Ako sa schladiť v horúcich letných dňoch? Vyskúšaj tieto potraviny

Leto je v plnom prúde a ortuť teplomera sa stále častejšie šplhá vysoko cez 30-ku. Ak ti už studená sprcha ani pravidelné skoky do bazéna nepomáhajú, vyskúšaj ochladiť svoje telo zvnútra. Stačí zvoliť tie správne potraviny, efekt pocítiš okamžite a dokonca až na niekoľko hodín.

Využi termický účinok potravín vo svoj prospech. V zime si vyberaj zahrievajúce, v lete ochladzujúce. Toto sú tie, ktoré telu doprajú osvieženie a schladenie v horúcich letných dňoch.

Voda

Je nám jasné, že v lete to počúvaš z každej strany – ale voda je jednoducho základ. Ak počas dňa prijímaš dostatok tekutín v podobe čistej vody, prípadne doplnenej minerálkou bez bubliniek alebo nesladeným čajom, telo ostáva hydratované a ľahšie si poradí s horúčavami. Pozor však na príliš ľadové nápoje, ktoré by mohli mať opačný efekt.

TIP: Pitný režim môžeš doplniť kokosovou vodou, ktorá perfektne hydratuje a navyše dopĺňa cenné minerály, ktoré telo stráca potením. Ak žiadny kokos práve po ruke nemáš, siahni namiesto neho po vitamínovej vode alebo po iontovom nápoji.

Zelenina

V záhradke alebo na miestnom trhu nájdeš to najlepšie, čo si môžeš v lete dopriať: čerstvú sezónnu zeleninu plnú vitamínov, vlákniny a prinášajúcu osvieženie v letných dňoch. Uhorky, paradajky, cukety, baklažán, paprika, ale aj brokolica a čínska kapusta sú tým pravým. Priprav si ľahký šalát, napríklad grécky alebo Caprese a namiesto nezdravého majonézového dresingu použi MCT olej.

TIP: Z čerstvého ovocia alebo zeleniny si môžeš urobiť džús alebo smoothie. Pridaj niekoľko lístkov čerstvej mäty, ktorá taktiež organizmus ochladzuje, k tomu pár kociek ľadu - super osvieženie je na svete!

  

Ovocie

Ten najzdravší fastfood je v lete jednoznačne ovocie. Prečo fastfood? Stačí ho jednoducho ošúpať či nakrájať – a šťavnaté jedlo plné dobrej energie je na svete! Z lokálneho ovocia sú skvelé hrušky, jahody alebo melón. Ochladzujúco pôsobia aj citrusy, banány, kiwi alebo figy.

TIP: Na cesty, k jazeru či na kúpalisko si môžeš pribaliť malý ovocný snack – vyskúšaj naše energetické gély a tyčinky, ktoré ti dodajú energiu aj dôležité živiny.

Mlieko a mliečne produkty

Mlieko osladené medom, jogurt alebo syr majú tiež ochladzujúci efekt. Ak si chceš takýto nápoj obohatiť o bielkoviny, odporúčame parádne vychladený Weider Low Carb Protein Shake alebo iný z našich chladených proteínvých nápojov.

Syr feta či mozzarelu môžeš skombinovať so zeleninou a vznikne ti super svieži a zdravý šalát, ktorý ťa schladí na maximum. A ak nie si práve fanúšik syrov alebo máš laktózovú intoleranciu, nakrájaj do šalátu namiesto syra tofu, ktoré je rovnako ochladzujúce.

Týmto potravinám sa v lete radšej vyhni

Hrejivý účinok má mäso, vajíčka, pohánka, špalda, sušené ovocie, ale aj hlúbová a koreňová zelenina. Z korenín sú to napríklad chilli, zázvor a škorica. Vo všeobecnosti organizmus zohrievajú aj všetky tučné, mastné a tepelne spracované jedlá. Lepšie než bufetové špeciality na festivaloch a kúpaliskách ti padnú šaláty a ovocie, po ktorých sa naozaj budeš cítiť sviežo.

Pre nakopnutie máš tiež k dispozícii zopár hotových drinkov plných efektívnych účinných látok, ako sú BCAA, taurín, kofeín, karnitín, či glutamín.