Kondička – aký tréning a pomôcky potrebuješ!

Keď povieme kondička, každý si zrejme predstaví niečo iné. Niekto možno maratónskeho bežca, iný zas kulturistu s ťažkými činkami či športovca, ktorý zvláda tréning napríklad crossfitu ľavou zadnou. Všetci majú z časti pravdu. Dobrá kondička je zložená z viacerých prvkov a sú to sila, rýchlosť, vytrvalosť, ohybnosť a obratnosť. Ako teda čo najefektívnejšie budovať kondičku a posilňovať všetky jej parametre a aké pomôcky nám k tomu účinne pomôžu? Pozrime sa na to spolu!

Aký tréning na získanie kondičky?

Zrejme si už pochopil, že na vybudovanie dobrej kondičky ti jednosmerne zameraný tréning stačiť nebude. Ideálne pre budovanie kondičky je kombinácia behu (na dlhé trate aj šprinty), silového tréningu, kvalitného strečingu, izometrických cvičení, plávania atď. Kombinácii je neúrekom a tak si môžeš vybrať tie športy a druhy tréningov, ktoré ťa najviac bavia. Ak však chceš budovať kondičku ešte efektívnejšie, vyskúšaj pri tréningom používať aj pomôcky, ktoré sme odskúšali namiesto teba. Tvoja kondička s touto malou pomôckou porastie raketovou rýchlosťou!

Expander

O expanderoch si už určite počul. Poznáš však všetky spôsoby ako sa dajú využívať? Táto pomôcka je vo fitness svete mimoriadne obľúbená hlavne vďaka svojej všestrannosti. Ide o gumové, alebo textilné, elastické tréningové pomôcky, ktoré efektívne pomôžu pri rôznych druhoch cvičenia. My v redakcii sme odskúšali expandery značky SKLZ, ktoré majú vo svete fitness dobré meno a sú typické svojou kvalitou. Napríklad textilný posilňovací expander SKLZ Pro Knit Mini Band odporúčame na zlepšenie pohyblivosti, ale aj zvýšenia sily či už hornej, alebo dolnej časti tela. Môžeš ho umiestniť na členky, alebo na zápästia a trochu iným, ako tradičným silovým tréningom tak efektívne budovať svoju silu a flexibilitu. Výhodou expanderov je ich flexibilita, keďže ich okrem tréningu môžeš použiť aj na efektívny strečing. SKLZ navyše ponúka rôzne druhy a sety expanderov, medzi ktorými nás najviac oslovil set expanderov pre rýchlejšie nohy či nastaviteľný expander SKLZ Lateral Resistor Pro ideálny na zvýšenie výbušnosti!

Záťažové pomôcky

Pri budovaní nielen sily, ale aj rýchlosti, vytrvalosti a obratnosti sú ideálnymi parťákmi záťažové pomôcky. Či už sa chystáš na dôležitú súťaž, alebo chceš jednoducho schopnejší cvičiť, či behať s ľahkosťou, vyskúšaj rôzne záťažové pomôcky. My ti odporúčame napríklad záťažové vrece SKLZ Super Sandbag v rôznych hmotnostiach od 5 až do 20 kg. Takýto vak na posilňovanie je vynikajúcou pomôckou pre silový, kondičný a vytrvalostný tréning. Ďalšou populárnou pomôckou z kategórie záťažové je SKLZ Speedsac vak na ťahanie. Je na ňom možné nastaviť rôznu záťaž aj odbor a či už si v telocvični, alebo na tartane, oceníš ho ako účinného pomocníka pri posilňovaní dolných partii či zlepšení rýchlosti – hlavne pri krátkych vzdialenostiach. Ďalšími účinnými pomocníkmi môžu byť záťažové vesty či závažia na členky a zápästia o rôznych váhach. Pri posledných troch si daj ale záležať na kvalite a materiáli. Takéto pomôcky prichádzajú do priameho kontaktu s pokožkou a pri potení sa ľahko môže stať, že keď nejde o kvalitný materiál, neobídeš sa bez vyrážok či ekzému. Preto odporúčame vyberať si pomôcky z kvalitných materiálov, na ktoré sa špecializuje práve značka SKLZ!

Frekvenčné pomôcky

Ak si sa niekedy venoval kolektívnemu športu, alebo atletike, určite poznáš frekvenčný rebrík a iné podobné pomôcky zamerané na zlepšenie rýchlosti a koordinácie. My si tieto pomôcky nemôžeme vynachváliť. Ide o rozťahovací rebrík, alebo pomôcky rôzne tvaru, na ktorých sa dá trénovať obrovské množstvo rôznych cvičení zameraných na rýchlosť, koordináciu, ale aj flexibilitu či rýchlostné cviky. Našimi favoritmi sú rebrík s prekážkami SKLZ Elevation Ladder, ktorý kombinuje možnosť používať rebrík na plocho, ale aj s prekážkami a tiež SKLZ Reactive Agility Ladder, ktorý využíva farebné a zvukové signály na kvalitnejšie prepojenie mozgu a tela počas tréningu! Vďaka týmto pomôckam zlepšíš koordináciu pohybov, ale aj rýchlosť a reaktivitu.

Skupiny pomôcok, ktoré sme si ukázali a odskúšali sú ideálnymi pomocníkmi hlavne preto, lebo sa v nich kombinuje efekt na všetky zložky kondície. Netreba však zabúdať ani na ohybnosť a obratnosť. Tie najlepšie vytrénuješ na SKLZ Trainer Mat Sport Performance podložke s cvičebným plánom, ktorá je ideálna na cvičenie kdekoľvek len si. Ďalším pomocníkom, ktorého určite oceníš sú balančné podložky SKLZ Balance Pods, ktoré podporia tvoju obratnosť a flexibilitu.

Neváhaj a vykroč spolu s kvalitnými pomôckami od značky SKLZ za novou, lepšou kondičkou!

Beáta Loffayová