Sustamín a jeho využitie

 

Sustamín (L-Alanyin-L-Glutamin) je dipeptid zložený z aminokyselín alanínu a glutamínu. Jeho účinok je preto podobný, ochraňuje svalovú hmotu pred rozpadom, zvyšuje výkon a pomáha regenerácii. Podľa výskumu výhoda suplementácie sustamínom spočíva v tom, že ako dipeptid je stabilnejší a transportéry aminokyselín v tele naň reagujú lepšie, ako na samotný alalanín a glutamín. Výsledkom je lepšia vstrebateľnosťvyužitie oboch zložiek.

sustamin logo

 

Ako funguje?

 

Účinky oboch aminokyselín sa vzájomne podporujú. Môžu byť v organizme pretvorené na glukózu a slúžiť ako zdroj energie. Glutamín prenáša oxid dusnatý uvoľnený pri rozpade bielkovín. Oxid dusnatý rozširuje cievy a zlepšuje prekrvenie, čo znamená že do svalov sa dostane viac kyslíka a živín a účinnejšie sa odplavia splodiny metabolizmu.

 

Alanín zvyšuje koncentráciu draslíka vo vnútri buniek, čo napomáha ich hydratácii. Draslík viaže vodu vo vnútri bunky.

 

Pri nadmernej záťaži zabezpečujú syntézu bielkovín, čím chránia svalovú hmotu pred rozpadom. Obe sú dôležité aj na tvorbu energie a činnosť nervovej sústavy.

 

Vzorec Sustaminu

Kedy a koľko?

 

V dňoch tréningu sa odporúča prijímať sustamín pred a po tréningu na podporu hydratácie, transportu elektrolytov a glukózy a metabolizmus BCAA, čo pomáha regenerácii.

Odporúčaná denná dávka je 500 mg na kg telesnej hmotnosti. Pre 80 kg vážiaceho muža to znamená okolo 40 g denne.

 

Sustamín sa pridáva k aminokyselinám na zlepšenie regeneračného účinku a je aj súčasťou predtréningových prípravkov ako napríklad Weider Total Rush 2.0.

 

Predplaťte si časopis Muscle-Fitness

Bol tento článok zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom