HIIT tréning

 

Keď sa stal vysoko intervalový tréning (HIIT) populárny, ako najlepší spôsob spaľovania tuku, tak ľudia ktorí dovtedy využívali bežecké pásy alebo iné kardio zariadenia, zostali rozčarovaní, pretože nevedeli ako ďalej využívať tieto zariadenia.

 

Beh na bežeckom páse spojený s HIIT tréningom je momentálne v zahraničí číslo jeden pre účinné spaľovanie tuku.

 

Výhody HIIT

Výhody krátkeho, vysoko intenzívneho tréningu sú v čase regenerácie. Ak trénujete tvrdšie budete mať zvýšenú srdcovú frekvenciu a metabolizmus, čo znamená, že spálite viac kalórií počas obdobia zotavovania sa, ako aj počas samotného tréningu.

 

Aký je rozdiel medzi HIIT tréningom a behom v rovnakej intenzite?

Niektoré štúdie preukázali, že HIIT spaľuje až deväťkrát viac tuku ako tradičné kardiovaskulárne cvičenie a udržuje váš metabolizmus zvýšený po dobu dlhšiu ako 24 hodín po tom. To znamená, že budete spaľovať kalórie dlho potom, čo ste docvičili.

 

HIIT tréning pomáha spaľovať tuk pri zachovaní svalovej hmoty pomocou štart-stop systému, ktorý je možné vykonávať na takmer akomkoľvek zariadení. HIIT, ako už názov napovedá v sebe spája cvičenie vysokou a nízkou intenzitou, ktorú vykonávate najmenej 10 minút, pričom stridate tieto sekcie.

 

Skúste tento HIIT tréning na bežeckom pás po skončení silového tréningu

 

Toto cvičenie bude trvať 10 minút. Začnite s ľahkou chôdzou po dobu troch minút a potom bežte celých 10 minút v jednej z nižšie uvedených úrovní. Nezabudnite na záver cvičenia chôdzu po dobu troch minút.

 

  • Začiatočník: 20 sekúnd práce a 40 sekúnd na zotavenie x 10 *
  • Pokročilý: 30 sekúnd práce a 30 sekúnd na zotavenie x 10 *
  • Profesionál: 40 sekúnd práce a 20 sekúnd na zotavenie x 10 *

* Nezahŕňa 3 minútové zahriatie a vyklusanie

 

Potom ako budete mať pocit, že vám už nestačí ani profi úroveň, skúste ako variáciu mierny sklon, alebo skúste cvičenie na stacionárnom bicykli.

 

Odporúčania

Práca-vs-Odpočinok pomery: Ideálny pomer práce a odpočinku pre intervalový tréning je 50% na 50%.

Vyskúšajte si to po tréningu: Robte tento HIIT tréning po už skončenom tréningu. Hladina sacharidov je na minime, čo spôsobí, že budete spaľovať tuky oveľa intenzívnejšie. Nezabudnite, robiť HIIT tréning v rysovacom období a nie v období, keď naberáte svalovú hmotu. Neodporúčame robiť toto cvičenie po ťažkom tréningu nôh.

Snaha o maximálne úsilie: My najradšej používame bežecký pás na ktorom sme tento tréning aj skúšali. Existujú však aj ďalšie možnosti ako HIIT tréning využiť, napríklad na rotopede, eliptikale, veslici. Tak isto môžete požiť schody, alebo futbalové ihrisko. Záleží iba na vás. Nie je podstatné na akom zariadení HIIT tréning vykonávate, ale ako. Dôležité je nezabúdať, že počas vysoko intervalových tréningov musíte pracovať na maximum počas celej doby.

 

Ak hľadáte kardiozariadenie domov, nechajte sa inšpirovať našou ponukou

Bol tento článok pre vás zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom