Tréning profesionálneho hokejistu

 

V kanadskom Toronte, sa práve skončil Svetový pohár v hokeji, keď vo finále triumfovali hokejisti Kanady nad výberom Európy. Kanaďania tak potvrdili svoju dominanciu v tomto športe.

Myslíte že tréning určený pre hokejistov nie je pre vás? Že nemôžete z neho využiť vôbec nič? Silový tréning ktorý, využívajú profesionálny hokejisti NHL, ako napríklad Sidney Crosby, alebo Jonathan Toews vám ukáže niečo, čo ste možno doteraz nepoznali.

 

Hráči NHL nemajú takmer žiadnu prestávku medzi sezónami. Tvrdo, až brutálne pracujú na tom, aby nabrali čo najviac sily, svalov a stali sa tvrdšími, rýchlejšími resp. dokázali strieľať puk tvrdšie ako ich súper. Veď byť profesionálnym hokejistom v zámorí, nie je jednoduché, navyše ak chcete byť neustále na vrchole. Častou odmenou každého hokejistu, ktorý na sebe nepracuje počas letnej prípravy sú zlomené kosti, roztrhnuté svaly, vybité zuby...

 

Každá príprava profi hokejistov sa začína v posilňovni. Tréning pozostáva z kardio cvičenia a vo zvýšení všeobecnej sily. To si samozrejme vyžaduje upraviť trvanie záťaže na 40 – 60 sekúnd, počas ktorých musí hokejista zo seba vydať maximum, tak isto ako na ľade.

 

Veľa športových fanúšikov si nemyslí, že hokejisti patria k najlepšie kondične pripraveným športovcov na svete. Opak je však pravdou.

 

Pri hokeji sa vždy pohybujete v 3 troch telesných rovinách: sagitálnej, koronárnej a priečnej.

Pohyb pritom nie je iba jednoduchý, ale využíva sa pohyb vo viacerých svalových rovinách súčasne. Rôznorodosť vykonávaných pohybov, kladú dôraz na silnú stabilitu tela, to znamená silné brušnéchrbtové svaly, ktoré tvoria jadro tela a samozrejme spodnú časť tela.

 

Hokejisti navyše korčuľujú na 3 milimetrových čepeliach a vzhľadom k tomu je potrebné sa zamerať v príprave predovšetkým na mimoriadne silné telesné jadro a dolnú časť tela. To znamená, veľký sedací sval, predný a zadný stehenný svalvšetky vzpriamovače. Tak isto treba pracovať na stabilite členkov, kolienbokov.

 

Príklad tréningu:

Zameranie: Core a stabilita
Cvičenie Sety Opakovania
Medicinbal Lift 2 10
Medicinbal Cobra 2 10
Bulharský mrtvy ťah 2 10 na každú stranu
Zameranie: Plyometrika
Cvičenie Sety Opakovania
Drep s výskokom 3 10
Výskoky na debnu 3 10
Výskoky s prednožením 2 8 až 10
SAQ drill* 2 40 sekúnd práca a 20 sekúnd odpočinok
*cviky ako skákanie cez prekážky, člnkové behy, cviky s rýchlou zmenou smeru
Zameranie: Sila
Cvičenie Sety Opakovania
Premiestnenie činky z drepu 3 8
Bench Press 3 8
Priťahovanie jednoručiek ležmo na medicinbale 3 8 na každú ruku
priťahovanie kladky - chrbát 3 8
Predpažovanie jednoručiek na medicinbale ležmo 3 8 na každú ruku
Tlaky s jednoručkami v stoji nad hlavou 3 8
Military Press 3 8
Bicepsové zdvihy 3 8 na každú ruku
Tricepsová extenzia v ľahu 3 8
Výpady s jednoručkami 3 8 na každú nohu
Výstupy s jednoručkami 3 8 na každú nohu

 

Toto sú kľúčové oblasti na ktoré by sa mal každý hokejista a nie len on zamerať počas tréningu. Tento druh tréningu vám zaručí nárast sily a rýchlosti na ktorú kladie dôraz každý profesionálny hokejista. Zamerajte sa pritom na dodržiavanie doby odpočinku približne 30 až 90 sekúnd v závislosti od vašej  fyzickej kondície a podľa toho s akými váhami cvičíte.

Páčil sa vám tento článok? Povedzte o ňom svojim priateľom