Si pripravený na poriadny záber? Makaj s najlepšími športovcami na svete! Pre cyklistov je pripravená atraktívnejšia trať ako vlani. V porovnaní s minulými rokmi nie je až taká kopcovitá, ponúka dve individuálne časovky, ale aj viaceré zaujímavé cieľové stúpania či zjazdy.
Jednoznačne! Až 11 z 21 etáp je rovinatých, kde sa naplno môže prejaviť šprintérsky potenciál cyklistov. Peťo Sagan má na dosah rekordy. Môže zlomiť dlhoročné prvenstvo írskej legendy Seana Kellyho, ktorý na pretekoch Grand Tour odjazdil v drese lídra bodovacej súťaže 151 dní. Sagan je aktuálne na méte 147, ak teda strávi päť dní v zelenom tričku, stane sa novým svetovým rekordérom.
Výkonnosť športovca, ktorý sa zúčastňuje Tour de France je na TOP úrovni vďaka tréningu, strave, doplnkovej výžive, odpočinku, regenerácii a v neposlednom rade aj vďaka masáži.
Adaptovanie sa na objem zaťaženia. Väčšina jazdcov začína s prípravou v polovici novembra alebo začiatkom decembra. „December je všeobecne rovnako ako január pomerne silným mesiacom na budovanie objemu,“ hovorí Ben Day, vysoko výkonný tréner tímu Mitchelton-Scott Cycling Team. „Štandardný objem šliapania cez „pracovný týždeň “ je od 20 hodín do 31 hodín. Cyklisti trávia teda veľa času na bicykli, ale udržujú nízku intenzitu. Dôraz sa kladie na vytváranie aeróbnych schopností a na posilnenie schopnosti tela spaľovať tuky ako palivo. Trénuje sa teda efektívnosť produkcie energie.
Začína tréning výdrže prahovej hodnoty. Prahovú hodnotu si predstav ako najťažšiu námahu, ktorú dokážeš vydržať hodinu. Počas tohto tréningu sa testujú aj výživové doplnky, ktoré predĺžia dobu zotrvania výkonnosti v prahovej hodnote.
Približne od apríla sa jazdci dostávajú do fázy tréningu zameraného na preteky, počas ktorej už toľko nezvyšujú aeróbnu kondíciu, ale skôr zvládajú únavu a vysoko intenzívne zaťaženie. Ide o zistenie, koľko maximálnej záťaže je cyklista schopný zregenerovať do nasledujúcej etapy a čo mu v tom pomôže (relax, výživové doplnky, oddych, masáže, bankovanie, sauna, kryokomora, všetky možné dostupné alternatívy).
Skracovanie tréningových blokov, ale búšenie do intenzity, aby zostali svaly aktivované. Dokonca deň až 3 dni voľna, pokiaľ to jazdec potrebuje. Jazdci si môžu dať tímovú časovku v dĺžke 2-3 hodiny. Uistia sa, že majú všetko správne nastavené.
Rýchla doplnková výživa nie je len dôležitým aspektom pre profesionálov na najťažších pretekoch sveta, je tiež nevyhnutné vyťažiť maximum zo svojich tréningov! Doplnky, ktoré potrebuješ najviac: HydraFit>, Isonam Energy, Aminonam Sport, Total Recovery a ďalšie.
Najúčinnejšie sacharidy s nízkou osmolaritou, klastrový dextrín, vitargo či HMWC škroby s pridanými minerálmi a soľami. Hydratácia je kľúč, hlavne v teplých mesiacoch roku, kedy je rovnováha elektrolytov v tele skokovo ovplyvňovaná vysokým potením. Dehydratácia zapríčiňuje drastický pokles výkonnosti. Môže nastať dokonca aj po odjazdení, preto je dôležitá i v kľudovom režime po preteku.
Medzi látky, ktoré podporujú hydratáciu a normálnu výmenu solí počas záťaže a vstrebávanie látok, patria kombinácie alkalických minerálov, taurín, adaptogény (rastlinné extrakty) a vitamíny.
Aeróbny výkon znamená dlhodobý výkon kostrových svalov v spolupráci so srdcovocievnou a dýchacou sústavou. Tvorba energie závisí na dlhodobom spaľovaní zdrojov energie za pomoci kyslíka. Podporiť toto "spaľovanie" môžeš týmito produktmi:
1000mg beta-alanínu, či L-karnitínu každú hodinu záťaže podporí anaeróbny proces. Vyskúšaj to. Neoľutuješ.
Využi účinné produkty zvnútra aj zvonka. Biochemický účinok zabezpečia maste, krémy a gély. Mechanický zasa masážne pištole a valce, akupresúrne podložky, loptičky a gumy.
Zisti to! Trénuj s Watt metrom. Prepracované tréningové bicykle ti umožnia sledovať tento údaj a zistíš ako dlho dokážeš držať tempo s cyklistom Tour de France.