Bežecký pás alebo beh vonku

 

Určite si mnohí z vás spomínate na kultový film Rocky v ktorom hlavný hrdina Sylvester Stallone behá ulicami Philadelphie? Možno aj práve tento film vás motivuje pri vašom tréningu a snažíte sa behať ulicami mesta, cestách či parkoch. Priznajte sa ale, koľký z vás skutočne behajú po uliciach pravidelne? Alebo dávate prednosť práci pred takouto formou cvičenia? Oba spôsoby kardio tréningu majú svoje silné a slabé stránky. My sme sa preto rozhodli, že sa na ne pozrieme bližšie.

 

Beh vonku je fyzicky náročnejší ako behanie na bežeckom páse a pravdepodobne pri ňom narazíte na nerovný povrch a nepredvídateľné okolnosti, ktoré vám môžu znepríjemniť dobrý pocit z vášho tréningu. To nespomíname hordu ľudí, ktorí po zime vybehnú na cesty, či už za účelom behania, prechádzok, cyklistiky alebo iných aktivít. Výsledkom je, že sa namáhate viac a ľahšie môžete prísť k úrazu ako pri behu na bežiacom páse. Na druhej strane, beh na bežeckom páse poskytuje stabilné prostredie, rovnako ako stabilnejší povrch. Plus vám umožňuje ovládať rýchlosť behu, podľa toho ako chcete vy a ako sa práve cítite.

Beh vonku vs beh na bezeckom pase

Výhody

Bežecký pás: Behanie na bežeckom páse, je menej náročné a je šetrné k vašim kĺbom a väzivám, ktoré pri behu po nerovnom povrchu a na asfaltových cestách trpia oveľa viac. Bežecký pás tiež pomáha vašim nohám pri každom kroku, čo znamená možnosť behať rýchlejšie.

 

Beh vonku: Beh vonku vás nebude stáť ani cent a je to skvelá príležitosť, aby ste sa nadýchali čerstvého vzduchu.

 

Spaľovanie tukov

Množstvo kalórií, ktoré spálite pri behu, je vypočítané podľa intenzity behu a spotreby kyslíka.

 

Bežecký pás: Ak chcete spraviť beh na bežeckom páse náročnejším, stačí si jednoducho zvýšiť sklon alebo pridať rýchlosť a okamžite začnete spaľovať viac kalórií ako pri behu vonku. 

 

Beh vonku: Kvôli poveternostným podmienkam a výkyvom počasia vyžaduje viac kyslíka, čo znamená, že budete musieť behať po chodníkoch oveľa rýchlejšie ako ste zvyknutí aby ste spálili rovnaké množstvo kalórii.

 

V dnešnej dobe už existuje mnoho bežeckých pásov, napríklad od spoločnosti NordicTrack a Proform, ktoré vďaka modernej funkcii iFIT live dokážu bez problémov simulovať beh vo vonkajšom prostredí a tým pomáhajú pri tréningu. Behanie, by nemalo byť obmedzené iba na jednu z týchto aktivít, ale naopak malo by ísť o skĺbenie oboch možností behanie.

 

 

Bol tento článok pre vás zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom