Je tu týždeň mobility - hýb sa aj ty a ži zdravší život!

Moderná doba neprispieva vždy iba k technologickým či iným pokrokom. Ľudia si zvykli na svoj komfort a spohodlneli v pomerne prirodzenom vývoji. Prirodzený vývoj je to však iba výlučne vo vzťahu k moderným podmienkam, avšak pre ľudské telo sú všetky podobné zmeny samozrejme od prírody veľmi neprirodzenými. Aj tento rok sa však snaží túto tému našej spoločnosti rozšíriť tzv. Európsky týždeň mobility.

Európsky týždeň mobility 2021

V tomto roku pripadá Európsky týždeň mobility na dni od 16. do 22. septembra. Ide už o jubilejný dvadsiaty ročník tejto kampane, ktorá šíri myšlienky, na ktorých by sme mohli ako spoločnosť skutočne popracovať. O tomto jednoznačnom odkaze svedčí aj heslo aktuálneho ročníka v znení: „Buďme zdraví, cestujme ekologicky“.

Ekológia je samozrejme veľkým faktorom, na ktorý by sme sa mali v rámci tejto kampane orientovať a prevziať si ho aj do svojho bežného života. Z hľadiska jednotlivcov však stojí za zmienku najmä prvá polovica tohto hesla, pretože o naše zdravie sa naozaj treba starať. A takisto nie len jeden týždeň v roku, ale celý život.

Nevyužívajme auto, ak to nie je naozaj potrebné

Nie je žiadnou novinkou, že na našich cestách neustále pribúdajú autá. Sú síce viaceré iniciatívy svetových značiek prinášať neustále viac a viac elektromobilov, avšak tým sa rieši “len” tá spomínaná otázka ekológie. Naše fyzické zdravie totiž nevyrieši žiadny elektromobil, ale prirodzený pohyb.

Povedzme si, koľko z každodenných vzdialeností sa dá prejsť vlastnými nohami a dopriať si tak zdravotnú prechádzku, ale my si radšej vyberieme rýchlejšiu a pohodlnejšiu možnosť za volantom nášho automobilu? Aj Európsky týždeň mobility 2021 nás môže v tomto smere poučiť, aby sme pre seba robili aspoň čosi málo viac a hlavne nás to nič stáť nebude. Možno ti tvoja cesta bude trvať istý čas navyše, avšak je to predsa čas investovaný do vlastného zdravia. A takáto investícia sa oplatí, či nie?

Jedna vec je, že sa vo všeobecnosti môžeme snažiť obmedziť používanie auta ako jednotlivci. Na vzdialenosti, ktoré sú naozaj časovo náročné na chôdzu, môžeme využívať služby mestskej hromadnej dopravy. Ide vo veľkej miere o udržateľnejšiu mobilitu v našich mestách a obciach.

Pohyb si najlepšie užiješ v pohodlnom oblečení

Jeden dopravný prostriedok takto dokáže pochopiteľne prepraviť (udržateľnejšie) ďaleko väčšie množstvo ľudí, než keby každý z nás mal sám cestovať vlastným autom. Samozrejme s modernou dobou sa spájajú aj viaceré moderné vymoženosti, akou sú napríklad sociálne siete a skupiny, kde si môžeš aj cestu autom na druhý koniec republiky naplánovať s inými cestujúcimi a zdieľať tak nie len finančné náklady, ale hlavne prispieť k znižovaniu uhlíkovej stopy.

Ak sa necítiš práve v tejto chvíli fyzicky zdatný na bicykel či chôdzu, službu ti urobia aj momentálne veľmi obľúbené kolobežky. Takto tématicky, a teda Dňom bez aút celý Európsky týždeň mobility 2021 bude vrcholiť práve 22. septembra.

Na bicykli zdravo, na bicykli dobre!

Čo sa však týka nášho osobného zdravia, prečo napríklad nevyužívať aj bicykel? Ide o nenákladný dopravný prostriedok, ktorý nás dokáže prepraviť na rôzne vzdialenosti rýchlejšie než bežnou chôdzou, ale stále s bonusom zdravého pohybu. Pri otázke bicyklovania v mestách sa môžu objaviť námietky v podobe poukazovania na nedostatočné cyklotrasy. Slovenské mestá však na tejto problematike pracujú neustále viac a za cenu hýbania sa určite oplatí prispôsobiť sa (aspoň minimálne) dopravným podmienkam v našom bydlisku.

Zaobstaraj si pohodlný batoh, prilbu, zbaľ si čo treba a vydaj sa na cestu do práce! Veríme, že hlavne vo veľkomeste môže niekedy "vďaka" zápcham trvať aj rovnaký či dokonca kratší čas ako cesta autom. Uvidíš ako ťa tých pár ranných kilometrov naštartuje na celý deň. Rovnako skvele ti padne si po náročnom dni hlavu doslova prevetrať jazdou na bicykli. 

Kam môžeš, tam kráčaj!

Tým najprirodzenejším pohybom, ktorý by sme si mali dopriať čo najviac, je pochopiteľne chôdza. Ide pohyb, ktorý môže nielen vo všeobecnosti (výmenou za jazdy autom) dopomôcť nielen ekologickým myšlienkam, ale takisto aj k prirodzenému držaniu ľudského tela. Veľa z nás má totiž sedavé zamestnanie, v ktorom sa inak aktívne svaly stávajú neaktívnymi a naša postava tak trpí.

To môže v priebehu rokov dospieť až ku chronickým bolestiam, čomu sa dá veľmi jednoducho predísť. Samozrejme netvrdíme, že chôdza je schopná vyriešiť hocijaké fyzické ťažkosti. Vie však prirodzenou cestou pomôcť k ich predchádzaniu, aby boli počas bežných dní efektívne zapájané naše svaly, ktoré v sedavom životnom štýle možno zbytočne zanedbávame.

Tak čo, motivuje Európsky týždeň mobility k častejšiemu pohybu aj teba? Skúsme si všetci spoločne aspoň na týchto pár dní vyskúšať aké je to myslieť ekologicky a využívať naše autá naozaj iba vtedy, kedy to je skutočne potrebné. Nájdime si zároveň cestu späť ku zdravému pohybu, ktorý sa istotne v súčasnosti z našich dní vytráca stále viac.