Október – mesiac pohybu

close-up-young-beautiful-woman-jogging

Október je vo FIT PLUS-e mesiacom pohybu! To však neznamená len to, ž na našom e-shope ťa čakajú výhodné ponuky produktov na cvičenie, regeneráciu a posilnenie imunity. Okrem toho si aj v tomto článku povieme čo to o tom, ako sa hýbať aj na jeseň, ako každodenný pohyb prospieva nielen našej kondičke, ale aj kardiovaskulárnemu zdraviu, ale aj to, ako budovať lásku k pohybu už v rannom detstve. Okrem toho sa dozvieš aj užitočné tipy ako posilniť svoju imunitu počas jesenného a zimného obdobia aby si si mohol vychutnávať šport počas celého roka!

V októbri budeme chodiť!

Nie je žiadnym tajomstvom, že chôdza sa tiež počíta ako aktívny pohyb a určite si sa tiež dopočul/a, alebo dočítal/a rady, ako sa odporúča chodiť aj starším ľuďom, či ľuďom s chronickými ochoreniami. O chôdzi sa často hovorí aj ako o náhrade športu a tréningu a aj keď má chôdza množstvo benefitov, nie je to úplne tak. Vysoko intenzívny tréning, silový tréning či kolektívny šport polhodinová prechádzka nenahradí ani v počte spálených kalórii ani pri budovaní svalstva. Znamená to však, že chôdza je zbytočná? Určite nie! Športovať treba, pre optimálne zdravie aspoň hodinu 2-3 x týždenne. Ak však okrem tréningu v posilke pridáš každý deň do svojej rutiny aspoň 30 minútovú prechádzku, výťah vymeníš za schody a cestu autom na nákup alebo do práce vymeníš za prechádzku, na tvoje telo to bude mať obrovský dopad. Nejde len o to, že pri chôdzi trávime čas na čerstvom vzduchu, čo nám tiež poskytuje isté benefity. Chôdza funguje ako aeróbny tréning a podľa odborníkov už 30 minút chôdze denne pomáha udržiavať zdravú hmotnosť, zlepšuje kardiovaskulárne zdravie a kapacitu pľúc a znižuje riziko vzniku civilizačných ochorení, akými je napríklad diabetes mellitus – cukrovka. To však nie je ani zďaleka všetko – pravidelná chôdza vonku podporuje normálny stav kostí a zlepšuje náladu, čo počas jesenného a mierne depresívneho počasia isto ocení každý z nás. Doprajme si preto pohyb aj mimo fitka a kráčajme aj počas jesene a zimy!

Ako vybudovať vzťah k pohybu

Pohyb je super, pohyb je prospešný, pohyb je zdravý a aj menej aktívni ľudia sa s nami určite zhodnú, keď povieme, že hýbať by sme sa mali. Aj napriek tomu, že to všetci vieme je až žalostne málo ľudí v rozvinutých krajinách aktívnych a stúpa nadváha a obezita, čo je však najhoršie, aj tá detská! Svetová zdravotnícka organizácia WHO dokonca detskú obezitu označuje ako týranie a vedia prečo. Tým, že nechávame deti už od útleho detstva priberať, sladené nápoje, sladkosti, polotovary, fast food či energetické drinky sú ich bežnou stravou a zeleninu by nezjedli, ani keby sme ich nútili im škodíme, mnohí rodičia ani nevedia ako. Tým, že deti sú už od útleho detstva obézne im darujeme miesto zdravých návykov k aktívnemu životu akurát tak predispozíciu k závažným ochoreniam. Detská obezita je spojená s vysokým krvným tlakom v dospelosti, so vznikom diabetu, kardiovaskulárnych komplikácii, akými je napríklad aj infarkt myokardu, ale napomôžeme im tak aj k vysokému cholesterolu, astme či kĺbovým ťažkostiam. Učme teda deti k pohybu a zdravej životospráve už od malička. Nie nadarmo hovorí príslovie „Čo sa za mladi naučíš, na starobu ako by si našiel...“. Ak deti naučíme láske k športu už v mladom veku, nielenže im tak darujeme pevné zdravie, ale aj kvalitné návyky a navyše s nimi strávime kvalitný čas, ktorý posilní aj vzťahy medzi deti a rodičmi, starými rodičmi...doplňme si každý podľa seba.

Deti a šport

Učiť deti športu sa dá nielen tak, že ich odložíme na športové krúžky. Vezmi deti na prechádzku, do prírody, alebo si s nimi kopme loptu, hádžme na kôš, alebo im vymýšľajme iné aktivity či súťaže. Ak si myslíš, že ti chýba kreativita na to, aby si svojim deťom vymýšľal/a zábavné športové aktivity, inšpiráciou ti môžu byť napríklad farebné, reakčné kužele pre rozvoj agility od SKLZ, či frekvenčný rebrík, s ktorými si užijete mnoho zábavy a dajú sa použiť na mnoho spôsobov. Menšie deti sa zabavia s penovou basketbalkou alebo s reakčnými terčmi od značky SKLZ, ktoré okrem pohybovej aktivity podporujú aj pozornosť a schopnosť pohotovo reagovať na rôzne stimuly. Okrem toho, že si deti takýmto spôsobom vybudujú vzťah k fyzickej aktivite a nebude sa im v dospelosti protiviť, naučíme ich tak, že pohyb môže byť aj zábavný. Dôležitým benefitom je však aj kvalitný spoločný čas, ktorý tak s deťmi strávime. Spoločné aktivity rodičov s deťmi preukázateľne zlepšujú vzťah rodič – dieťa, budujú dôveru a príjemné zážitky a spomienky. Učme preto svoje deti k láske k aktívnemu životnému štýlu. Keď vyrastú, budú nám za to vďačné.

Jesenná regenerácia

To, že regenerácia je dôležitou súčasťou aktívneho životného štýlu určite vieš. Regenerácia vo forme sauny či masáže je síce super, vieme si ju však dopriať aj v podobe kvalitného strečingu či používania masážnych pomôcok aj v pohodlí domova. Na masážne pomôcky, či už ide o valce, loptičky či iné, špeciálne tvarované masážne tvary sa špecializuje značka TriggerPoint, vďaka ktorej si dokážeš za príjemné ceny zadovážiť domáci „masážny set“. Takúto „hru“ navyše ocenia aj deti, ktoré môžeme už od útleho detstva učiť správnu techniku a dôležitosť strečingu. Medzi základné pomôcky, ktoré efektívne rozmasírujú svalstvo celého tela, ale zároveň si s nimi aj užiješ kopec zábavy patria najrôznejšie masážne valce, masážne loptičky či gule ale aj masážne tyče určené na chrbtové svalstva. Na našom webe nájdeš kvalitné masážne produkty od TriggerPoint s mnohými výhodnými ponukami.

Posilnime imunitu

Jesenné obdobie je spojené s oslabenou obranyschopnosťou a vyššou náchylnosťou k chrípkam či virózam. Je to spôsobené najmä zmenou počasia, ktoré je po teplom lete zrazu studené, upršané, veterné a sychravé. V takomto počasí ľahko prechladneme a potom sa na nás už nalepí „každý bacil“. Znížená obranyschopnosť je však v jesennom a zimnom období spojená aj s nedostatkom vitamínu D. Vitamín D sa tvorí v koži vplyvom slnečného žiarenia a podporuje okrem zdravia kostí a svalov aj imunitu a fungovanie biochemických procesov v našom tele. Preto, keď sa na jeseň slnko schová a naša koža už neprodukuje potrebné množstvo vitamínu D je vhodné dopĺňať ho v strave pomocou kvalitných mliečnych výrobkov a rýb, ale aj siahnuť po výživových doplnkoch s obsahom vitamínu D! Ďalšia vec, ktorej je počas chladného obdobia menej je čerstvé ovocie a zelenina v našej strave. Radšej siahame po tučnejších a teplých jedlách, ktoré nás zahrejú a zasýtia, na miesto letnej surovej stravy a šalátov. Snažme sa preto aj počas jesene dbať na to, aby náš jedálniček obsahoval dostatok vitamínov a minerálov v ovocí a zelenine. Ak si chceš ich príjem „poistiť“, siahni po multivitamínových doplnkoch dostupných na e-shope fitplu.sk, kde nájdeš širokú ponuku kvalitných vitamínov a minerálov.

Zdravé kĺby aj na jeseň

Ľudia trpiaci problémami s kĺbmi nám isto dajú za pravdu keď povieme, že v chladnom počasí majú chronické kĺbové ochorenia tendenciu zhoršovať sa. Je to tak hlavne vplyvom chladu, ale aj zníženým prívodom Déčka či potrebných živín. Ak si teda chceme užívať aktívny život a šport aj v chladnejších mesiacoch, podporme zdravie svojich kĺbov, chrupaviek a väzov pomocou kolagénu. Z prirodzených zdrojov sú plné kolagénu dobroty ako napríklad hovädzí vývar, kvalitné mäso a ryby. Z výživových doplnkov odporúčame napríklad kolagény od značky Weider, s ktorými si aktívny (nielen) október môžeš užívať aj bez bolesti a zdravotných komplikácii!