si uvedomíš, koľko flexibility tvojmu telu ešte zrejme chýba. Vďaka nemu tak jednoducho odcvičíš aj pokročilejšie pozície.