Beh a jeho benefity? 7 dôvodov, ktoré ťa okamžite obujú do tenisiek

Mnoho ľudí váha či začať s behom, niektorí majú nepekné spomienky na beh ešte z čias základnej školy, iných od behu možno odradila kondícia. Ak si s behom ešte nezačal/a alebo ak si ho už aj skúsil/a, no ešte si neobjavil/a všetky jeho výhody, je čas to napraviť. Už po zhruba dvadsiatich minútach behu sa ti zdvihne nálada, rýchlejšie vyriešiš problémy, budeš kreatívnejší a sústredenejší. Čo ďalej?

Beh je droga, ktorá zmení tvoj život k lepšiemu. Posilní fyzické i psychické zdravie, zvýši sebavedomie a prinesie ti do života ľudí, ktorých spája rovnaká vášeň.

Beh a jeho benefity

Je prírodným antidepresívom

Máš náladu pod psa? Nevieš zvládať každodenný stres s ľahkosťou? Trápi ťa týždeň čo týždeň pondelkové blues? Choď si zabehať! Je dokázané, že beh ti zlepší náladu, podobne ako klubové (rekreačné) drogy, pretože stimuluje rovnaké receptory potešenia a odmeny. Samozrejme, bez vedľajších účinkov. Jediným rizikom je závislosť od každodenného behu.

Okrem behu ti s odstránením stresu a napätia efektívne pomôže aj horčík. Nezabudni ho pravidelne dopĺňať.

Nakopne metabolizmus

30-minútový beh spolu s úvodným rozohriatím a dynamickým strečingom na začiatku, ochladením, statickým strečingom a masážou pomocou masážneho valca na konci tréningu, stimuluje metabolizmus na ďalších 14 hodín. Avšak iba v prípade trvania aspoň 45 minút. To znamená, že po behu spaľuješ lepšie aj vtedy, keď hodiny vylihuješ na gauči. Dobré, nie?

Chceš ešte efektívnejšie spaľovanie? Vyskúšaj niektorý z týchto produktov.

Zvýši sebavedomie

Miera tvojho sebavedomia ovplyvňuje každodenné prežívanie, spôsob myslenia, správanie k sebe samému i k ostatným. Zdravé sebavedomie ti dá obrovskú šancu žiť šťastný, naplnený a úspešný život. Ak máš v tomto smere medzery, začni behať. Už 20-minútový beh zvýši tvoju sebadôveru a dodá ti pocit, že si atraktívny.

  

Zlepší kvalitu spánku

Spánok je jedným z kľúčových pilierov zdravého životného štýlu. Beh ti pomôže ľahšie a rýchlejšie zaspať, a takisto skvalitní a predĺži tvoj spánok. Vďaka tomu budeš plný energie do činností, ktoré ťa čakajú počas dňa.

Zväčší tvoj potenciál byť úspešným v škole a v práci

Zhruba po mesiaci pravidelného behu zistíš, že sa rýchlejšie a ľahšie učíš nové veci, dokážeš byť sústredenejší a bez väčších problémov sa adaptuješ na zmeny. Je to vďaka tomu, že beh stimuluje tvorbu nových mozgových buniek. To ti dáva obrovskú šancu mať v škole lepšie hodnotenie, alebo v práci získať povýšenie.

Zároveň ťa beh naučí robiť premyslené rozhodnutia vďaka nadobudnutej sebakontrole – ďalšie plus pre tvoj osobný život i kariérny rast.

Zbaví ťa sa zlozvykov

Bojuješ so závislosťou na cigarety, alebo sú tvojím problémom sladkosti? Beh ti pomôže s prekonaním nutkavým chutí na cigarety i sladké maškrty. Po niekoľkých týždňoch pravidelného behania spozoruješ, že tvoje neresti sú fuč a máš chuť na zdravé jedlá – pred vytrvalostným behom si dáš ovocný šalát a energiu počas, alebo po ňom doplníš kvalitným izotonickým nápojom.

Vyber si nápoj či cukríky, ktoré ti najlepšie doplnia energiu počas a po výkone.

Skvalitní sexuálny život

Páry, ktoré spolu pravidelne behajú, majú sex častejšie. Podľa prieskumu spoločnosti Brooks Running to uviedlo až 66 percent párov, ktoré sa spoločne venujú behaniu. Navyše takmer polovica z nich je presvedčená o tom, že čím dlhšie spolu behajú, tým kvalitnejší je ich sexuálny život.

Výskumy tiež ukazujú, že 20 minút intenzívneho behu stačí na zvýšenie libida u žien. Vytrvalostný beh spolu so zinkom výrazne zlepšuje hladinu testosterónu u mužov a reprodukčný potenciál.

Nechceš stále behať vonku?

Zaobstaraj si kvalitný bežecký pás, na ktorom budeš behať doma v pohodlí, za akéhokoľvek počasia a bez zvedavých pohľadov okolitého sveta. Kvalitný bežecký pás navyše oproti behu vonku po betóne šetrí kĺby, takže ho využijú aj bežci, ktorí behajú veľa alebo ich počas bohu vonku trápi bolesť kolien či členkov.

Páčil sa ti tento článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.