Ako si vybrať kvalitný masážny valec?

Masážne valce sú neodmysliteľnou súčasťou rozohriatia pred tréningom, ako aj záverečného ochladzovania. Predstavujú skvelú alternatívu profesionálnej masáže, ktorú si môžeme dopriať kedykoľvek a kdekoľvek.

Samozrejme, nemenej podstatný je účel, pre ktorý masážny valec kupujeme. Na trhu sú k dispozícii, napríklad masážne valce špeciálne určené na pilates či jogu. Ak chceme penový valec využívať pred, počas i po cvičení, ale aj v pohodlí domova ako náhradu profesionálnej masáže, volíme multifunkčné masážne valce. 

Pravidelné používanie masážneho valca pred, počas i po tréningu sa spája s viacerými benefitmi  –  zvyšuje rozsah pohybu, zlepšuje flexibilitu, zmierňuje bolesť svalov a chrbtice, pomáha uvoľňovať svalové napätie, podieľa sa na eliminácii celulitídy, zvyšuje pocit relaxácie a urýchľuje proces regenerácie. Ako si vybrať foam roller, ktorý je kvalitný a ako s ním správne narábať?

Kritéria pre výber masážneho valca

Rozhoduje veľkosť, štruktúra a tvrdosť

Pri výbere masážneho valca by sme mali vziať do úvahy niekoľko skutočností. Foam rollery sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, štruktúrach a tvrdosti.
Veľkosť valca si vyberáme podľa toho, ktoré svalové partie chceme masírovať. Na menšie svalové partie, ako napríklad ramená či biceps, volíme valce s dĺžkou do 30 cm, poprípade masážne loptičky. Naopak, pri potrebe masírovania väčších svalových skupín preferujeme masážne valce s dĺžkou nad 40 centimetrov.

Ďalším dôležitými parametrami pri kúpe foam rollera sú štruktúra a tvrdosť. Úplní začiatočníci ocenia mäkšie valce s hladkou štruktúrou. Tí náročnejší zasa rozlične štruktúrované, stredne tvrdé až tvrdé foam rollery. Je potrebné zvážiť aj to, koľko chceme do masážneho valca investovať. Aj tu platí, že za kvalitu si treba priplatiť.

Ak hľadáme prvotriednu kvalitu za prijateľné ceny, skvelou voľbou sú masážne valce americkej značky TriggerPoint napodobňujúce dotyky rúk profesionálnych fyzioterapeutov. Sú vyrábané pre všetky vekové skupiny, hmotnostné kategórie a rôzne úrovne fitness, teda pre úplných športových začiatočníkov i profesionálnych športovcov. Produkujú sa zo špičkových materiálov, ktoré disponujú vysokou odolnosťou a nosnosťou v statickom zaťažení až do 250 kilogramov. Uprieť im nemožno ani environmentálny dizajn a ľahkú údržbu. Nehovoriac o tom, že sú príjemné na dotyk, kompaktné a jednoducho prenosné.

Samozrejme, nemenej podstatný je účel, pre ktorý masážny valec kupujeme. Na trhu sú k dispozícii, napríklad masážne valce špeciálne určené na pilates či jogu. Ak chceme penový valec využívať pred, počas i po cvičení, ale aj v pohodlí domova ako náhradu profesionálnej masáže, volíme multifunkčné masážne valce. 

Tipy nielen pre začiatočníkov 

Masážny valec TriggerPoint Nano, oranžový

Chcete každý deň zažiť masáž ako od profesionálneho terapeuta? Tento penový valec je na to stvorený, pretože imituje dotyk prstov. Poradí si s menšími svalovými bolesťami a masážou chodidiel. Masáž týmto valcom zlepšuje prietok krvi a zásobovanie živinami.

masazny valec, triggerpoint, chodidla, nohy, masaz, masazne pomocky

TriggerPoint Grid 2.0 masážny valec

Penový valec disponuje tromi masážnymi zónami simulujúcimi dotyk dlane, prstov i končekov prstov. Znižuje napätie, stuhnutosť a bolesť svalov. Má priemer 14 cm a dĺžku 33 cm.

masazny valec, masaz, triggerpoint, pomocky, chrbat, foam roller

Masážna guľa TriggerPoint MB2

Bolí vás šija a chrbát a chcete mať k dispozícii pomocníka, ktorý vám kedykoľvek a kdekoľvek prinesie vytúženú úľavu? V tom prípade musíte mať tento masážny valec, ktorý má nastaviteľnú šírku. Volíte ju podľa toho, či chcete masírovať menšie, alebo väčšie svaly chrbta.

masaz, masazna gula, pomoc, chrbtica, chrbat, domaca masaz

Základné zásady používania masážneho valca

Ak potrebujeme rozmasírovať stuhnuté miesto na tele, môžeme využiť techniku rolovania pod bolestivou svalovou partiou, vykonávanú v sede, alebo v ľahu. Je dôležité, aby sme masáž robili veľmi pomalým a kontrolovaným pohybom. Keď nájdeme bolestivé miesto, zostaneme v danej polohe 5 až 30 sekúnd. Jednoducho dovtedy, kým sa bolesť zmierni. Následne pokračujeme v rolovaní ďalej.

Aj pri masírovaní masážnym valcom je jednou z najdôležitejších zásad počúvanie svojho tela. To znamená, že kontrolujeme silu tlaku a nehráme sa na hrdinov, ktorí znesú aj neprimerane veľkú bolesť. Samozrejme, pri rolovaní penovým valcom sa vyhýbame kostiam a kĺbom, čiže najmä kolenám, lakťom a členkom.

Jednotkou sú vibračné penové valce

Vibračné masážne valce dokážu vďaka vyvinutému tlaku, štruktúre valca a vibráciám pôsobiť oveľa efektívnejšie ako bežné foam rollery.
Kombinácia automasáže, vibrácií a štruktúry povrchu valca vedie k lepšej a rýchlejšej podpore výkonu a regenerácie. To znamená, že vibračné masážne valce majú vyššiu účinnosť ako klasické masážne valce.

Náš tip: Masážny valec TriggerPoint Grid Vibe Plus

Disponuje jednou vibrujúcou frekvenciou optimalizovanou na relaxáciu svalov. Patentovaný dizajn a zvolený materiál dokonale prenáša vibrácie do svalov. Veľké mäkké plochy simulujú dotyk dlane, pozdĺžne obdĺžniky dotyk prstov a malé štvorčeky dotyky končekmi prstov.

masazny valec, vibracny, grid vibe plus, triggerpoint, fitplus