Ako vybrať masážny valec

 

Masírovanie svalstva pomocou penových valcov je v súčasnej dobe veľmi populárne. 

Ide o techniku, ktorá je podobná hĺbkovej masáži tela. Pri hĺbkovej masáži sa pritom používajú ruky, lakte, alebo iné nástroje, ktoré pôsobia priamo na napätý sval. Vlastným tlakom vašej hmotnosti môžete použiť penový valček pri masáži chrbta, bokov, nôh, rúk a iných častí vášho tela. Tento spôsob stimulácie je tak isto vhodným spôsobom pre zvýšenie rovnováhy a stability jadra vášho tela.

Penové valčeky sa líšia vo veľkosti, tvare, type peny a v cene. Stanovením kritérií pri výbere si môžete kúpiť vhodný penový valec, ktorý bude vyhovovať práve vašim potrebám.

 

Načo si teda pri výbere penového valca dávať pozor, alebo na čo sa zamerať?

 

 1. Vyskúšajte viac druhov penových valcov napríklad v obchode so športovými potrebami, alebo v miestnej telocvični. Väčšina ľudí sa dozvie viac informácií o penových valčekoch od svojho osobného trénera, alebo v skupine s ktorou cvičí resp. prichádza do kontaktu. Správne zvládnutá technika a výber masážneho valca vám pomôže pochopiť ako správne používať túto pomôcku.
 2. Odpovedzte si na otázku, či budete používať penový valec predovšetkým na masáž, alebo ho využijete skôr ako pomôcku pri cvičení rovnováhy. Napriek tomu, že penový valec nie je guľatý, pomôže vám polkruhová pena zvýšiť rovnováhu rovnako dobre, keď na nej stojíte. Tento spôsob cvičenia sa často používa u fyzioterapeutov k stimulácii proprioreceptorov po zranení kolena, alebo členka.

  Penové valce sú tiež dobrou voľbou pre staršie osoby, alebo niekoho slabšieho resp. ľudí s nízkym svalovým tonusom. Keď si takáto osoba položí valec pod seba nebude sa pena pod ním pohybovať rýchlo a valec mu uvoľní všetky problémové svalové partie. Cvičenec má zároveň kontrolu nad tým ako rýchlo si posúva valec pod sebou.
 3. Vyberte si podľa tvrdosti. Rozhodnutie o tvrdosti valca by malo byť založené na vašej úrovni a skúsenosti cvičenia s penovým valčekom. Väčšina penových valčekov sú farebne odlíšené podľa tvrdosti.

  Biele valčeky sú najmäkšie, nasledované modrým,  alebo zeleným valcom so strednou hustotou a napokon čierny, ktorý je najpevnejší, najtvrdší.

  Biely valec si vyberte ak práve začínate s cvičením, alebo ak máte v pláne použiť ho na cvičenie. Biele penové valčeky sú často vyrobené z kusu polyetylénovej peny, ktorá umožňuje posúvanie svalov počas cvičenia s valcom. Zo začiatku môže byť vaľkanie bolestivé, pretože sa pôsobí na napäté svaly, tým, že je biely valec menej hustý nespôsobuje takú bolesť svalom, ako je to pri iných farebných prevedeniach.

  Stredne tvrdý valec  je vhodný aj na jadro-stabilizačné cvičenia, alebo masáže stredne tvrdého tlaku. Farebné prevedenie týchto valčekov je prevažne modré, alebo zelené a sú vyrobené z polyetylénu alebo z EVA peny. Často sa využívajú pri pilatesových cvičeniach.

  Čierny penový valec, používajú najmä veľmi skúsení cvičenci, ktorý využívajú tvrdosť materiálu na osobnú masáž. Aj tieto čierne valce sú vyrobené z polyetylénovej peny, avšak pri vyššej teplote a valec je tým pádom hladší, hustejší a menej pórovitý.
 4. Vyberte si podľa toho ako často budete tento valček používať. Pri každodennom použití, odporúčame kúpiť si pevnejší a hustejší valec, vyrobený z polyetylénu alebo EVA peny, pretože je vysoko odolný. Biele a modré penové valčeky vyrobené z penového polyetylénu sa môžu časom pokriviť opakovaným používaním. Ak chcete mäkký penový valec uistite sa, že si vyberiete kvalitnú značku ktorá zaručí, že vám valec dlho vydrží.
 5. Vyberte si podľa veľkosti. S výnimkou pologuľatých penových valčekov, väčšina penové valčekov majú 6 palcov (15 cm), priemer. Avšak, dĺžka valcov sa líši, v rozmedzí od 12 do 36 palcov (30 až 90 cm). 36 palcový (90 cm), penový valček, si vyberte ak máte v úmysle použiť ho pri precvičovaní, masáži chrbta. Dlhý penový valec vám umožní vrátiť sa do začiatočnej polohy bez pocitu, že z neho spadnete. Takéto používanie valca je výborné na správne držanie chrbta, pretože valec pracuje paralelne s chrbticou. 12 palcový (30 cm), okrúhly valec si vyberte, ak máte v úmysle valec prenášať z jedného miesta na druhé. Napríklad ho môžete použiť na hodine pilates, ľahko zbaliť a následne ho použiť u vás doma.