Letné športy v kocke: Týmito aktivitami sa zabavíš a spáliš množstvo kalórií

Tiež si premýšľal/-a nad tým, že akým športom dokážeš spaľovať najviac kalórií? Máme tu stále horúce leto, teda klasické letné športy aktuálne veľmi fičia. Zhrnuli sme pre teba teda nejaké tie najzákladnejšie, ktoré možno zvykneš robiť aj ty. Pri akom športe dokážeš spáliť najviac kalórií? Čítaj ďalej!

Bicyklovanie alebo plávanie? Oboje!

Jedným z najobľúbenejších letných športov je určite cyklistika. V rámci klasického aj stacionárneho bicyklovania sa môžeme baviť o priemernej rýchlosti povedzme 20 kilometrov za hodinu.

Pri váhe 75 kilogramov dokážeš takto za hodinu spáliť 400 kcal (čím väčšia je tvoja váha, tým spáliš viac). Ide o ideálny spôsob kardia pre ľudí trpiacich problémami s kĺbmi. Ale zároveň je potrebné tento šport kvôli celkovej pohyblivosti tvojho tela kombinovať ešte napríklad s plávaním.

A keď už sme pri tom plávaní, rovno si môžeme priblížiť aj jeho schopnosť pôsobiť na spaľovanie kalórií. Ale tak ako pri biku, aj pri ostatných športoch tvoju schopnosť spaľovať kalórie ovplyvňuje veľa faktorov.

Preto sa teda budeme baviť opäť o priemernej váhe 75 kilogramov. Poznáme samozrejme viacero plaveckých štýlov, teda to koľko spáliš veľmi závisí od toho, akým z nich sa rozhodneš plávať práve ty.

Najviac vieš za hodinu spáliš plávaním motýlika, až 1100kcal! Naopak najmenej pri klasických prsiach, tam za ten istý čas spáliš kalórií okolo 500. Ďalším z obľúbených štýlov je samozrejme aj kraul, pri ktorom dokážeš spáliť okolo 700 kcal.

Prechádzky a beh sú klasika

Behanie a prechádzky sa síce nemusia vzťahovať vyslovene na letné obdobie, ale určite sa vo všeobecnosti počas tepla radi ľudia vyberajú von viac aj práve za účelom takéhoto klasického pohybu.

Počas takej bežnej vychádzkovej chôdze môžeš za hodinu spáliť v priemere okolo 200 kcal. Je v tom samozrejme taktiež veľa premenných, ako rýchlosť chôdze, tvoja vlastná váha, terén a podobne.

A čím rýchlejšie a ďalej ideš (od rýchlej chôdze až po beh), tak samozrejme spáliš o to viac. Pri hodinovom behu vieš pokojne spáliť aj 600 kcal.

  • PLÁŽOVÝ VOLEJBAL – Pri plážovom volejbale dokážeš spáliť až 700kcal za hodinu!
  • KORČUĽOVANIE – Klasické in-line korčuľovanie ťa bude stáť okolo 500kcal/hod.
  • FUTBAL – Tak ako pri plážovom volejbale, aj vo futbale je hodinové spaľovanie v priemere loptových hier (700 kcal)
  • TENIS – Pri tenise si schopný/schopná spáliť podľa štýlu hry - od 500kcal vyššie.
  • SKATEBOARDING – Možno sa ti zdá, že jazdenie na “skejte” nie je až tak náročné na energetický výdaj, ale pravdou je, že intenzívnym jazdením dokážeš za hodinu času pokojne spáliť viac ako 500 kcal.
  • BASKETBAL – Tak ako futbal a plážový volejbal, aj pri basketbale sa kalorický výdaj blíži priemerne k 700 spáleným kcal za hodinu aktivity.

Veľmi dúfame, že sme ti týmto článkom pomohli uceliť si nejakú stručnú predstavu o tom koľko, čoho, kde a ako spáliš pri letných športoch! Prípadne nám pokojne môžeš do komentárov napísať, ktorú zo spomenutých aktivít praktizuješ práve ty.

Prajeme úžasné leto!