Objav svoj maximálny výkon s MAX MUSCLE

5 úžasných vecí, ktoré ti dá tréning vonku + tip na tréning, ktorý neomrzí

 • Tréning

Tréning na čerstvom vzduchu je vždy jedinečný, zábavný, zdraviu prospešný i lacný. Všetko, čo potrebuješ, je podložka na cvičenie a šejker s vodou. Aké sú jeho benefity a prečo si ponechať na zozname tréningov aj ten outdoor, aj keď už fitness centrá hlásia hromadné otvorenie?

5 úžasných vecí, ktoré ti dá tréning vonku + tip na tréning, ktorý neomrzí

Poďme si spolu pozrieť hneď niekoľko pádnych dôvodov, prečo je tréning vonku niečo, čo rozhodne netreba vypustiť zo svojich tréningových plánov ani po znovuotvorení fitness centier a športových klubov. 

Robí ťa šťastnejším

Tréning v exteriéri je prevenciou úzkosti a depresie. Slnečné svetlo sa podieľa na zvýšení hladiny serotonínu, hormónu dobrej nálady a aj úrovne vitamínu D. Podľa expertov z univerzity v Essexe sa cvičením vonku zlepšuje nálada i sebaúcta, a dokonca najviac to človek pociťuje počas úvodných minút tréningu.

Samotné cvičenie stimuluje tvorbu hormónov šťastia a, naopak, znižuje hladinu tých stresových, ako napríklad kortizolu. Pozitívne emócie, ktoré zažívaš pri cvičení, ovplyvňujú aj kvalitu tvojich rodinných, priateľských a pracovných vzťahov. Veď s pozitívnym naladením sa životné výzvy zvládajú ľahšie, čo povieš?

Dodá ti energiu

Viaceré výskumy potvrdili, že tréning v zajatí zelene zvyšuje energiu až u 90 percent ľudí, ktorí cvičia vonku. Obleč si športové oblečenie, vezmi si so sebou vodu a podložku na cvičenie, vybehni do lesa, na lúku alebo do parku, a využi to, čo prináša jedine cvičenie na čerstvom vzduchu.

5 úžasných vecí, ktoré ti dá tréning vonku + tip na tréning, ktorý neomrzí vypad.jpg

    

Podporí tvoje zdravie

Už len samotné dýchanie čerstvého vzduchu spôsobí, že tráviaci systém funguje efektívnejšie, zlepšuje sa krvný tlak a aj srdcová frekvencia. Nehovoriac o tom, že cvičením v exteriéri si posilňuješ imunitu, predchádzaš nadváhe a aj ďalším civilizačným ochoreniam.

Dáva ti voľnosť

Vonku môžeš cvičiť v čase, kedy to uznáš za vhodné – kedykoľvek počas dňa podľa tvojej chuti či počasia. Odpadajú ti náklady na platenie vstupného i prípadné dochádzanie do fitness centra. V prírode nebude nikto riešiť, čo máš oblečené a prečo sa práve dnes neusmievaš. Vystačíš si s pohodlným športovým oblečením a praktickým vakom – zober si so sebou fľašku so športovým nápojom a podložku na cvičenie, aby si si mohla zopár cvikov zacvičiť aj na zemi v kontakte s prírodou.

Nikdy ťa neomrzí

Aj keď tréning vo fitcentre má svoje plusy, cvičenie vonku je o úplne niečom inom – prináša množstvo miest, terénov a možností, ako tréning absolvovať. Navyše pohľad na slnko zapadajúce za horizont, počúvanie spevu vtákov a zurčiaceho potoka nikdy neomrzia.

Zdvihni zadok a poď si zacvičiť von!

Sedavý spôsob života má negatívny vplyv na tvoje fyzické i psychické zdravie. Odborníci bijú na poplach aj v tomto smere. Americká inštitúcia Centers for Disease Control and Prevention odporúča, aby si sa venovala 150 minút týždenne aeróbnej aktivite v strednej intenzite, napríklad rýchlej chôdzi. Alternatívou môže byť intenzívnejšia aeróbna aktivita v trvaní 75 minút týždenne. Môže sa jednať o džoging alebo beh. V oboch prípadoch je nutné pridať cviky na posilnenie celého tela aspoň 2 razy do týždňa.

5 úžasných vecí, ktoré ti dá tréning vonku + tip na tréning, ktorý neomrzíplank.jpg

   

Samozrejme, tréningy sa dajú skombinovať a jeden taký tu pre teba máme.

Tip na silovo-kondičný tréning

Vybehni von, nezabudni na podložku na cvičenie, daj si poctivú rozcvičku a pusti sa do tréningu zostaveného z cvikov, ktoré pozná každý. Medzi jednotlivými cvikmi si daj pauzu 15 sekúnd na vydýchanie. Tréning zakonči ochladením a strečingom.

 1. Drepy 10 – 12 opakovaní
 2. Rýchlokorčuliar (prenášanie váhy z jednej strany na druhú s dôrazom na odraz z opory celého chodidla) 20 opakovaní
 3. Drepy s výskokom 12 opakovaní
 4. Skok do diaľky 10 opakovaní
 5. Bird dog 10-krát na každú stranu
 6. Pištoľové drepy (drepy na jednej nohe) 10 opakovaní a nohy vymeň
 7. Výpady 10 opakovaní na každú nohu
 8. Zdvíhanie päty na jednej nohe v stoji a potom na druhej nohe po 10 opakovaní
 9. Bočný plank v trvaní 30 – 60 sekúnd
 10. Plank 30 – 60 sekúnd
 11. Angličáky 12 opakovaní
 12. Záver: ochladzovanie a strečing
5 úžasných vecí, ktoré ti dá tréning vonku + tip na tréning, ktorý neomrzí strecing.jpg

  

Zdá sa ti to málo? Daj si to pekne ešte raz od začiatku. 

Naše ďalšie webstránky

Ako výhradný zástupca LifeFitness máme najširšiu ponuku zariadení pre komerčné fitness centrá

Navštíviť

Od roku 1992 prinášame novinky zo sveta fitness, bodybuildingu a zdravého životného štýlu

Navštíviť

Revolučný skupinový tréning prepájajúci hudbu, svetlá a senzory do interaktívnych a motivačných zážitkov.

Navštíviť

Súhlas so spracovaním cookies

Aby sme mohli zlepšovať naše webové stránky, musíme ukladať súbory cookie o našich návštevníkoch.
Zakázat všetky
Povoliť všetky