L-karnitín pod lupou

L-karnitín podporuje získavanie energiu z tukov, podporuje a zvyšuje výdrž pri športových výkonoch a je dôležitý pri rekonvalescencii, poúrazových a pooperačných stavoch.

L-karnitín je životne dôležitá prirodzená látka, ktorá je jednou z hlavných látok v energetickom metabolizme v tele človeka. L-karnitín bol známy ako vitamín BT (B11). Prenáša mastné kyseliny do mitochondrií, energetických centier buniek, ktoré mastné kyseliny metabolizujú na energiu. Bez L-karnitínu sa mastné kyseliny do mitochondrií nedostanú. L-karnitín je veľmi dôležitý pri dodávaní energie do mnohých telesných orgánov, ako napr. srdce, svaly, pečeň a bunky imunitného systému, čím umožňujú plnenie ich funkcie. Okrem toho má L-karnitín aj detoxikačnú funkciu, pretože pomáha bunkám odstraňovať medziprodukty metabolizmu.

Obsahuje ľudské telo L-karnitín prirodzene?

Ľudské telo obsahuje asi 20-25g L-karnitínu. Orgány a bunky s vysokými nárokmi na energiu – srdce, pečeň, svaly, bunky imunitného systému, obličky, mozog, nervy, spermie – majú veľmi vysokú hladinu L-karnitínu a bez dostatočného prísunu nie je ich funkcia dostatočná.

Účinnosť L-karnitínu na organizmus človeka

L-karnitín podporuje získavanie energiu z tukov, podporuje a zvyšuje výdrž pri športových výkonoch a je dôležitý pri rekonvalescencii, poúrazových a pooperačných stavoch. Dalej zabezpečuje prísun energie do srdca a buniek imunitného systému,  zabraňuje rýchlemu nástupu únavy pri námahe a odďaľuje tvorbu kyseliny mliečnej.

Nachádza sa L-karnitín aj v strave?

L-karnitín je súčasťou každodennej stravy. Obsahuje ho tmavé mäso (jahňacina, hovädzina, zverina). Ryby, hydina, mlieko, rastlinné produkty obsahujú veľmi malé množstvo L-karnitínu. V strave prijmeme v priemere asi 30 – 300mg L-karnitínu denne.

  • Mäso hovädzie, divina 1000-2200 mg/kg
  • Mäso bravčové, králičie 200-300 mg/kg
  • Mäso hydinové 60-300 mg/kg
  • Mäso rybacie 60-200 mg/kg
  • Mlieko, syr, mliečne výrobky 10-100 mg/kg
  • Huby 10-50 mg/kg
  • Ovocie a zelenina, oriešky, obilniny 0-10mg/kg

Môže si naše telo samo vytvoriť L-karnitín?

Telo si je schopné vytvoriť len malé množstvo. Na produkciu L-karnitínu telo potrebuje aminokyseliny /lyzín a methionín/, vitamíny / C, B6, B12, B3, kyselina listová B8/ a stopové prvky /železo/. Nedostatočný prísun niektorej látky znižuje tvorbu L-karnitínu. Na tvorbu L-karnitínu naviac potrebuje telo mobilizovať L-lyzín, ktorý je viazaný vo svaloch (aminokyselina). Telo musí rozložiť až 30 g svalovej hmoty, aby vytvorilo 1g L-karnitínu. 

Preto športovci radšej pokrývajú svoju potrebu L-karnitínu z doplnkovej výživy, aby predišli nadmernému odbúravaniu svalovej hmoty.

Význam L-karnitínu

Zvýšený príjem L-karnitínu má pozitívny dopad na telesnú kondíciu a zdravie. Dostatočný príjem L-karnitínu je zvlášť dôležitý pri fyzickej námahe a situáciách, ako napr. stres, únava, tehotenstvo, kojenie, starnutie, vegetariánstvo, nevyvážená strava, diéty na chudnutie, nadmerné cvičenie, cvičenie so zameraním na úbytok telesného tuku a zachovaním svalovej hmoty ap.

Kto užíva L-karnitín?

Profesionálni športovci aj rekreační, ľudia zameraní na cvičenie počas redukčnej diéty, tehotné a dojčiace ženy, seniori vegetariáni, diabetici, ľudia, ktorým záleží na udržaní si lepšieho zdravia.

Športovci a L-karnitín

L-karnitín je zvlášť dôležitý pri udržiavaní výkonnosti športovcov. L-karnitín môže zabrániť zužovaniu ciev, spôsobené fyzickou námahou, čím sa zlepšuje krvný obeh a zásobovanie svalov kyslíkom. Výkonnosť a vytrvalosť športovcov sa zlepší a svaly sú lepšie chránené pred zranením. Športovec môže dlhšie trénovať a únava svalov sa odďaľuje. Nedávne štúdie ukázali, že L-karnitín skracuje dobu regenerácie po intenzívnej záťaži a zlepšuje výkon po opakovanej námahe. To platí nielen pre profesionálnych športovcov, ale rovnako aj pre rekreačných športovcov. Bolesť svalov tzv. svalovicu, ktorú mnoho ľudí po namáhavej činnosti pociťuje, je možné užívaním L-karnitínu podstatne znížiť, čo športovcom umožní ďalej intenzívne trénovať. Okrem toho L-karnitín podporuje spaľovanie tukových zásob, znižuje odbúravanie aminokyselín, podporuje syntézu bielkovín a podporuje tranfer kyslíka.

L-karnitín nie je doping

L-karnitín nie je na zozname zakázaných stimulantov. Je to prírodná látka, ktorá sa nachádza v strave a pomáha športovcom pokryť zvýšené nároky na výkonnosť. L-karnitín nezvyšuje priamo výkonnosť špičkovým športovcom nefyziologickou cestou, len sa podieľa a zlepšuje energetické metabolické procesy v organizme.

L-karnitín a chudnutie

Štúdie dokazujú, že kombinácia L-karnitínu ako výživového doplnku a zníženie kalorického príjmu, najlepšie v spojení s fyzickou aktivitou, vedie k zníženiu hmotnosti a súčasnému zlepšeniu kvality a funkčnosti kostrového svalstva. L-karnitín urýchľuje metabolizovanie tukov z prirodzenej stravy. L-karnitín znižuje nepriaznivú hladinu lipidov v krvi.

Užívanie L-karnitínu

L-karnitín je najlepšie používať ráno, pri obede a skoro poobede, rovnako ako vitamíny. Nedoporučuje sa užívať večer pred spaním, pretože zvýšená dávka môže viesť k vyššej aktivite a zvýšeniu bdelosti. Užívanie veľkého množstva L-karnitínu po 20,00 hod môže narušiť zaspávanie.

L-karnitín by sa mal užívať v malých dávkach 500-1000mg, pri jedle alebo po ňom. Ako súčasť redukčných diét, v tehotenstve, u vegetariánov a športovcov sa môžu užívať až 3-5 g denne ako potravinový doplnok. V praxi športovci pred súťažou zvyšujú dávku až na 3-5 g denne.

Predávkovanie L-karnitínom

L-karnitín je vo vode rozpustná látka a nadbytočné množstvo vylúčia obličky, podobne ako vitamíny rozpustné vo vode.

Bezpečnosť L-karnitínu

L-karnitín je teda bezpečný a môže sa užívať dlhodobo, mesiace aj roky bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Pri veľmi veľkom množstve sa môže prejaviť hnačka. Dávka až 10 g denne takéto príznaky nevykazuje.

D-karnitín

Okrem L-karnitínu, ktorý sa vyskytuje v prírode, sa chemickou syntézou sa vytvára jeho neprírodný zrkadlový obraz, známy ako D-karnitín, organizmom nevyužiteľný (pravotočivá forma).

Aký karnitín hľadať v doplnkoch výživy?

Najkvalitnejší dostupný L-karnitín pochádza od Lonzy – švajčiarskej firmy. Tento L-karnitín je označený logom a môžete si byť istý, že používate ten najkvalitnejší dostupný L-karnitín, ktorého účinnosť v tele je najvyššia. CarnipureTM napríklad používa vo všetkých svojich produktoch európska jednotka WEIDER.

 

Bol tento článok zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom