Tekutý zázrak plný energie - Čo je MCT olej a ako ho najlepšie využiť?

Tuk páliť tukom. Zvláštne znejúci oxymoron, že áno? Čo keby sme ti prezradili, že to nie je celkom úplne pravda a táto kombinácia má v našich životoch zmysel. Odpoveď na otázku, prečo by si sa mal zoznámiť s MCT olejom a priradiť ho ku svojmu každodennému jedálnemu lístku, je jednoduchá. Práve vďaka nemu je naše telo schopné spustiť spaľovanie tukov až šesťkrát efektívnejšie.

Čo je MCT olej?

Dlhý krkolomný názov ukrytý v skratke MCT predstavuje Triglyceridy so stredne dlhým reťazcom. Možno ho získať z prírodných zdrojov s vysokým podielom kokosového oleja ako z palmových jadier alebo sušeného kokosového oleja.

Na rozdiel od bežne známych Triglyceridov s dlhým reťazcom (LCT), ku ktorým patrí základ kuchyne - slnečnicový olej, ich dokáže naše telo oveľa rýchlejšie tráviť a absorbovať, čím viac pripomína sacharid ako tuk. Vďaka tomu je jedným z najväčších prínosov MCT oleja jeho štiepenie.

Glycerol a mastné kyseliny sú prepravované z tráviaceho traktu priamo do pečene, kde sa metabolizujú a uvoľňujú potrebnú energiu, ako uvádza internetový portál a výskumné centrum National Center for Biotechnology Information.

Oxidácia mastných kyselín pritom napomáha procesu nadmerného spaľovania kalórií. MCT teda predstavuje akýsi zdroj paliva, pričom sa nikdy neuloží ako telesný tuk.

Prijatie energie spojené so zrýchleným chudnutím? Už len kvôli tomu možno považovať MCT olej za tekutý zázrak.

Kedy je správny čas na MCT olej?

Jediná a pravá hodina na jeho užitie neexistuje. Pre jeho vlastnosti má však olej najväčší význam pred samotným tréningom, pretože pri ňom budeš potrebovať veľkú dávku vytrvalosti a sily. Teda pokiaľ zo zdravotných dôvodov nemôžeš, aby sa ti zvýšila hladina inzulínu alebo len nemáš záujem dopovať svoje telo zbytočnými rýchlo vstrebávajúcimi sa sacharidmi, MCT je to pravé orechové. Stačí si ho dať 30 minút pred výkonom a energia sa dostaví i bez sladkostí.

A čo ostatné výhody?

Neverím, že ťa už predchádzajúca časť nepresvedčila. Pokiaľ váhaš, že balenie MCT neminieš pri tréningu, netreba si lámať hlavu. Prospešné je konzumovať ho i v dňoch oddychu a indispozície. Najmä ak patríš k tým, ktorých v prechodných obdobiach zľahka ofúkne vietor a skončia s nádchou v posteli. Vďaka obsahu kyseliny laurovej si MCT dokáže poradiť s vírusmi a nimi spôsobenými kvasinkovými infekciami, črevnými infekciami, či pásovými oparmi.

MCT rovnako tiež:

  • pôsobí na naše telo antibakteriálnymi vlastnosťami
  • znižuje chuť na jedlo
  • podporuje spaľovanie viac tukov a kalórií
  • je bez laktózy a pridaného cukru
  • je efektívny počas keto diéty
  • je bez chuti a zápachu

Vďaka tomu, že MCT nie je podmienený špecifickou vôňou alebo chuťou, predstavuje perfektného kandidáta na konzumáciu s akoukoľvek inou potravinou. Jedny z najchutnejších variant sú:

  • spolu s maslom v káve,
  • v obľúbenom smoothie,
  • ako náhrada dressingu, ľanového, či tekvicového oleja v zdravom šaláte.

Kedy dosť znamená dosť?

Nadmerná konzumácia všetkého škodí. Kedy je ale jej strop? V prípade MCT hrá najväčšiu rolu individualita. Doporučuje sa začať vždy v menších dávkach, 1 - 2 lyžíc popri jedle, ktorú môžeš postupne zvyšovať. Najdôležitejšie ale je, aby si počúval a viedol sa svojím telom. Ono samo ti ukáže, či mu dávka stačí alebo jej naopak dostáva primálo.

Avšak denná spotreba nad 100 g môže spôsobiť tráviace ťažkosti v podobe hnačky alebo nafukovania. Dlhodobé nadmerné používanie tiež môže zvýšiť spotrebu zásob L-karnitínu v organizme, ktorý pomáha metabolizovať tuk.

Odkedy MCT olej uzrel svetlo sveta sa stal obľúbenou súčasťou života ľudí túžiacich po zmene. Netreba však zabúdať, že MCT nie je čarovný prútik. Nedokáže zariadiť okamžitú stratu telesného tuku. Tú hravo zvládneš spolu s ním, posilňovaním, športom alebo kardiom práve ty.