5 mýtov o masážnych valcoch

Spomínaš si, ako si bol nadšený a uchvátený, keď si začal svoju prvú lekciu masážneho valcovania? Mal si radosť, pretože si sa chystal pridať k tisíckam fitness nadšencov pri začatí zdravého životného štýlu? Si ohromený, pretože si pochopil, že to nebude jednoduchá cesta a obával si sa, či si si kúpil správnu výbavu? Aký bol tvoj najlepší spôsob použitia zariadenia? Možno si teraz profík v masážnom valcovaní, ale niekedy si skeptický voči mýtom o tejto činnosti. Aby sme odstránili tvoje pochybnosti, začnime najprv so základmi: čo je fascia, čo je penové rolovanie a spojenie medzi nimi.

Fascia je pás vláknitého spojivového tkaniva pod kožou, ktorý sa ako pavučina ovíja okolo každej vnútornej časti ľudského tela. Keď je fascia v zdravom stave, je to uvoľnená webová sieť, ako tvoje uvoľnené telo. Keď je tuhá a nepružná, môže vytvárať napätie a tlak, vďaka čomu sa cítiš stuhnutý. Nezdravá fascia je spôsobená nadmerným používaním, zranením a niekedy každodenným opakovaným pohybom. Masážne valcovanie je prax samo-myofasciálneho uvoľňovania - samomasážna terapia, ktorá pomáha privádzať krv a kyslík do fascií pri rolovaní a udržiavať ich zdravé. Čím zdravšia je fascia, tým lepšie sa hýbeš.

5 mýtov penového valcovania sa týka intenzity, rýchlosti, času a výhod. Preberieme ich jeden po druhom.

1. Žiadna bolesť, žiadny zisk?

Žiadna bolesť, žiadny zisk je motto cvičenia, ktoré je väčšinou pravdivé pre inšpiráciu fitness jednotlivcov a športovcov. Keď prvýkrát vyskúšaš penový valec, je normálne, že pociťuješ bolesť na častiach tela, kde máš penový valec. Výsledkom je, že sa tvoje svaly uvoľnili. V tomto bode môžeš byť v pokušení zvýšiť intenzitu v očakávaní, že čím tvrdšie budeš kotúľať, tým lepší bude výsledok.

Žiaľ, nie je to pravda. Bolesť je súčasťou zážitku s penovým valcovaním, ale vyvolávanie dodatočných alebo neznesiteľných bolestí svalov neznamená extra výhody, pretože penové valcovanie nie je cvičenie na toleranciu bolesti. Naopak, keď vyvoláš príliš veľký tlak a príliš silno sa kotúľaš, môžeš si spôsobiť zápal a tvoje telo bude príliš napäté na to, aby mohlo vykonávať samoopravnú funkciu. Začiatočníkom odporúčame začať rolovať s tlakom polovice telesnej hmotnosti a pomaly postupovať k plnej váhe tela.

Niekedy oblasť, kde cítiš bolesť, nie je zdrojom napätia alebo zranenia. Napríklad, keď máš pocit, že tvoj iliotibiálny trakt je tesný, ale skutočnou príčinou môžu byť svalové skupiny pripojené k iliotibiálnemu traktu. Preto ti odporúčame začať pomaly v oblasti blízkeho bodu bolesti a postupne prejsť na bod bolesti. Ak je tvoje svalové napätie vážne, máme v ponuke široký výber penových valcov, ktoré ponúkajú extra kompresiu, vyhovujúcu tvojim potrebám.

2. Čím rýchlejšie, tým lepšie?

Nie! Váľanie valca nie je súťaž. Príliš rýchlym rolovaním sa tvoja fascia nemusí vedieť správne uvoľniť, pretože ide o hrubé a vláknité tkanivá, ktoré sa nedajú ľahko uvoľniť rýchlym pohybom. Choď pomaly, aby tvoje fascie aj svaly mali čas prispôsobiť sa kompresii. Kľúčom je nájsť citlivé miesta a potom ich pomaly stláčať.

3. Aký je optimálny čas valcovania?

Keď identifikuješ svoje citlivé miesto, roluj a stláčajte ho asi 20 sekúnd a potom prejdi na iné miesta. 20 sekúnd je optimálny čas rolovania strávený na každom mieste. Niektorí ľudia môžu stráviť na každom mieste dlhšie alebo dokonca 5 minút, pričom sa pokúšajú stlačiť tak silno, ako len môžu. Takáto intenzita a predĺžený čas rolovania však môžu zasiahnuť nervy a poškodiť svalové tkanivá, čo spôsobí modriny alebo dokonca zápal.

4. Môže rolovanie na valci znížiť bolesť a stuhnutosť svalov?

Áno! Rolovanie na valci môže zlepšiť prietok krvi a pomôcť pri urýchlení prepravy tekutiny na nezdravú fasciu. Lepší prietok krvi môže do tela priniesť viac kyslíka, ktorý môže urýchliť hojenie svalových tkanív. Kvapalina môže prenášať živiny do tkanív a odstraňovať odpady a vedľajšie produkty. Tieto 2 faktory pomáhajú stimulovať aktívnu svalovú pumpu na odstránenie zápalu a lymfatického hromadenia, aby sa predišlo oneskorenému nástupu bolesti a stuhnutosti svalov. Celý proces zvyčajne trvá približne 48 hodín, a to znamená, že ak si prepracoval svoje telo a ako liek používal valec, tvoje svaly budú uvoľnené a o 2 dni neskôr budeš mať lepšiu mobilitu.

5. Je penové valcovanie vhodné pre všetky časti tela?

Nie, penové valcovanie nie je vhodné pre všetky časti tela. Prečo? Pretože valec v dolnej časti chrbta môže spôsobiť tlak na chrbticu. Je tiež ťažké umiestniť penový valec v dolnej časti chrbta, čo ťa môže nútiť k preklenutiu chrbta a môže spôsobiť určitú námahu. Bude to škodlivé, najmä ak máš existujúci problém s dolnou časťou chrbta.

Namiesto valcového rolovania odporúčame použiť masážnu loptičku, ktorá môže pomôcť zamerať sa na citlivé miesta v dolnej časti chrbta. Táto malá, ale všemohúca loptička môže pomôcť uvoľniť napäté svaly pozdĺž chrbtice a iné, nie tak ľahko dostupné oblasti v dolnej časti chrbta.

Teraz sme vyvrátili 5 mýtov týkajúcich sa penového valcovania, ktoré ti dajú väčšiu istotu pri vykonávaní tejto činnosti. Áno, zo začiatku to môže bolieť, ale vydrž a nakoniec zistíš, že valec sa stane nevyhnutnou rutinou tvojho každodenného života. Či už si hardcore športovec, fitness nadšenec alebo človek v kancelárii, ktorý celý deň sedí pri stole, existujú rôzne druhy penových valčekov, ktoré vyhovejú tvojim potrebám.