Vitaj v našom e-shope / predajne FIT PLUS sú otvorené.

Ako dieťa správne motivovať k väčšiemu pohybu i počas školského roka

  • Zdravie

Deti už takmer dva týždne sedia v školských laviciach a ich neustále znižovanie aktivity na nás kričí z každého média. Detské nezbednosti zo sídlisk nahradil virtuálny svet online hier a učitelia telesnej výchovy si mnohokrát lámu hlavu ako ich žiakov motivovať k väčšej aktivite na hodinách. Častokrát však práve ani tie neposkytujú deťom dostatočný pohyb pre ich správny vývin.

Ako dieťa správne motivovať k väčšiemu pohybu i počas školského roka

Radi ťa prevedieme niekoľkými možnosťami, ako sa pozrieť na vec novými očami a svoju ratolesť viesť tak, aby za pohybom nevidela len veľkého strašiaka.

1. Dbaj na priateľstvá

Ak sa spomenie fráza „človek je tvor spoločenský”, je všeobecne známe, že o deťoch bude platiť dvojnásobne. Už od útleho veku sa stáva jednou z ich najzákladnejších potrieb budovanie vzťahov so svojimi rovesníkmi. Čo je samozrejme prirodzené a každý rodič by mal tento druh záväzku podporovať.

Ak dieťa túži ísť von a zakopať si s kamarátom z vedľajšieho vchodu loptu, pričom má už všetky školské povinnosti splnené, určite ho v tom podpor. Dvaja kamaráti sa spoločne oveľa viac zabavia a určite si ani nestihnú uvedomiť, koľko času spolu strávili športovaním.

2. Buď vždy príkladom

Nech sa deje, čo sa deje, dieťa bude brať svojho rodiča za príklad. Zo školy príde unavené, odmietne naliehanie na ničnerobenie a hry spojené s tabletom mu prídu ako príjemný spôsob oddychu. Avšak i to muselo niekde vidieť a prijať to za prirodzené. Na vec sa teda treba pozrieť z iného uhla pohľadu.

Skús namiesto slov: „Urob ako hovorím”, použiť skôr: „Rob, tak ako to robím ja”. Vymysli voľnočasovú aktivitu, ktorú môžete obaja robiť spoločne. Vytvorte si vlastný rituál v podobe bicyklovania, korčuľovania alebo len prechádzky do parku.

3. Zaobstarajte si domáceho maznáčika

Podvoľ sa prosbám svojich najmenších. Vlastnenie psieho kamaráta v sebe totiž neukrýva len jednu pozitívne vplývajúcu vlastnosť. Okrem toho, že sa vďaka nemu dieťa naučí väčšej sympatii a zodpovednosti, dokáže ho vytiahnuť von oveľa viac, než by si očakával.

Najdôležitejším je určiť si pravidelný čas, ktorý treba venovať venčeniu. Aj vďaka psíkovi sa dokáže stať tvoje dieťa viac aktívnym a v najbližšom rodinnom kruhu môžete stráviť príjemné chvíle.

 

4. Vždy sa zabávajte

Najvyšší bod je tvoj prístup. Cvičenie sa nesmie brať ako trest. Práve naopak, apeluj na jeho pozitíva a spoločne strávený čas. Nahraď slovo „musíš” na „poďme” a spoločne si vybudujte k pohybu zdravý vzťah. Zapnite si po práci a škole hudbu a uvoľnene si zatancujte v obývačke. Alebo vybehnite na prechádzku do ZOO a hneď uvidíš, o koľko môže byť i táto aktivita pre tvoje dieťa zaujímavejšia.

Zacvičte si spolu doma

5. Zatrénujte si cestou do školy

V prípade, že vám to lokácia umožňuje a cestou sa nenachádzajú žiadne nebezpečné úseky, skús namiesto auta s parkovaním priamo pred bránou školy, odprevadiť svoje dieťa pešo. Vymeňte hromadnú dopravu za bicykel, skateboard alebo korčule. Rovnakým spôsobom sa dá prísť i do obchodného centra alebo na návštevu ku kamarátovi. 

6. Zúčastnite sa pretekov

Súťaživosť tečie deťom v krvi. Občas ju stačí len trošku rozvíriť. Organizované športy sú jednou z najčastejších a najefektívnejších spôsobov, ako dostať a udržať dieťa v pohybe. Avšak i napriek tomu je až okolo 73% detí, ktorým nadšenie pre súťaživý šport vydrží len do 13 rokov.

Častým dôvodom je vyššie spomínaná strata zábavy, záujmu, kamarátov alebo nátlak zo strany rodičov. Preto je vhodné vnímať hranice dieťaťa a neklásť naň priveľké nároky. Každý malý, či veľký úspech odmeň a to napríklad sladkou drobnosťou.

7. Naplánujte si dovolenku s novým druhom cvičení

Dovolenka v podobe predĺženého víkendu raz za čas žiadnym školákom nezatrasie. Zmena prostredia spolu s vytrhnutím z bežnej rutiny po náročnom období, môže mať na dieťa pozitívne účinky. Naplánujte si teda stanovanie alebo prespanie pod holým nebom. Turistikujte, kajakujte alebo si pozrite podmorský svet so šnorchlovaním.

8. Nezabudnite na čas na hranie

Na to, aby dieťa žilo každý deň čo najviac plnohodnotne, je potrebné vnímať a brať do úvahy aj jeho túžby. Zaraď do ich rušného programu i čas, ktorý venujú tomu, čo chcú. Ak máš priateľov s deťmi v rovnakom veku, zober ich spolu na futbalový tréning, bojové umenie, či hodinu tanca.

Alebo ich nechaj stráviť ho podľa vlastného uváženia. Ďalšiu časť pozornosti upriam na prosby svojho dieťaťa. Dôsledne sleduj jeho pocity a úsilie vynalož tak, aby sa aktivite venoval s úsmevom na perách.

Naše ďalšie webstránky

Ako výhradný zástupca LifeFitness máme najširšiu ponuku zariadení pre komerčné fitness centrá

Navštíviť

Od roku 1992 prinášame novinky zo sveta fitness, bodybuildingu a zdravého životného štýlu

Navštíviť

Každý rok motivujeme a vyhlasujeme súťaž Do formy s Muscle&Fitness

Navštíviť

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním / zobrazovaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním a uchovávaním cookies. Ďalšie informácie).

Rozumiem
{