Melatonín na kvalitný spánok

Spánok je bez preháňania jedným z najdôležitejších procesov prebiehajúcich v ľudskom tele. Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu a ovplyvňuje všetky orgánové sústavy. Pri poruchách spánku sme často svedkami neuróz, psychických, ale aj fyzických ťažkostí a výnimočné nie sú ani poruchy pamäti či ťažkosti s učením. Kvalitný spánok je alfou aj omegou zdravého života a my sa preto spolu pozrieme na to, ako taký spánok vlastne funguje, aké sú jeho poruchy a čo môžeš urobiť na to, aby si ten svoj zlepšil!

Ako spíme?

Spánok je normálny – teda fyziologický stav a je rozdelený na fázy. Počas spánku sa striedajú fázy REM (rapid eye movement) a non REM spánok. Počas REM fázy je mozog mimoriadne aktívny, oči sa rýchlo pohybujú čo často môžeme vidieť pod viečkami, telo však ostáva paralyzované. REM fáza je dôležitá pre oddýchnuté telo a regeneráciu. Pri non REM spánku naopak oddychuje mozog a táto fáza je dôležitá pre konsolidáciu pamäťovej stopy a je mimoriadne dôležité napríklad pre študentov počas skúškového, alebo pre každého, kto si chce zapamätať nové informácie. Fázy spánku môžu byť narušené rôznymi poruchami čo sa pri dlhšej dobe trvania porúch môže negatívne podpísať na tvojom zdraví.

Prečo spíme?

Kvalita spánku úzko súvisí s hormónom, ktorý sa nazýva melatonín. Melatonín je produkovaný v epifýze v mozgu a je úzko spätý s cirkadiánnym rytmom – rytmom striedania dňa a noci, spánku a bdenia. Uvoľňujúci sa melatonín indikuje, že je čas ísť spať. Podporuje zaspávanie aj udržanie kvalitného spánku. Z vekom však produkcia melatonínu klesá, čo je často dôvodom, prečo starší ľudia trpia poruchami spánku. Hladinu melatonínu však môže ovplyvňovať aj nadmerný stres, požívanie alkoholu, stimulantov či fyzická aktivita ako napríklad tréning bezprostredne pred spaním. Ďalším faktorom, ktorý pôsobí negatívne na uvoľňovanie melatonínu je modré svetlo z elektroniky ako sú telefóny, tablety či laptopy. Preto sa pre skvalitnenie spánku odporúča 2 hodiny pred spaním už nepoužívať mobilné zariadenia.

Poruchy spánku

Paleta porúch spánku je v skutku pestrá a môže postihovať zaspávanie, budenie sa v noci, hĺbku spánku, dokonca existuje aj porucha spánku charakterizovaná nadmernou spavosťou. Medzi tie najčastejšie poruchy spánku však patrí prechodná nespavosť – odborne insomnia. Najčastejšie je spôsobená stresom a ak si študent, určite si sa s ňou už stretol. V takomto prípade je melatonín najvhodnejším pomocníkom. Horšie to je už s chronickou nespavosťou. Tá sa skôr či neskôr negatívne podpíše nielen na vašom psychickom, ale aj fyzickom zdraví a je pri nej treba vyhľadať odborníka!

Melatonín nie len na jetlag

Dobrou správou je, že melatonín sa dá získať aj z externých zdrojov. To znamená, že ak tvoja prirodzená produkcia melatonínu poklesla, môžeš ho doplniť vo forme výživového doplnku a skvalitniť tak svoj spánok. Melatonín je vhodný ako prvá pomoc napríklad pri jetlagu – prechodnej poruche spánku po dlhej ceste napríklad v lietadle. Takýto meatonín ti pomôže zaspať a nenarušiť tak svoj biorytmus! Melatonín je však výborným pomocníkom aj na skvalitnenie spánku či už trpíš nespavosťou, alebo nie. Samozrejme, pri dlhšie trvajúcich stavoch je treba vyhľadať lekára. Pri únave, stresových obdobiach, alebo ak jednoducho túžiš byť ráno vyspatý do ružova je melatonín tým pravým výživovým doplnkom, po ktorom by si mal siahnuť! Kvalitný spánok však nie je jediný benegit, ktorý ti melatonín ponúka. Je totižto známy aj pre svoje antioxidačné účinky a anti-aging efekt!

Skvalitni svoj spánok!

My z redakcie FITPLUS odporúčame Melatonín od značky Weider. Weider Melatonin Up je vysokokvalitný melatonín, ktorý ti pomôže uľaviť od únavy, podporí kvalitný spánok bez nočného sa prebúdzania a navyše je efektívny aj pri ochrane buniek pred oxidačným stresom. Weider Melatonin Up je dostupný vo forme gumových cukríkov v príchuti čučoriedka. Navyše je úplne bez cukru, lepku či iných pridaných látok. Je obohatený aj o vitamín B6 vďaka čomu ponúka komplexnú podporu. Melatonín od značky Weider sa užíva každý deň 30 minút pred spaním.

Melatonín je účinným prostriedkom na podporu kvalitného spánku, čo podporujú aj výsledky mnohých medzinárodných výskumov a štúdii. Ak ťa trápi problém so zaspávaním, časté nočné budenie či plytký spánok, neváhaj už ani chvíľu a vyskúšaj Weider Melatonin Up! Podporíš tak svoje zdravie. Veď predsa kvalitný spánok je základ!

Beáta Loffayová