Vitaj v našom e-shope / osobný odber v showroome možný v pondelok až sobotu, predajne FIT PLUS v OC sú pre lockdown zatvorené.

Vitamín C

Vitamín C - vo vode rozpustný vitamín

Keďže ľudské telo si vitamín C nedokáže vytvoriť, musíme ho pravidelne prijímať. Nadbytok sa vylúči močom a preto nie je známa otrava z nadmerného príjmu (na rozdiel od v tuku rozpustných vitamínov - A,D,E,K). Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť ochorenie, nazývané skorbut, čo je zriedkavé, ale môže byť aj smrteľné.
Vitamín C nám pomáha s imunitou, chráni organizmus pred ťažkými kovmi, má pozitívny vplyv na kosti, chrupavky, väzivá, cievy, zuby a kožu. Je výživou pre bunky. To znamená, že pôsobí pozitívne takmer na každú časť nášho tela, orgán, či bunku.

Z čoho naše telo získa vitamín C?

Z čerstvého ovocia a zeleniny. Slovo čerstvé je v tomto prípade naozaj kľúčové. Vitamín C sa totiž ľahko rozkladá vďaka pôsobeniu tepla a vzduchu. Je teda ľahko možné, že ovocie a zelenina, ktoré leží na pulte v supermarkete už niekoľko dní, obsahuje menej vitamínu C ako ovocie, ktoré je síce v mrazáku už od leta, ale zamrazené bolo takmer hneď po odtrhnutí.

Možno sa vitamínom C predávkovať?

Doteraz najväčšie podávané dávky vitamínu C v klinickej liečbe onkologických pacientov sa pohybovali v rozmedzí 100 000 až 250 000 mg denne - podávané vnútro-žilne. Telo si poradí a nadbytočný vitamín C z tela vylúči močom. So syntetickými vitamínmi by ste mali byť obozretní. Poradiť sa s lekárom, alebo špecialistom o ich užívaní by sa mali osoby, ktoré trpia metabolickými poruchami alebo ochorením obličiek a močových ciest.

Ako sa pozná nedostatok vitamínu C?

V našich končinách je nedostatok vitamínu C raritnou záležitosťou. V niektorých krajinách tretieho sveta sa však choroba, ktorou trpeli námorníci a ľudia počas dlhých zimných období, stále vyskytuje. Nedostatok vitamínu C poznáte pod označením skorbut. Prejavuje sa najmä:

  • Krvácaním z ďasien (môže viesť až k paradentóze)
  • Krvácaním pod kožou, pod nechtovými lôžkami, do svalov
  • Krvácaním vnútorných orgánov
  • Poruchami krvotvorby
  • Zníženou imunitou
  • Veľmi zlým a pomalým hojením rán
  • Predĺženou dobou liečenia sa z bežných chorôb
Na dostatočný prísun vitamínu C by mali dbať nielen už fajčiari, tehotné a dojčiace ženy, ale aj ľudia trpiaci bežným nachladnutím, ľudia chystajúci sa na operáciu a ľudia trpiaci stresom, napríklad aj športovci, ktorý vytvárajú organizmu opakovaný fyzický stres. V týchto prípadoch má totiž telo zvýšenú spotrebu vitamínu C.

Naši zákazníci obľubujú najviac produkt Olimp Gold Vitamín C s patentovanou formou PureWay-C ®. Ide o formu C vitamínu s najlepšou doterajšou vstrebateľnosťou. Praktické sú aj shoty s vitamínom C, ktoré môžete so sebou vziať, stačí len otvoriť a vypiť. Ďalším obľúbeným C-čkom je UltraVit so šípkovým extraktom.


Weider Vitamin C, 84 gummies fitplus
  • Akcie
  • Novinky
4,95 € 6,90 €
Na sklade
5,90 € 8,80 €
Na predajni
12,20 €
Na predajni
2,22 €
Vypredané / Na objednávku
3,95 €
Vypredané / Na objednávku

Naše ďalšie webstránky

Ako výhradný zástupca LifeFitness máme najširšiu ponuku zariadení pre komerčné fitness centrá

Navštíviť

Od roku 1992 prinášame novinky zo sveta fitness, bodybuildingu a zdravého životného štýlu

Navštíviť

Každý rok motivujeme a vyhlasujeme súťaž Do formy s Muscle&Fitness

Navštíviť

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním / zobrazovaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním a uchovávaním cookies. Ďalšie informácie).

Rozumiem