Opasok a rukavice – majú význam pri cvičení?

Obrázok článku

Oboje, rukavice aj opasok sú obľúbenými pomôckami pri cvičení a určite si aj ty už videl/a vo fitku ľudí, ktorí ich používajú. Ak sa pýtaš na čo slúžia, či má naozaj zmysel ich používať a investovať do nich čítaj ďalej.

Rukavice

Rukavice na cvičenie spadajú do jemne odlišnej kategórie ako opasok – vysvetlíme. Od opasku očakávame určité benefity, či už silové, alebo zdravotné. Rukavice sú skôr estetickou pomôckou, alebo pomôckou, ktorá síce nie je pre cvičenie nevyhnutná ani markantne nezvyšuje výkon či nezlepšuje techniku, niektorí ľudia ich však oceňujú preto, že poskytujú určitú formu ochrany. Pri cvičení, obzvlášť pri cvikoch, kedy visíš na rukách môžu rukavice pomôcť predchádzať vzniku nepekných a často aj bolestivých pľuzgierov a mozoľov, ale pomôžu aj ak sa ti šmýka. Ak máš problém s tým, že sa ti potia dlane, rukavice z kvalitného materiálu dokážu pot odvádzať a ruky udržať v suchu, čo je určite benefit. Rukavice oceníš určite aj z hygienického hľadiska keďže – povedzme si rovno, nie všetci máme rovnaký hygienický štandard a činky a nástroje pred tebou denne pochytá mnoho rúk. Rukavice sú pomôckou z kategórie „nepomôže-neuškodí“ takže v tomto prípade je čisto na zvážení každého z nás, či sa mu s nimi cvičí lepšie, alebo nie. Pri opasku je však situácia trochu komplikovanejšia.

 

Na čo slúži opasok?

Opasky sú fitness pomôcky, ktoré však majú mať aj potenciálny zdravotný efekt či vplyv na efektivitu tréningu a budovanie svalstva. Vhodne zvolený fitness opasok má potenciál stabilizovať a fixovať nielen spodný chrbát, ale aj hlboké svalstvo stredu tela. Vďaka opasku by teda malo byť vďaka väčšej stabilite znížené riziko poranenia chrbtice pri zdvíhaní váh a taktiež by sa mal zefektívniť tvoj tréning, keďže s opaskom by si mal byť schopný/á zdvihnúť väčšiu váhu ako bez opasku. Je to však skutočne tak?

Potrebujem opasok na cvičenie?

Aby mal fitness opasok skutočný efekt, musíš ho vedieť používať. To neznamená nasadiť si opasok v šatni a dať ho dole až na konci tréningu. Používanie opasku má význam pri komplexných silových cvikoch, akými sú napríklad drepy či mŕtve ťahy, kedy podľa štúdií dokáže napomôcť výkonu a ty tak dokážeš zdvihnúť až do 10-15% viac ako bez opasku. Na to, aby však opasok pomohol ti musí sedieť. Nesmie byť pritesný ani privoľný a určite ťa nesmie tlačiť. Pri používaní opasku sa zvyšuje vnútro brušný tlak, keďže opasok tvorí akúsi bariéru a brucho sa doňho tak povediac zapiera. Tým sa síce uľavuje chrbtici a tak ju nadmerne nezaťažuješ, avšak pri excesívnom zvýšení vnútrobrušného tlaku môžu hroziť aj zdravotné komplikácie. U ľudí so zvýšeným krvným tlakom či tlakovými výkyvmi môže byť použitie opasku skôr na škodu ako na úžitok. Rovnako opasok nie je vhodný pre ľudí s oslabenou brušnou stenou (diastázou či herniou...). Naopak opasok určite ocenia najmä cvičenci zameraný na nárast svalovej hmoty, ktorí obľubujú silové cviky s ťažšími váhami. Opasok síce slúži ako prevencia zranenia chrbtice avšak nikdy netreba zabúdať na to, že ani opasok ani žiadna iná zázračná pomôcka nenahradí technicky správne prevedenie cvikov. Či už teda siahaš po opasku kvôli prevencii zranenia, alebo kvôli zefektívneniu silového tréningu, vždy mysli na to, že v prvom rade je potrebné ovládať správnu techniku.

 

Pri rukaviciach aj opasku tak ako pri všetkom platí, že najpodstatnejšie je, aby si sa pri cvičení cítil/a komfortne. Ak ti rukavice a opasok zavadzajú, alebo proste nevyhovujú nepoužívaj ich, ak sa naopak s rukavicami, opaskom, alebo oboma cítiš istejšie a pohodlnejšie, len smelo do toho! Ak sa rozhodneš pre investíciu do rukavíc a opasku, vždy siahaj po kvalitných značkách  a overených výrobcoch a daj si záležať najmä na tom, aby ti správne sedela veľkosť, keďže bez správne padnúceho opasku z neho žiadne benefity nevytiahneš. Širokú ponuku kvalitných rukavíc a opaskov nájdeš aj na našom e-shope – www.fitplus.sk