Objav svoj maximálny výkon s MAX MUSCLE

Čo je nutné dodržiavať pri športovaní v letných horúčavách?

  • Zdravie

Už sa možno budeme opakovať, ale vonku je leto toho roku naozaj pekelné. Pre niekoho to je úplný ideál, ale zostávať stále aktívne v pohybe a športovaní vedia tieto horúčavy pekne sťažiť. Na čo všetko teda treba myslieť, pokiaľ chceš v takomto teple zachovávať bezpečnosť? Spísali sme pre teba zásady bezpečného športovania v letných horúčavách.

Čo je nutné dodržiavať pri športovaní v letných horúčavách?

Toto všetko treba určite dodržiavať, pokiaľ chceš bezpečne športovať v extrémnych letných horúčavách.

Zásady bezpečného športovania v lete

Podávanie fyzického výkonu ti tvoju telesnú teplotu v podstate vždy zákonite zvýši. Klasicky sa začneš potiť, čo má mať za výsledok ochladenie naspäť k znesiteľnejšiemu. Vyrovnáva sa tak teda vydaná tepelná energia. Počas letného tepla sú však tieto podmienky pre človeka samozrejme o dosť horšie. Telesná teplota človeka, ktorá presahuje 42 stupňov, už je veľmi vážne ohrozenie života. Práve preto:

1. Dodržuj pitný režim

Leto je záťaž na organizmus už aj bez športovania. Keď však chceš zostať v bezpečí, aj keď aktívne športuješ, pitný režim je základ všetkého. Bežný odporúčaný denný príjem je 1,5 až 2 litra tekutín, ale v prípade dodatočných aktivít a veľkého tepla  je nevyhnutné tento príjem ešte viac navýšiť. Pridaj aspoň liter vody naviac.

2. Vyber si vhodný čas

Napriek tomu, že aktuálne leto je naozaj horúce, nemusíš predsa športovať zrovna počas tých najteplejších chvíľ daného dňa. Prispôsob si svoju fyzickú aktivitu tomu, kedy je teplota aspoň o čosi nižšia. Štandardne teda buď skoro ráno alebo naopak až neskôr večer. Vtedy sú teplotné podmienky pre šport určite znesiteľnejšie.

Čo je nutné dodržiavať pri športovaní v letných horúčavách pitny rezim voda napoj bcaa eaa.jpg

3. Pozor na vyčerpanie

Keďže podmienky na športovanie sú z dôvodu zvýšených teplôt zo zdravotného hľadiska veľmi sťažené, treba si zachovať obozretnosť. Toto obdobie totiž prináša zvýšené počty vyčerpaní, dehydratácie a rôznych nepríjemností s nimi spojenými.

Určite ti teda radíme nepresiľovať sa viac, než ti dovoľujú okolnosti a tvoja vlastná kondícia. Počúvaj svoje telo, dbaj na dostatočný oddych a hlavne sa pri tom pohybe vždy zariaď tak, aby ťa to v daný moment napĺňalo. Nemá totiž zmysel riskovať zdravotný problém kvôli vidine progresu.

4. Nezabudni na doplnky

Teraz nemáme na mysli doplnky výživy, ktoré ťa nakopnú k výkonu, ale skôr tie “externé”. Pred športovým výkonom si zvoľ vhodnú pokrývku hlavy (šiltovku / športovú šatku) a ochranu zraku, ideálne športové okuliare s UV ochranou. V letných horúčavách je na mieste aj športový gél či krém na opaľovanie s vyšším OF.

Nocco BCAA PWO, 250 ml
NOCCO Nocco BCAA PWO, 250 ml
2,60 €
Vypredané / Na objednávku
Olimp BCAA Xplode, 500 g
Olimp Olimp BCAA Xplode, 500 g
27,50 €
33,00 €
Vypredané / Na objednávku
Nocco BCAA, 330 ml
NOCCO Nocco BCAA, 330 ml
2,60 €
Na sklade
Weider Sun Bronze, 40 gummies
WEIDER Weider Sun Bronze, 40 gummies
10,00 €
Vypredané / Na objednávku

5. Doplň, čo si stratil

Zmieňovaný pitný režim by mala tvoriť samozrejme v prvom rade voda. Čo je však ďalšou možnosťou, je efektívne doplnenie tekutín aj s pridanou hodnotou. V tomto prípade máme na mysli napríklad športové nápoje, ktorými si vieš doplniť stratené minerály, vitamíny, aminokyseliny a podobne.

Veľký výber týchto športových nápojov pre teba máme na našom e-shope: KLIKNI SEM

Naše ďalšie webstránky

Ako výhradný zástupca LifeFitness máme najširšiu ponuku zariadení pre komerčné fitness centrá

Navštíviť

Od roku 1992 prinášame novinky zo sveta fitness, bodybuildingu a zdravého životného štýlu

Navštíviť

Revolučný skupinový tréning prepájajúci hudbu, svetlá a senzory do interaktívnych a motivačných zážitkov.

Navštíviť

Súhlas so spracovaním cookies

Aby sme mohli zlepšovať naše webové stránky, musíme ukladať súbory cookie o našich návštevníkoch.
Zakázat všetky
Povoliť všetky