Telesné typy a správny výber doplnkov

V závislosti na efektivite metabolizmu a priradených telesných znakoch rozdeľujeme lidskú telesnú stavbu do 3 základných skupín (somatotypov) s označením endomorf, mezomorf a ektomorf.

Čo je to somatotyp? 

Termínom somatotyp označujeme kvantitatívny popis stavby a kompozície ľudského tela. Somatotyp môže byť:

  • endomorfný (obézny, zavalitý, pevný, hrubá kostná štruktúra, dostatok svalovej hmoty, viac podkožného tuku, ľahko naberajúci hmotu, tendencia k nadhmotnosti), 
  • mezomorfní (svalnatý, čiže atlét, športový typ, svalová pevnosť, sila, menej podkožného tuku, ľahké končatiny) 
  • ektomorfní (chudý, čiže astenik, minimum svalovej hmoty i podkožného tuku, slabá kostra, najťažšie naberajúci hmotu). 

Tieto jednotlivé somatotypy sa u každého jedinca do určitej miery vzájomne kombinujú. Prevyšujúci znak určuje základ.

Tipy pre správny výber doplnkov k fyzickej aktivite zameranej na rast a silu svalstva. Príklady:

Endomorf: pre rozvoj sily a kvality svalov aminokyseliny a proteíny bez zbytočných cukrov, pre skvalitňovanie a zníženie podkožného tuku spaľovače tukov. Vyhýbať sa nadmernej konzumácii energetických doplnkov.

Mezomorf: Ľahko naberá kvalitnú hmotu, pre naberanie hmoty Gainer s vyšším obsahom bielkovín, aminokyseliny, mezomorf môže vyberať z celej škály doplnkov, spaľovače tukov užíva len na "sezónu".

Ektomorf: Ťažké naberanie hmoty, ideálne sú gainery s vysokým obsahom sacharidov, avšak zložených aj jednoduchých cukrov + proteín, akékoľvek energetické doplnky v správnej miere sú povolené, spaľovače tukov - len stimulačný význam. Pre svalovú silu aminokyseliny.

Osobitnou kategóriou sú NO(Arginínové) doplnky. Nitric Oxid pôsobí efektívnejšie u osôb s už nadobudnutou svalovou hmotou, preto PUMP efekt NO produktov pociťuje ektomorf veľmi slabo.