15 dôvodov, prečo podľa odborníkov nechudneš

Poznáme to všetci. Chudnutie je na jednej z posledných priečok jednoduchých zmien v živote. O to viac frustrujúcim môže byť, keď sa oň zo všetkých síl snažíš, ale ručička na váhe mieri na rovnaké číslo ako v deň predtým. Na otázky, prečo mnohé diéty nefungujú tak ako majú a prečo zhodiť nadbytočné kilá je nekonečný problém, reagovala desiatka dietológov. V nasledujúcom článku ti predstavíme 15 prekvapujúcich chýb, ktoré môžeš pri svojom chudnutí robiť a ako sa naladiť na správnu cestu k dosiahnutiu svojho cieľa.

1. Príliš sa sústredíš na čísla

Zas a znova všetko začína pri číslach. Možno na prvý pohľad pôsobiace klišé, ale v skutočnosti základ strácania prvých kíl. Mnoho odborníkov sa zhodlo, že každodenné státie na váhe a kontrolovanie hmotnosti privádza beznádej, ktorá ťa môže ešte viac oddialiť od tvojho sna. „Ak sa začneš stravovať zdravšie a inklinovať k viac výživným voľbám, pocítiš výsledky oveľa skôr, ako ich zbadáš na displeji váhy,” vysvetľuje Jenna A. Werner, RD. Preto nie je nič zlé na tom cítiť sa lepšie - aj bez chudnutia. Najjednoduchším riešením je teda zakryť váhu plachtou, šupnúť ďaleko pod posteľ alebo zavrieť do komory, kým nezískaš príjemný pocit sám zo svojho progresu.

2. Si oveľa zdravší, ako si uvedomuješ

Prešiel si zmenou životného štýlu, ktorá zahrňuje zdravšiu stravovaciu stratégiu a viac silového cvičenia, no z tvojej hmotnosti nezmizol ani gram. Posledné, čo treba urobiť, je prepadať panike. Dôvod tohto javu môže byť celkom jednoduchý: „V tom istom čase ako chudneš, naberáš aj svaly. A to práve môže mať za následok číslo odzrkadlené na škále váhy,” hovorí Bari Stricoff, RD, registrovaný dietológ z New Yorku. A rozhodne v tom nie si sám.

Niektorí z najsilnejších športovcoch, sú podľa stupnice indexu telesnej hmotnosti (BMI) zaraďovaní ku ľudom s nadváhou alebo obéznym. Navyše na množstve svalovej hmoty záleží aj pri nasledujúcich krokoch. Vďaka nim dokáže človek získať väčšiu silu, mobilitu, či energiu, čo opäť k vedie posilnenému chudnutiu. Rovnako zásadné je aj ich udržiavanie a to najmä pre ženy v stredných rokoch, ktoré môžu každé desaťročie začať strácať až 6 - 8 % zo svojej svalovej hmoty.

3. Tvoja motivácia začína s hanbou a sklamaním

Mnoho odborníkov sa zhoduje v jednom. Skôr ako sa zoznámiš a hlavou vpred pustíš do novej diéty, poriadne preskúmaj svoj život. Porozmýšľaj o tom aký máš v noci kvalitný a dlhý spánok, ako sa tvoje telo cíti počas dňa a s akými emóciami sa počas neho stretávaš. Uvažuj nad stresovými chvíľami v práci aj pokojnými večermi doma. To všetko totiž môže súvisieť so zmenou, ktorú sa chystáš podniknúť.

Častou chybou je práve nastavenie si cieľa, ku ktorému vedie nesprávna stratégia. Namiesto: „Rád/rada by som schudla.” Si skús povedať: „Rád/rada by som začala žiť zdravšie.” Tie najlepšie rozhodnutia vôbec nepochádzajú z miesta sklamania a hanby, ale sebaporozumenia a lásky. Vďaka nim budeš oveľa šťastnejší, čím si zabezpečíš, že tvoje telo bude mať lepšiu pravdepodobnosť držať sa pravidiel, ktoré si stanovíš.

Alebo potrebuješ ako motiváciu krásny nový fitness outfit? Vyber si z našich pohodlných legín, tričiek či teplákov...

4. Stanovuješ si „mŕtve” ciele

Ľahko sa povedia a o to viac ťažšie uskutočnia. Rovnako však súvisia s pochabosťou určovať si nesprávne ciele. K príkladom typicky mŕtvych cieľov patrí: „Už nikdy si nedám čokoládu.” Namiesto toho si skús nájsť inú cestu, ako si vychutnať jedlo, ktorému by si sa mal vo svojej diéte zďaleka vyhnúť. Jednou z možností je skúsiť si svoje maškrtenie rozložiť. Môžeš si povedať, že si kúsok tabuľkovej čokolády odložíš a po večeri si ju kompletne vychutnáš.

Alebo, že na rodinnej oslave, či inej špeciálnej príležitostí ochutnáš z domácich pečených dobrôt. Veľkú úlohu zastáva neopakovanie tých istých chýb, ktoré si robil za posledné roky. Pracuj s malými krokmi a tvoje telo viac nebude odmietať neočakávané zmeny v novonadobudnutom životnom štýle. Avšak, ak predsa len neobľubuješ túto formu príjmu cukrov alebo kvôli alergiám nemáš inú možnosť len sa im vyhnúť, môžeš namiesto nich skúsiť tieto neodolateľné a zdravé alternatívy:

     

5. Si ako na horskej dráhe

Pri držaní diéty si treba stanoviť jasné hranice. A to najmä medzi podobnými a zároveň úplne odlišnými významami slov - hladom a hladovaním. Pocit hladu je prijateľný, ale hladovanie, do momentu, kým sa ti nezačne stmievať pred očami, ti v strácaní telesnej hmotnosti nijak nepomôže. Preto za žiadnych okolností nevynechávaj svoje pevne stanovené jedlá.

V prípade potreby energie na fyzicky náročnejšiu aktivitu, je vhodné pridať k svojmu jedálničku aj drobné zahryznutie - napríklad vo forme mandľových orieškov alebo ich rýchlej a o to chutnejšej náhrade - Weider Organic Natural Bar. Vždy sa riaď pocitmi a počúvaj vlastné telo. Ak nedostane dostatok potrebných živín, môže nastať spomalenie metabolizmu, čo vedie opäť k dôsledku zlyhania tvojej snahe o zníženie hmotnosti.

6. Robíš toho príliš veľa príliš skoro

Snáď už je po predošlých bodoch úplne jasné, že ak nechceš svoje telo vystaviť radikálnej zmene a absolútnemu šoku, nemal by si okrem iného odstrániť zo svojho jedálnička všetky sacharidy alebo jesť iba v 6-hodinových odstupoch. A rozhodne by si nemal očakávať, že sa po týždni zobudíš o 7 kíl ľahší. Malé krôčiky, pamätáš?

Pokiaľ si sa už rozhodol pre realistickú a flexibilnú stravu spolu s pravidelným pohybom, odborníčka Rania Batayneh, MPH, radí začať s jednou malou zmenou za mesiac. Akonáhle si na ňu zvykneš a prijmeš za svoju, môžeš pridať ďalšiu.

K niektorým jej nápadom súvisiacim s chudnutím patrí:

 • odpustiť si jednu sladenú perlivú alebo neperlivú vodu denne
 • 3-krát si každý týždeň pridať k svojmu pravidelnému cvičeniu 10 minút kardia
 • piť čistú čiernu kávu, bez pridania mlieka, šľahačky alebo cukru
 • použiť o polovicu menej dresingu na šalát

Pomalé a stabilné činy sú efektívnejšie a vedú k lepšie udržateľnému chudnutiu.

7. Buduješ si s jedlom nezdravý vzťah

Budovanie si vzťahu k stravovacím návykom patrí k chudnutiu ako jeho neoddeliteľná súčasť. Najskôr sa zameraj, čo sa deje v tvojej hlave, nie na tvojom jedálničku. Pretože to je tá najudržateľnejšia stratégia vedúca k zmene. Dať zelenú diéte a zasvätiť jej časť života je prvý krok k zdravšiemu vzťahu s jedlom, ktorý ide ruka v ruke s lepším zdravotným štýlom. Urči si teda medze a pri pohľade na zoznam provokatívne vyzerajúcich dezertov vo svojej obľúbenej reštaurácií si radšej spomeň na tabuľku kvalitnej čokolády, ktorá na teba čaká doma.

8. Prijímaš málo vlákniny

Samozrejme, cesta k tak odlišnému životu oproti tomu, akýmsi žil doteraz, býva kostrbatá. Úprava jedál môže viesť ešte istý čas k niekoľkým hladným chvíľam. Tie je ale možno pomerne jednoducho zvrátiť. Príjem potravín zameraný na 35 a viac gramov vlákniny ťa dokáže zasýtiť oveľa viac ako by si mohol očakávať.

„Vláknina pozitívne podporuje zdravie tráviaceho traktu. Navyše, keďže spracovanie potravín bohaté na vlákninu trvá telu spracovať dlhšie, je ľahším aj zmierniť chuť k jedlu a teda príjmu kalórií,” vysvetľuje Maya F. Bach, MPH, RDN, výživová poradkyňa.

Ak si sa rozhodol pre zváženie tejto možnosti, nezabudni skúsiť:

 • požiadať o dvojitú zeleninu v reštaurácii namiesto zeleniny a hranoliek
 • dať šancu cereáliám s vysokým obsahom vlákniny
 • uprednostniť čerstvé ovocie
 • nahradiť obyčajné Smoothie kokteilmi so svojím dobre známym obsahom vlákniny - Aone Linea shake
 • vybrať si plodiny so šupkou (bobule) radšej ako tie, ktoré sa šúpu (banán)

Ak máš aj napriek zdravej strave problém s lenivým trávením, odporúčame ti vyskúšať Cleanse&Lean, ktorý pomôže nie len detoxikovať telo a zbaviť ho starých nánosov v črevách, ale pomôže odstrániť aj nafukovanie a konečne tak budeš mať ploché brucho.

9. Si obklopený neprajníkmi

Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb dokáže dospelý človek prijať až 1277 kalórií týždenne počas „nevinných” desiat v práci, či maškŕt vo vypätých situáciách. Na prvý pohľad to neznie až tak zle, že? Avšak práve táto hodnota predstavuje nepríjemné kilo navyše, ktoré sa ti znenazdajky pripíše každé tri týždne. Už vieš, že jedno z najdôležitejšieho je stanoviť si rozumný cieľ.

Teraz ho napíš na drobný papierik a umiestni tam, kde ti naň môže pravidelne padnúť zrak. Výhodným je tiež podeliť sa o svoje plány aj so súcitným kolegom. Nepotrebuješ niekoho, kto o nich bude pochybovať alebo neustále narúšať tvoju pevnú vôľu. Hľadaj priateľa ochotného podujať sa na túto radikálnu zmenu spolu s tebou.

10. Trpíš skreslením svojich porcií

Tvorí avokádový toast, vajce na mäkko, či cícerový hummus tvoje pravidelné raňajky, obed a večeru? Vo svete držania správnej diéty totiž aj to predstavuje drobnú chybu. Dietológia varujú: „To, že sa niečo považuje za zdravé jedlo, ešte neznamená, že ho môžeš zjesť toľko, koľko chceš.”

V ranných začiatkoch chudnutia je vhodné, aby si si stravu pripravoval výlučne doma. Vďaka tomu si schopný jedlo adekvátne ochutiť, odvážiť a prijať stanovené množstvo kalórií. Na druhú stranu, sú porcie v reštauráciách nadstavené na takmer dvojnásobnú veľkosť, pri ktorej si schopný skonzumovať o 35 % viac ako v štandardnej porcií. Skús si teda k nasledujúcej návšteve tohto stravovacieho zariadenia pribaliť obedár. Zvyšné jedlo si môžeš zabaliť a nechať na neskôr.

11. Je v tom príliš veľa diétnych jedál

Vo všeobecnosti možno povedať, že ošúchané porekadlo - „Všetkého veľa škodí” - sa dá uplatniť i v tejto problematike. Keď výrobcovia umelo odstraňujú z potravín tuk a cukor, často namiesto nich pridávajú iné dochucovadlá či modifikovaný škrob. Treba mať vždy na pamäti to, že diétne jedlo nemusí vždy znamenať synonymum pre zdravé jedlo. A tak radšej namiesto svetových obchodných reťazcov uprednostni overenú kvalitu.

12. Neraduješ sa z malých progresov

Už vieš, že správna cesta k chudnutiu začína správnou motiváciou. Ako v tomto pozitívnom myslení pokračovať? Určite nie s dôrazom upnutým na dokonalosť. Tá a ani bezchybnosť v živote neexistuje. Preto sa aj ty sústreď viac na progres svojho plánu. S chybami, či bez, progres je o hrboľatom napredovaní. „Ak si si vedomý zmeny, ktorú môžeš urobiť, pracuj na nej. Rozjímanie môže viesť k príprave, ktorá neskôr povedie k akcii,” hovorí Batayneh.

Hlavne nestrácaj hlavu, ak sa pri niečom pošmykneš. Pohár červeného vína večer alebo šiška so sladkou polevou pri káve nie je katastrofou. Najdôležitejším je pamätať si, že to všetko robíš pre cestu k lepšiemu životu. Neustále kladenie veľkých nárokov a príjem výlučne zdravej výživy tiež často vedie k patologickej posadnutosti s názvom Ortorexia, ktorá môže v hraničných prípadoch spôsobiť podvýživu, lámanie kostí, či mnohé iné zdravotné problémy.

Odmeň sa za svoje úspechy novým outfitom alebo parádnou zdravou maškrtou. 

13. Zajedáš svoje pocity

Dilema nejedného zlomeného srdca, nabitého dňa v práci alebo nepríjemnej hádky. Základom je každý krok dôsledne premyslieť. Skutočne chceš tento problém vyriešiť jeden a pol litrom zmrzliny? Aj keď sa táto reakcia môže zdať ako najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako sa cítiť lepšie, pomysli na to, že od vysnívaného cieľa ťa delí len táto prekážka.

Namiesto spomaľovania chudnutia ho podpor kvalitným, rokmi overeným prípravkom na chudnutie ThermX, ktorý je zároveň najúčinnejším spaľovačom.

Cleanse&Lean a ThermX teraz získaš vo výhodnom balíku na rýchle chunutie za ešte lepšiu cenu. 

  

14. Prepĺňaš svoje porcie šalátu

Objednanie si v reštaurácii tanier šalátu je vždy šikovný spôsob ako ľahko získať denný príjem zeleniny. Ale čo ak je pravda taká, že aj v tomto nevinnom pokrme sa môže nachádzať toľko kalórií, z ktorých by sa ti zatočila hlava. A to najmä v prípade pokiaľ obsahuje krémové dresingy, syr, kúsky krutónov, opraženú slaninu alebo je podávaný spolu s dochrumkava opečeným pečivom.

Pokiaľ by si si chcel šalát pripraviť sám doma, je skvelou alternatívou použiť len dve z vyššie spomínaných potravín. Výbornou voľbou sú oriešky a nízkotučný syr.

15. Stojí proti tebe vlastné DNA

Spomínaš na neprajníkov? Nemusia byť nimi len ľudia. Ďalším z dôvodov, prečo tvoja diéta nemusí mať rovnaký efekt na teba, ako mala u iného, sa nachádza v tvojom tele, ukrytá v DNA. To, koľko váhy niekto stratí a koľko si nechá, je viac ovplyvnené biológiou ako osobnou voľbou. Väčšina ľudí očakáva pri diéte okamžité a trvalé zmeny telesnej hmotnosti. Pokiaľ chceš viesť flexibilný a šťastný život, nemusíš ísť hlavou proti múru. Každý má prirodzene danú inú váhu, výšku, či tvar a neexistuje žiadne všeobecné pravidlo, ktoré by na všetkých pôsobilo rovnako. Špeciálna dietologička Rebecca Scritchfield, RDN dodáva: „Nie vždy sa ti podarí ovládnuť svoju váhu, ale čo môžeš mať, je kontrola nad svojimi voľbami.”

Rady na záver

 • Buď teda trpezlivá/-ý. 
 • Choď skoro večer spať, aby si sa zobudil/-a do ranného cvičenia oddýchnutá/-ý.
 • Pracuj s vyváženým stravovaním a nezachádzaj do extrémov.
 • Buď pyšná/-ý na každý drobný úspech, neustále napreduj, pokús sa nezabudnúť na najčastejšie chyby a mnohým sa vyvarovať.
 • Hlavne sa však nevzdávaj pri prvom náznaku komplikácií.
 • Výhru aj cieľ svojho sna máš už totiž na dosah.