Ako si pripraviť rýchlo a chutne domácu poké misku?

Poké bowl alebo po slovensky aj poké miska je aktuálne veľmi trendy jedlo a ak si ho náhodou ešte nevyskúšal, tak je najvyšší čas. Poké miska je čarovná v tom, že si môžeš do nej dať presne to, na čo máš práve chuť. Tak sa poď s nami pozrieť, ako si ju správne vyskladať, aby mala mať všetko, čo famózna poké bowl mať má.

Poké miska sa skladá zo štyroch základných zložiek a tými sú : 

  • Sacharidy
  • Mäso/ryby/morské plody (tofu/tempeh - pre vegánov)
  • Zelenina
  • Dresing / omáčka na dochutenie

Toto sú 4 základné veci, ktoré určite musíš mať, ak sa chceš pustiť do jej prípravy. Ďalej samozrejme budeš potrebovať bežné ingrediencie na prípravu jednotlivých častí, ako napríklad olej na prípravu mäsa či rýb a tradične aj nejaké tie semienka či vňať na posypanie na záver. 

Poké miska sa navyše podáva studená, vďaka zelenine obsahuje aj dostatok vlákniny a vody, takže je skvelým jedlom aj na prichádzajúce letné obdobie.

1. Sacharidová zložka

Tradičná poké miska sa robí z ryže, teda pokiaľ ju máš v obľube odporúčame ti ako základ poke bowl zvoliť práve ryžu. Ak sa jej chceš vyhnúť alebo vyskúšať niečo nové, dobrou alternatívou je aj quinoa, pohánka prípadne verzia s lepkom - kuskus. 

2. Mäsová zložka

Druhá najviac kreatívna zložka poké misky je určite časť určená pre mäso, resp. bielkoviny. Vieš si sem navariovať naozaj chute od výmyslu sveta: kuracie mäso, surové ryby ako losos či tuniak, krevety, morčacie mäso, alebo pre vegetariánov to môže byť pokojne aj tofu či tempeh. Podľa druhu bielkovín si potom treba správne navoliť ingrediencie v zeleninovej zložke pokrmu.

3. Zeleninová zložka

V tejto sa už tradične vyskytujú strúhaná alebo natenko krájaná mrkva, fazuľky edamame, červená strúhaná kapusta, uhorka, avokádo, reďkovky nakrájané na plátky či výhonky mladej žeruchy. Ľudia si ale radi pridávajú aj kukuricu, papriku, rajčiny...jednoducho zvolíš si to, na čo máš práve chuť. 

4. Dresing / omáčka na dochutenie

Môžeš si vybrať kúpený dresing podľa vlastnej chuti, alebo si jednoducho pripraviť svoj domáci. Dávaj ale pozor na jeho množstvo, aby si zo zdravej dobroty neurobil kalorickú bombu. 

Na dochutenie a posypanie môžeš použiť sezamové semienka, čierny sezam alebo čerstvú nasekanú vňať či pažítku. 

Prajeme dobrú chuť a veľa kreativity pri tvorbe tvojej vlastnej domácej poké bowl.