Šport v tehotenstve

 

Deväť mesiacov je príliš dlhý čas na to, aby sa žena iba prizerala, ako jej rastie bruško. Športujúce mamičky profitujú zo svojej záľuby viacnásobne. Lepšie sa cítia, redukujú ranné žalúdočné nevoľnosti, kŕče dolných končatínopuchanie nôh, majú silnejšie svalstvo brucha, nôh aj chrbta. Ich pôrod býva ľahšíkratšískôr sa po ňom zotavia.

Sport v tehotenstve

V tehotenstve sa u ženy zvýši spotreba kyslíka, pretože jej organizmus zásobuje kyslíkom aj ešte nenarodené dieťa. Z tohto pohľadu sú najvhodnejšie vytrvalostné športy. Žena, ktorá pred tehotenstvom nešportovala, by sa nemala vrhnúť na šport iba z obavy z nadmerného priberania. Pre netrénované nastávajúce mamičky je ideálna chôdza, jogging, alebo plávanie.

 

Samozrejmé sú tehotenské cvičenia, ktorých súčasťou je nácvik dýchania a uvoľňujúce cviky. Športy, pri ktorých  dochádza k prudkým pohybom, skokom, nárazom, úderom a pádom, sú v tehotenstve tabu. Patria k nim tenis, squach, kolektívne loptové hry a všetky extrémne športy.

Sport v tehotenstve

Tréningová intenzita je individuálna. Dôležité je cítiť sa dobre. Ak začnete pri športovaní pociťovať závrat, žalúdočnú nevoľnosť, či zvýšený pulz, prestaňte. Opatrne by mali k športovaniu pristupovať ženy, ktoré v tehotenstve nadmerne pribrali.

 

Pred odštartovaním športového programu v tehotenstve sa o jeho vhodnosti poraďte so svojim gynekológom.

Bol tento článok pre vás zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom