Vitaj v našom e-shope / osobný odber v showroome možný v pondelok až sobotu, predajne FIT PLUS v OC sú pre lockdown zatvorené.

Čo je rastový hormón

  • Výživa

Čo je rastový hormón

Je rastový hormón HGH skutočné taký atraktívny pre kulturistov a športovcov? Čo o ňom vieme a aký má vplyv na výkonnosť? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Všetko je v hlave

Ľudský rastový hormón  (HGH) sa tvorí v prednej časti hypofýzy, čo je žľaza na spodnej časti mozgu a veľkosti hrášku. Zdravý dospelý muž by mal mať jeden až deväť nanogramov HGH na jeden mililiter krvi.

Ako to všetko začalo?

Lekári začali v roku 1960 používať HGH na liečbu detí s poruchami rastu, spôsobenú zníženou činnosťou hypofýzy. Ich zdrojom bol HGH, izolovaný z mozgu mŕtvol. Trvalo 20 rokov, kým vedci vyvinuli syntetickú verziu hormónu.

Riziko

Jedným zvlášť nepríjemným vedľajším účinkom HGH, izolovaného z mŕtvom bolo zvýšené riziko Creutzfeld-Jakobovej choroby, ktorú spúšťajú bielkoviny nazývané prióny.

Účinkuje inak ako TST

HGH nefunguje ako testosterón (TST), čo je mužský pohlavný hormón. Keď sa TST podáva ústami, injekčne alebo pomocou náplastí pôsobí androgénne, to znamená pomáha zvýrazňovať mužské pohlavné znaky. Avšak HGH je proteín, ktorý aktivuje receptor stimulujúci bunky k zahájeniu rastu.

HGH

Ako ubúda?

Najvyššej úrovne dosahuje HGH počas puberty a jeho hladina vrcholí v 20 roku života. Potom pomerne rýchlo ubúda až k tridsiatke. Po tridsiatke sa hladina HGH znižuje ešte rýchlejšie  až k tzv. somato pauze. Tento úbytok HGH môže mať za následok priberanie na váhe, zníženie hustoty kostí, problémy s hladinou cholesterolu a nižšiu chuť na sex. Práve z tohto dôvodu sa odporúča najmä po tridsiatke užívať stimulanty testosterónu.

Keď ho je veľa

Nadmerná koncentrácia HGH v tele môže spôsobiť tzv. akromegáliu, teda výrazné množenie spojivového a kostného tkaniva, čo vedie k zväčšeniu obočia a čeľustí. Niekedy dôjde k abnormálnemu rastu končatín a k ďalším deformáciám.

Výskum

Americkí vedci podávali kulturistom HGV v injekčnej forme po dobu 20 dní. V porovnaní s placebom pribrala skupina, užívajúca HGH priemerne 2,4 kg hmotnosti. Zvýšenie sily a výkonu u nich však nebolo pozorované, zato v tele zadržiavali viac vody a trpeli väčšou únavou.

Bol tento článok zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom

Naše ďalšie webstránky

Ako výhradný zástupca LifeFitness máme najširšiu ponuku zariadení pre komerčné fitness centrá

Navštíviť

Od roku 1992 prinášame novinky zo sveta fitness, bodybuildingu a zdravého životného štýlu

Navštíviť

Každý rok motivujeme a vyhlasujeme súťaž Do formy s Muscle&Fitness

Navštíviť

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním / zobrazovaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním a uchovávaním cookies. Ďalšie informácie).

Rozumiem